Jak obarvit vlasy

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak obarvit vlasy

    Jak obarvit vlasy – výběr barvy

    Nejprve tedy potřeba vybrat samotnou barvu. V době, kdy přichází do popředí zájmu snaha o splynutí s přírodou s ohledem na naše zdraví a chemie ustupuje spíše do pozadí, se přímo nabízí sáhnout po přírodní barvě na vlasy, která je nezničí. Ideálním řešením je henna.

    Jedná se o přírodní rostlinu, jejíž listy v sobě mají velké množství pigmentu, který je schopen přirozeně obarvit vlasy a dodat jim potřebnou výživu. Henna se používá také na dočasné tetování na kůži, na které vydrží i několik týdnů.

    Potřebovat tedy budete jako základ balení henny. Koupit můžete buď čistou hennu nebo s nejrůznější příměsí, podle toho, jakého odstínu chcete dosáhnout. Barvení hennou je ale spíše taková menší alchymie a dopředu nikdy nevíte, jakou barvu získáte, takže je to pokaždé tak trochu překvapení. Navíc ne každá henna vám bude vyhovovat a někdy je potřeba zkusit různé značky, než přijdete na to, která vám sedne.

    Každý výrobce zpracovává hennu odlišným způsobem, proto ne každá bude pro vaše vlasy vhodná. Henna vlasy vždy vyživí, ale může se stát, že si vlasy dvakrát třikrát umyjete a barva bude dole. Je tedy potřeba najít primárně tu, která na vlasech skutečně vydrží. Sama jsem vyzkoušela hennu asi od šesti různých výrobců, než jsem došla na tu, která mi vlasy nejen krásně obarví, ale především na nich vydrží.

    S klasickými chemickými barvami není příliš velká práce a vlasy se jimi barví velice snadno. Navíc barvu nemusíte mít na hlavě nijak dlouho. Naopak barvení hennou je zdlouhavé a pokud si vyberete hrubší složení henny, je z toho i celkem hodně nepořádku. Proto když se henna za týden dva vymyje, příliš to nepotěší. Ale stejně jako u chemické barvy, když budete barvit vlasy častěji, bude vám barva chytat lépe.

    Naopak jestli chcete pro vlasy jen vhodnou výživu a nepotřebujete primárně změnit svou barvu vlasů, bude vám stačit kterákoli kvalitní henna a pokaždé odvede svou práci. V obou případech však pečlivě čtěte složení. Někteří výrobci i do henny přidávají látky, které jsou vyloženě zbytečné a jdou tím proti myšlence přírodního barvení vlasů.

    Kvalitní hennu dostanete v přírodně zaměřených obchodech s kosmetikou nebo třeba v Tibetu v Brně, kde mají na výběr hned z několika balení. Osobně mi zatím nejvíce sedla barva od Nikhar, po které mám krásně rudé vlasy a barva se mi po prvních několika umytí prakticky nevymývá. Navíc ani nepouští, když si vezmu světlé oblečení.

    Podívejte se také na množství henny, které v balení je. Na vlasy s délkou po ramena nebo kousek pod ně vám bude stačit šedesátigramové balení. Jestli ale máte vlasy hodně husté nebo dlouhé, budete potřebovat alespoň balení a půl. Záleží také na tom, zda budete do henny sami něco přidávat, ale k tomu se dostaneme v další části článku.

    S další domácí péčí o vlasy vám poradí náš článek Jak vyrobit gel na vlasy.

  2. Jak obarvit vlasy – příprava barvy

    Teď už ale k samotné přípravě barvy. Hennu rozmíchejte ve vodě tak, abyste získali hustší blátíčko. Nesmí být příliš husté (počítejte s tím, že malá část vody také ještě vyprchá) a zároveň by barva neměla být příliš řídká, aby vám z vlasů zbytečně nestékala.

    Hennu ideálně rozmíchejte už večer a nechte ji odstát do rána. Nedávejte ji přímo do ledničky, ale nechte ji někde, kde není úplně chladno. Stát by ale neměla ani na přímém slunci. V případě, že nestíháte, můžete nechat hennu odstát jen tři hodiny, ale nikdy by to nemělo být méně.

