Jak opravit beton

Michaela Hakenová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak opravit beton

    Jak opravit beton

    Betonové konstrukce díky povětrnostním podmínkám zvětrávají. Ty špatně udělané, poměrně rychle. Na beton působí déšť, vítr, mráz, nestabilní základy, solné výkvěty apod.

    Ideální oprava takovéto betonové konstrukce neexistuje. Pokud je beton špatně udělaný, pak je mnohdy lepší celý beton odstranit a udělat nový, kvalitní.

    Pokud je beton jen místy narušený a ne příliš do hloubky, můžete ho opravit.

    Ať už opravujete prasklinu nebo drolící se beton, pak správně vybírejte stavební chemii. Vybírejte výrobky dle poškození. Je rozdíl opravovat betonovou podlahu a popraskané betonové schody až k základům.

    Nezapomínejte ke stavební chemii pořídit i vhodnou penetraci. Pořiďte penetraci a stavební chemii od stejného výrobce. Penetrace vytvoří adhezní můstek. To znamená, že vytvoří takovou vrstvu mezi starým betonem a novým. Díky této vrstvě nový beton krásně přilne k podkladu. Výrobců je celá řada. Stačí si jen vybrat.

    Další fází oprav betonu je kvalitní vyčištění. Všechen nesoudržný beton odstraňte, písek vyluxujte a nakonec použijte vysokotlaký vodní čistič. Pokud chcete opravu opravdu pečlivou, pak flexou odřežte beton až na ten, který je v pořádku.

    Pokud opravujete cokoli betonového, můžete se vždy poradit s odborníkem. Jistě Vám rádi poradí.

  2. Jak zpevnit drolící se beton

    Pokud se beton drolí po celé ploše, pak je to důkaz nekvalitního betonu. Zkuste zapřemýšlet, zda by nebylo vhodné vyměnit celou betonovou konstrukci. Jde o to, abyste jednu část neopravili a zanedlouho se další část znovu nedrolila.

    Pokud se však beton drolí jen na kousku, můžete začít s opravou.

    První fází je kvalitní očištění drolící se části. Lehkým poklepáním kladiva zjistěte nesoudržnost betonu. Uslyšíte dutý zvuk. Takovýto beton odstraňte flexou s diamantovým kotoučem. Řez proveďte až v části, kde je beton dobrý. Odstraňte odpadlé a odřezané kusy, vyluxujte drobné kousky. Použijte průmyslový vysavač. Ten domácí nemá takový tah a prachem byste ho mohli zničit.

    Jakmile máte očištěno, povrch napenetrujte. Použijte hloubkovou penetraci. Tu použijte tak, jak Vám udává výrobce. Neřeďte penetraci více, než je uvedeno na obalu.

    Po zaschnutí penetrace použijte opravnou směs pro vyrovnání a opravy betonu.

  3. Jak opravit praskliny v betonu

    Praskliny v novém betonu nikdo nečeká, a pokud je objeví, pak člověk není zrovna rád a přemýšlí, co s tím. Měla by to opravit dodavatelská firma. Beton zraje okolo 28 dní (záleží na vlhkosti a teplotě vzduchu). Po této době, lze beton opravit.

    Praskliny v novém betonu vznikají

    • Beton rychle zrál (vysoká teplota vzduchu, nízká vlhkost).
    • Nebyly použity dilatace (bez dilatace do 35 m2).
    • Dilatace nejsou vloženy do přechodů místností a nepravidelností podlahové plochy.
    • Pohyb základů (špatně položený polystyren v podlaze nebo pohyb celé základové desky).

    Firma, která beton dodávala, by měla podlahu tzv. sešít a vytvrdit epoxidovým lepidlem. Jedná se o to, že prasklinu kolmo naříznou každých 15 cm do hloubky max. 1 cm. Do zářezu je vložena kovová výztuž (hřebík bez hlavičky). Do zářezu se vylije epoxidové lepidlo. Lepidlo se nechá 24 hodin schnout.

    Pokud máte prasklinu v betonové konstrukci, která je již starší, postupujte následovně.

    Opět odstraňte nesoudržný beton, částečky a prach vysajte. Opět zjistěte, odkud je beton dobrý. Tam až musíte beton odstranit.

    Opravovaný povrch napenetrujte.

    Jakmile penetrace zaschne, použijte opravnou směs na beton. A nechte zaschnout.

  4. Povrchová úprava betonu.

    Ať už je beton venku nebo uvnitř, měl by být chráněn. Uvnitř stačí položit staré lino, venku natřít nátěrem. Vždy je lepší betonové konstrukce chránit. Užíváním a povětrnostními vlivy se beton ničí. Možností máte mnoho, proto vybíráme:

    Kamenný koberec

    Dnes velmi populární. Jedná se o směs kamínků a pryskyřice. Pokud nepoužijete plnič, pak je plocha porézní a voda protéká na beton.

    Nátěry

    Existují i barevné nátěry. Ať už jako klasická barva nebo dvousložkový epoxidový nátěr. Je velmi široký výběr vlastností i barev. Nátěry vhodné do průmyslových provozů, silné namáhání, chemická odolnost apod.

    Nátěry se ve většině případů aplikují válečkem ve dvou či třech vrstvách. Jak malovat válečkem?

    Dlažba

    Na beton můžete položit i klasickou dlažbu nebo obklad. Opět záleží na zatížení.

    Epoxidová podlaha

    Aby podlaha byla extrémně pevná, dá se použít přímo litá tvrzená samonivelační podlaha na bázi epoxidu. Jsou cenově drahé a používají se především ve výrobních podnicích.

    Nivelační stěrka

    Pro srovnání křivé betonové podlahy použijte samonivelační stěrku. V článku Jak penetrovat podlahu se dozvíte, jak ji aplikovat svépomocí. Stěrka Vám připraví podlahu na finální podobu podlahy.


F
František 21.04.2020 – 21:20

Dobry den.Jak mam opravit prasklou obvodovou betonovou desku na balkone panelového domu.Je zalomeneho tvaru asi 45stupnu a v rozich je praskla.jedna se o balkon asi 7 let stary uchyceny k obvodove zdi,zespodu podepren 4 srouby.děkuji.

Odpovědět

JR
Jan Ryška 21.06.2021 – 11:49

Potřebuji poradit, případně dodat materiál na zpevnění drlícího se betonu. Zedníci mi položili po obvodu jezírka betonový věnec asi 1m široký do kterého zamačkali ploché kameny. Jenže beton byl asi příliš suchý a neustále se drobí a pdá do jezírky. Rovněž některé kameny si viklají. Existuje nějaký bezbarvý materiál, kterým bych beton kolem kamenů přetřel štětcem a zpevnil tak jeho povrch a soudržnost? Děkuji. Jan Ryška

Odpovědět

JK
Jana Kubátová 19.07.2021 – 02:49

Určitě použijte hloubkovou penetraci,kterým se povrch zpevní a potom opravnou betonovou směs,...na tu se ještě raději zeptejte jaký typ nějakých odborníků.ale takových kteří tomu rozumnějí, není odborník jako odborník,mám s tím své zkušenosti,opravuji dům,... nyní chci nechat opravit staré vydrolené betony,... at se vám to povede !!!

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak opravit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás