Jak penetrovat podlahu

Michaela Hakenová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak penetrovat podlahu | © Brian Hart / Flickr.com

    Jak zbrousit betonové podlahy

    Při rekonstrukci podlah je důležité betonovou podlahu přebrousit. Připravte si ale dobré nástroje. Na menší plochy (např. koupelna) využijete menší, cenově dostupné sanační brusky. Na větší plochy (např. obývací pokoj) si z půjčovny nářadí vypůjčte profi sanační brusku.

    Při samotném broušení vzniká obrovské množství prachu. Vypůjčte si proto průmyslový vysavač, kterým budete průběžně prach vysávat. Některé brusky lze na vysavač i napojit, takže prach je rovnou odsáván.

    Vysavač však vše nevysaje. Proto nezapomínejte na ochranné pomůcky na oči, nos a ústa.

    Samotné broušení provádějte v místnosti, která bude vyklizená. Podlaha by měla být bez zbytků lepidel, tmelů a dlažby.

    Nasaďte si ochranné pomůcky a můžete začít brousit. Bruste vždy od rohu místnosti a krouživým pohybem. Postupujte pomalu a pečlivě. Uvidíte, jak se beton postupně odebírá. Na brusku netlačte, bruska beton brousí vlastní vahou. Díky tomu zajistíte rovnoměrné zbroušení. Nezapomeňte průběžně prach odsávat.

    Po dokončení celé místnosti vysajte zbytky betonového prachu a nečistot a důkladně vyvětrejte. Pokud je vše v pořádku, pak můžete přistoupit k pokládce podlahy nebo k penetraci (viz níže).

  2. Jak penetrovat podlahu?

    Co je penetrace?

    Obecně penetrace, na jakýkoli povrch, má za úkol snížit nasákavost podkladu. Zajišťuje také vysokou přilnavost. U nivelačních stěrek napomáhá v lití.

    Jako první musíte připravit podklad. Ten by měl být očištěn od zbytků lepidel, podlahovin a měl by být bez prachu a nesoudržných částí. (Více o přípravě podkladu v části o nivelaci).

    Pokud máte podklad připraven, připravte si váleček nebo štětec.

    Podle savosti podkladu nařeďte penetraci vodou (uvedeno na obalu).

    Následně podlahu natřete jedním směrem a nechte zaschnout. Doba schnutí je různá. Od 60 minut až po 12 hodin.

    Následuje druhý nátěr, který proveďte kolmo na původní. Správně penetrovaný povrch má matně sklovitý povlak.

  3. Co je nivelace podlahy

    Proč se nivelace provádí?

    Nivelace je vlastně vyrovnání a vyspravení povrchu. Provádíme ji v případech, kdy se podlaha drolí, je nerovná, je na ní spoustu starého lepidla nebo asfaltu, nebo dokonce podlaha praská. Můžeme ji použít i na starou dlažbu, kterou nechceme bourat.

    Vyrovnání podkladu pod novou krytinou je velmi důležité. Zajišťuje dlouhou životnost nové podlahy.

    Příprava podkladu

    Musí být suchý, čistý a bez větších trhlin.

    Pomocí vodováhy zkontrolujeme také rovinu. Většina podlahových krytin má odchylku 2 mm na 2 metry. Pokud budeme pokládat dřevěné nebo laminátové podlahy, může být odchylka 4 mm na 2 metry.

    Pokud je na povrchu starý asfalt nebo lepidlo, pak odsekejte všechny volné části. To jsou ty části, které nedrží s podlahou.

    Větší nerovnosti vyrovnejte opravnou hmotou nebo naopak zbruste bruskou. Pokud narazíte na větší trhliny, pak je úhlovou bruskou nařízněte podél i napříč. Trhlinu poté zapravte epoxidovou pryskyřicí s křemičitým pískem a do příčných řezů vložte vlnové drátky.

    Nivelace

    Nivelační stěrka je paropropustná a rychle tuhnoucí litá hmota. Prodává se v sypkém stavu. Lze ji použít na srovnání podlahy od 2 mm až po několik centimetrů. Vhodný typ vybírejte podle svého druhu podlahy. Některé jsou určeny pro podlahové vytápění, některé zase pro dřevěné podlahy apod.

    Pokud je podklad připraven, musíte podlahu napenetrovat. Doporučuje se použít pro penetraci i pro nivelaci stejného výrobce. Penetraci proveďte pečlivě, aby Vám nivelace nezačala rychle tuhnout.

    Stěny oblepte dilatační okrajovou páskou.

    Stěrku chráníme před průvanem a slunečním zářením. Zakryjte tedy okna černou plachtou a zavřete okna.

    Místnost je tedy připravená na vylití nivelační stěrky.

    Sypkou směs smícháme s vodou, dle návodu na obalu. Poměry vody a směsi dodržujte. Pokud je nedodržíte, stěrka ztratí svou pevnost a nezatuhne nebo zatuhne rychle. Při správném smíchání vznikne tekutá, homogenní hmota.

    Jakmile je hmota namíchaná, nalijte ji kolmo na podlahu a začněte roztírat. Roztíráme pomocí rakle (ozubený plech na dlouhé tyči) nebo pomocí ozubené strany hladítka). Konečné vyrovnání stěrky se provádí ježkovým válečkem s plastovými trny. Trny volte vyšší, než výška budoucí stěrky. Váleček vám stěrku odvzdušní a pomůže ji vyrovnat. Válečkuje se postupně, abyste nezasahovali do tuhnoucí stěrky. Doporučuje se válečkovat po 2 pruzích.
    Jak dlouho schne nivelační hmota?
    Rychle. Po některých můžete chodit již po pár hodinách. Proto pracujte rychle. Malý pokoj zvládne člověk sám, ale na veliký pokoj musí být minimálně dva lidé.

    V případě, že s výsledkem nebudete spokojeni, lze udělat druhá, vyrovnávací vrstva nivelační stěrky.

  4. Jaké jsou nejčastější chyby při nivelaci

    Mnoho záměsové vody

    Všichni jistě známe slovo „přiměřeně“. Na stavbách se s tím setkáváme velmi často. U nivelační stěrky je to ale spíše na škodu. Pokud je na pytli napsáno: „nasypejte do 5 litrů vody“, pak dejte přesně 5. Pokud dáte vody více, změníte chování samotné hmoty. Na výsledné hmotě jsou vidět stopy po ježkovém válečku, je popraskaná a není rovná. Změní se tím i pevnost a její rozliv. Více vody skutečně neznamená více metrů.

    Nevyspravíme každou trhlinu

    Trhliny na stavbách vznikají. Pokud nepředejdeme jejich vzniku, pak následná vrstva bude kopírovat spodní vrstvu. Po vylití se tedy v nivelační stěrce vytvoří další trhlina.

    Nedostatečná penetrace

    Úkoly penetrace jsme vysvětlili výše. Pokud nepenetrujeme vůbec, nebo v nedostatečné vrstvě, mohou nastat různé scénáře. Stěrka nám popraská, odděluje se od podkladu, nemá svou pevnost ani rovinu.

    Pokud sice napenetrujeme správně, ale nenecháme ji dobře zaschnout, pak se záměsová voda vpije do podkladu a stěrka opět popraská.

    Nedostatečné míchání

    Zamíchat a lít? Ne. Při míchání se díky vodě aktivuje cement. Pokud nebudeme míchat dostatečně dlouho, přísady ve stěrce se nerozpustí a poté stěrka ztrácí své vlastnosti. Doporučuje se míchat 2 minuty, poté 2 minuty nechat odstát a nakonec krátce domíchat.

    Špatné podmínky

    Jak již bylo řečeno, zavřít okna a začernit fólií proti slunci. Stěrka je na to háklivá. Místa, kde svítí slunce, rychle vysychají. Vytvoří tak trhliny. Rozhodně nepoužívejte vysoušeče. Ty mění klimatické podmínky v místnosti a stěrka opět ztrácí své vlastnosti.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma bydlení


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás