Jak naučit psa čůrat venku
-
Jak naučit psa čůrat venku
Pro štěňátka je první kontakt s okolním světem stresující. Jak se správně starat o štěně? Poprvé vidí a cítí mnoho věcí. Je tedy pravděpodobné, že první návštěvu venku svojí potřebu nevykoná.
Bránit tomu může i strach z označení teritoria. Malé štěně je ve smečkách vždy na posledním místě, proto se bojí “přeoznačit” území jiného psa.
Jestliže se chystáte s mazlíčkem na procházku, vezměte s sebou kousek počůraných novin z jeho pelíšku. Tím, že pejsek ucítí i v neznámém prostředí svůj vlastní pach, bude pro něj jednodušší vykonat potřebu. Bude se cítit bezpečně.
Pokud máte doma pro štěňátko plínku, zkuste druhou možnost. Vezměte psa ven a buďte venku tak dlouho, dokud se pejsek nevyčůrá. Pokud praktikujete tuto metodu, berte ohled na počasí venku. Netrapte pejska čekáním ve velkém horku, nebo naopak v mrazu.
V obou případech pejska hodně chvalte a případně ho odměňujte psími pamlsky. Obzvlášť pokud opravdu potřebu vykoná. Pokud pejsek udělá loužičku doma, používejte slova “fuj” či “nesmíš”.
Buďte trpěliví a štěňátku dopřejte čas. Naučit jej novým zvykům může trvat dny až týdny. V žádném případě jej netrestejte. Stále jsou lidé, kteří namáčí psí čumák do moči, jestliže se pes vyčůrá doma. Tento způsob však může v psovi vyvolat celkový strach z vykonávání potřeby.
-
Jak naučit psa povel k noze
S venčením souvisí i časté procházky venku. V prvních měsících nezapomínejte na vodítko. Ovšem časem je vhodné psa pustit na volno, aby se dostatečně proběhl. Hlavně v lese a na polích. V těchto případech je nutné, aby pes poslechl a v případě potřeby přišel k páníčkovi.
Naučte svého psa povel “k noze” a “ke mně”.
Povel “ke mně” přikazuje psovi přijít pánovi a zůstat před ním sedět tváří v tvář. Pokud tento povel chcete pejska naučit, stoupněte si do prostoru a na psa zavolejte. Rukama plácejte do stehen, opakujte povel. Psa povzbuzujte také slovy honem, pojď, opakováním jména apod.
Když pes přiběhne, hodně jej chvalte a dejte mu pamlsek. Cvičení opakujte několikrát denně a pravidelně každý den. Časem si pes zvykne a povel “ke mně” postačí. Je ovšem dobré mít u sebe stále nějaké pamlsky a psa odměňovat.
Stejně to funguje i s povelem “k noze”. Rozdílem je, že při tomto povelu by měl pes přiběhnout k levé noze a koukat stejným směrem jako psovod. K naučení tohoto povelu plácejte svou rukou do levého stehna. Jakmile pes přiběhne, odměňte jej.
-
Jak naučit psa aportovat
Aby měl pes venku také zábavu, naučte ho aportovat.
Jako se všemi ostatními povely, začínejte s výukou doma. Ve známém prostředí se bude pejsek cítit bezpečně a nebude rozptylován okolními vlivy, nebo cizími psy.
Nejprve v něm vzbuďte zájem. Hrajte si s oblíbeným míčkem, talířem, nebo hračkou. Na zahradě klidně použijte klacek, nebo šišku.
Jestliže má pejsek o daný předmět zájem, hoďte ho a zvolejte “aport”. Ve chvíli, kdy pes drží předmět v tlamě, zavolejte “ke mně”. Tento postup opakujte několikrát za sebou. Pes bude zvyklý, že po slově “aport” musí běžet zpět k psovodovi, i s hračkou.
Někdy se stane, že je pejsek příliš zaujatý hraním, proto se mu nechce s hračkou běžet zpět k vám. V tomto případě přivažte k hračce dlouhý provázek. Když vezme pes hračku do tlamy, jemně za provázek tahejte směrem k sobě.
Když je pejsek u vás, hodně ho pochvalte a odměňte pamlskem. Celkový výcvik se skládá z mnoha dalších povelů, například sedni, lehni, pac.
Zatím žádné komentáře