    Jak už jsme si řekli, barvení hennou je tak trochu alchymie a nikdy nevíte, k jaké barvě se doberete. Vždy to ale bude něco mezi červenou, rezavou až tmavě hnědou. Někteří výrobci slibují i černou barvu, ale tomu příliš nevěřila už proto, že samotná henna jako taková barví přirozeně do červených a hnědavých odstínů.

    Abyste posílili účinky henny, zkuste ji namíchat v železné nádobě. Rozmíchat ji můžete ve vodě, ve které vyvaříte slupky z ořechů nebo do ní krátce před použitím přimíchat lžíci silné kávy. Barvu můžete rozmíchat také v silném černém čaji nebo šťávě z červené řepy.

    Na nejrůznějších příbalových informacích nebo na internetu se sice dočtete, co je potřeba přimíchat pro konkrétní odstín výsledné barvy, ale jak už jsme si řekli, každé balení je jiné a každá máme jiné vlasy, takže je potřeba to jednoduše vyzkoušet a počkat, jak to dopadne. Když vám bude barva sedět, tak super. Když ne, za čas se stejně vymyje a příště můžete zkusit jiný postup.

    Jestli chcete hennu především jako masku, můžete do ní přimíchat tvaroh a žloutky. Tím barva značně nabude a krásně vám vystačí i na dlouhé vlasy.

  3. Jak obarvit vlasy – příprava vlasů

    Henna barví dobře i na kůži, takže je potřeba oblast kolem vlasů namazat mastným krémem nebo třeba kokosovým olejem, abyste neměli oranžové celé čelo a uši.

    Na samotné barvení si pak vezměte rukavice, jinak budete mít flekaté i ruce. Během barvení utírejte barvu z kůže všude tam, kde ji nebudete chtít.

    Vlasy si nejprve umyjte a hennu nanášejte až na mokré vlasy.

  4. Jak obarvit vlasy – barvení

    Henna sice barví přirozeně a vlasy nebudou vypadat jak helma, naopak v nich budou lehké odstíny, ale i tak je důležité barvu rovnoměrně rozprostřít, abyste měli vlasy všude stejně obarvené. Barvu nanášejte od kořínků a snažte se, abyste nikde žádnou část nevynechali. Ze začátku s barvou šetřete a teprve až si budete jisti, že vám vyjde, vetřete zbylou barvu do vlasů všude tam, kde máte pocit, že je potřeba ji přidat.

    Nabarvenou hlavu zabalte do rozstřiženého igelitového sáčku a zajistěte ho sponkou, aby se nesesmekl. Vlasy se potřebují lehce zapařit, aby barva lépe chytla. Celou hlavu zabalte ještě do osušky, aby byly vlasy v teple.

    Jestli chcete hlavu primárně obarvit, nechte hennu na vlasech kolem tří až šesti hodin. Záleží na konkrétní henně a na tom, jak dobře vám bude chytat.

    Naopak pro vyživení vlasů postačí i dvacet až třicet minut.

  5. Jak obarvit vlasy – péče

    Až uplyne čas, po který chcete hennu na vlasech nechat, umyjte vlasy čistou vodou. Při prvním umytí se vyhněte šamponu a dalším přípravkům.

    Mletá káva a další hrubší kousky se budou z vlasů vymývat velice špatně. Ideálně barvěte vlasy tak, abyste barvu vymývali večer před tím, než jdete spát.

    Jestli jste zvyklí chodit spát s mokrou hlavou, dejte si pod hlavu ručník. Kvalitní henna nebude přímo barvit, ale může stále lehce pouštět.

    Až vlasy uschnou, můžete je druhý den bez obav umýt šamponem. Ideálně kvalitním přírodním. Veškerá káva a další hrubší části barvy se z vlasů vymyjí mnohem snadněji, proto nevadí, když nepůjde vše důkladně napoprvé vymýt.

    S péčí o vlasy vám poradí také náš článek Jak si žehlit vlasy.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak postupovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás