Jak oloupat patizon
-
Jak oloupat patizon
Loupání patizonu není zrovna snadné. A spoustu lidí to odradí od jeho nákupu nebo pěstování. Chce to trochu umu a trpělivosti. Přednostně začneme tím, že patizon omyjeme. Pak jej velkým nožem rozkrojíme napůl. Pamatujte ale na to, že čím je patizon starší, tím je jeho slupka tvrdší. Čerstvé a mladé patizony překrojí i odrostlejší dítě, u těch se vyzrálých už se při krájení zapotí i chlap.
Poloviny patizonu pak zbavíme stopky a dole zbytku po květu. Potom je nakrájíme na tolik částí (měsíčků), aby měly velikost, která se nám bude dobře dlabat od semínek i loupat od slupky. Výsledkem budou silnější podkovičky, které pak můžeme nakrájet na tenké plátky a obalit jako řízky, případně nastrouhat nebo nakrájet na kostičky, nudličky – prostě tak, jak je ve výsledku potřebujeme.
-
Jak pěstovat patizon
Pěstování patizonu je naštěstí velmi snadné. Počátkem dubna pořídíte semínka a dáte je do dobře prolitého substrátu, kterým jste si předtím naplnili sadbovače nebo květníky.
Jak zasít patizon
Semínka musejí být celá v substrátu, ale maximálně centimetr pod povrchem. Sejte vždy jedno semínko do jednoho květníku, substrát na něm pak trochu přimáčkněte.
Vysejte více semínek, abyste měli náhradu, kdyby některé nevzešlo. Květníky se semínky mějte v teple a občas substrát po povrchu navlhčete střičkou. Semínka musejí být ve vlhku, ale voda v substrátu stát nesmí!
Patizon můžete sadit i rovnou do toho květníku, ve kterém ho budete pěstovat na balkoně (pokud na něj máte doma místo). Anebo rovnou do záhonu – to však až koncem dubna, aby rostlinka vylezla nad povrch až po zmrzlých. Mráz ji totiž spálí a zabije (semínko a klíček pod zemí ne).
Jak přesadit patizon
Do dvou týdnů od vysetí vám vyrazí rostlinky, které budete zalévat podle potřeby a přihnojovat zahradnickým startovacím hnojivem. Jakmile budou mít alespoň dva pravé lístky, přesaďte je do velkých květníků. Ale opravdu objemných, patizon je velká rostlina, která chce hodně prostoru.
Pokud budete patizon pěstovat na zahrádce, vysaďte jej ven až po zmrzlých. Mezi jednotlivými rostlinami ponechte spon alespoň jeden metr. I více. Jde o opravdu mohutnou rostlinu, která má ráda prostor.
Jak hnojit patizon
Z počátku přihnojujte dusíkatým hnojivem (když dodržíte návod, rostlina dusík spotřebuje), později nasaďte hnojivo s draslíkem, ten podporuje růst květů a plodů. Přednost dávejte organickým hnojivům. V kyselejších půdách a do zahradnického substrátu přidávejte i vápník, aby plody neuhnívaly.
Pokud máte patizon na zahrádce, pořiďte na jeho přihnojování tekuté slepičince (nebo si je připravte ze zásob vlastního chovu – musejí alespoň 2 týdny kvasit ve vodě). Tekutými slepičinci se patizon zalévá tak jednou za 3 – 4 týdny. Ale pozor, musíte je naředit, jinak byste si menší rostlinky spálili. Patizony v květníku také může prolít tekutými slepičinci, jen to nějakou dobu bude na balkoně dost cítit.
Jak zalévat patizon
Patizon má rád vlhko. V záhoně jej ani nejde přelít, takže můžete zalévat tak vydatně, jak chcete. V květníku na balkoně je potřeba sledovat stav substrátu – vždy by měl být vlhký, ale dlouhodobě by v něm voda stát neměla, aby neuhnívaly kořínky.
Jak sklízet patizon
Sklizeň je možná buď ukroucením plodu anebo jeho uříznutím či ustřižením. Mladý plod ukroutíte snadno, na ten vyzrálejší si vezměte raději nůžky nebo nůž, abyste si velkým kroucením nepolámali rostlinu.
Během sezony sklízejte patizon, kdykoliv potřebujete. S blížícím se podzimem můžete nechat patizony vyzrát, tedy nechat jim ztvrdnout slupku – ony pak na chodbě či verandě vydrží třeba i do prosince. Skladovat patizony musíte vždy v chladu, ale suchu. Vlhký sklep vhodný není.
Jak stříkat patizon
Pokud se vám na patizonu usadí mšice anebo padlí (vypadá jako bílá plíseň), je účinný čistě biologický postřik z teplé vody (5 litrů), potravinového oleje (50 ml) a prášku do pečiva (okolo 35 g). Postřik dobře promíchejte a jednou za tři dny aplikujte, udělejte to alespoň třikrát.
-
Jak připravit patizon
Jakkoliv. To je samozřejmě málo informací, takže to pojďme trochu rozvést. Patizon má relativně měkkou dužninu, kterou můžete připravit právě tak, jak potřebujete. Pokud máte zkušenosti s cuketou, tak vězte, že cuketa je ještě o dost měkčí a vodnatější než patizon. Ale patizon je zase měkčí a vodnatější než dýně.
Můžete ho použít do zeleninové směsi, kterou dusíte na másle a dáváte jako přílohu. Můžete jej dát do polévky, udělat z něj řízky v trojobalu (čím tenčí plátky, tím křupavější řízky), můžete jej nastrouhat do zeleninového salátu, podusit jej jen tak samotný s bylinkami nebo kmínem, zapékat jej, přidat například do bramboráku, do karbanátků, jako náplň do slaných palačinek, prostě všechno možné.
-
Jak zpracovat patizon
Patizon se dá také zpracovat tak, aby vám nějakou dobu vydržel v zásobě. Můžete jej oblanšírovat a zamrazit. Dobrý je také zavařený – a to buď s ostatní zeleninou, nebo i samotný. Můžete ho nastrouhat a podusit na oleji, s trochou soli. Pak to zavařit. Takto připravený patizon je dobrý do polévek, omáček, pod maso, ale i do karbanátků apod.
Patizon je, samozřejmě jako veškerá ostatní zelenina, vynikající i ve zkvašené podobě. Stačí 1,5 – 2 dkg soli na kilo patizonu (zeleniny), pořádně promíchat, promačkat a upěchovat do sklenic, i s vymačkanou šťávou. Ochutit můžete i třeba koprem či jinými bylinkami, chce to vyzkoušet. Patizon (zelenina), musí zůstat ponořený. Zatižte jej třeba omytým kamenem.
Sklenice postavte do hlubší mísy a nechte v teple 4 – 8 dní kvasit, podle okolní teploty. Pak přemístěte do sklepa nebo do lednice, v chladu se kvašení zabrzdí. Vynikající je tato úprava do salátů nebo i jako součást přílohy ke slanému obědu.
-
Jak chutná patizon
Jak už jsme zmínili, patizon je vynikající a všestranná zelenina. Ale nutno dodat porovnání s cuketou, protože tak všestranný jako cuketa přece jen není. Na rozdíl od cukety má totiž svou specifickou chuť i aroma. Stále je však velmi jemný – ve srovnání například s dýní.
Chuť patizonu je tedy výraznější než chuť cukety, patizon je i méně vodnatý a o něco více vláknitý. Většinou je nutné jej oloupat, slupka je i u mladého plodu trochu tužší, než jsme zvyklí u cukety. Loupání a příprava patizonu zabere více času, než třeba u cukety nebo dýně hokkaido, kterou také není nutné loupat. Ale tak vynikající řízky, jaké jsou z patizonu, z cukety nikdy neuděláte. Fakt.
Skvělý článek! :)
Odpovědět