Jak pěstovat bobkový list

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat bobkový list

    Jak vybrat bobkový list

    Výběr mezi odrůdami je velmi snadný, protože jde o rostlinu jednoho základního kultivaru (Laurus nobilis). Proto vybíráme prostě jen vavřín čili bobkový list. Zapěstovaná rostlinka je snadněji přenositelná domů, protože nebude tolik reagovat na změnu prostředí.

    Avšak vavřín je velmi životaschopnou rostlinou, takže ani s jeho nákupem online a zasláním přepravní službou není žádný velký problém. Správně připravený řízek vavřínu má 3 – 6 listů, aby byl schopen dobře zakořenit.

  2. Kam umístit bobkový list

    Bobkový list musíme pěstovat jako hrnkovou (přenosnou) rostlinu, protože naši zimu by v zahradě nepřečkal. Přece jen jde o subtropickou rostlinu, která se s mrazy nekamarádí. V létě má rád přímé slunce (ale pozor, v tom případě i každodenní zálivku).

    V zimě mu dopřejeme chladnou a světlou místnost, nejlépe zimní zahradu nebo verandu. Jestliže mu nemůžete dopřát vegetativní klid – nemáte k tomu vhodné chladnější a světlé prostory, tak to až tolik nevadí. Přednostně jej dejte do ložnice, kde je většinou nejchladněji. Jeho aroma má zklidňující účinky, může vám pomoci s kvalitnějším spánkem.

  3. Jak zasadit bobkový list

    Bobkový list, který si přineseme například od známých, bývá většinou jen proutek, tedy vegetativní řízek, možná s kořínky, které pustil ve vodě, Sadíme jej do hloubky cirka dvou až čtyř centimetrů – podle jeho aktuální velikosti.

    Jestliže jsme si přinesli vavřín jako sazeničku z obchodu, přesadíme jej do nového květníku a čerstvého substrátu, dáme jej o kousek níže, než byl v původní nádobě, ale opravdu jen nepatrně. Na dno nádoby je nutné dát drenáž, aby kořeny nestály po zalití ve vodě.

    Pro bobkový list volíme běžný zahradnický substrát, vavřín totiž není na zeminu nijak náročný. Po zasazení umístíme na vhodné místo, v případě vavřínu je to stinnější stanoviště, aby mohl lépe zakořenit. Poté snese i přímé slunce, díky kterému jsou listy ve výsledku aromatičtější.

  4. Jak zalévat bobkový list

    Pravidelně a dostatečně. Bobkový list je náročný na zálivku. A pokud ji vynecháme, rostlina nám hned ukáže, že trpí nedostatkem vláhy. Jak? Mladé výhonky se začnou sklánět, jakoby vadnout, mladé lístky se trochu zavřou do sebe. Až rostlinu zalijeme, během pár hodin se vrátí i mladé výhonky opět do normálu.

    Na druhou stranu si musíme dát pozor, aby vavřín nestál ve vodě. Ve spodní misce může voda po zalití zůstat maximálně hodinu, déle nikoliv. Pak by mohly kořínky začít uhnívat. Jestliže jej přelijeme, přednostně ho přemístíme na přímé slunce, aby se voda rychleji vstřebala. Nebo raději vylijeme přebytečnou vodu ze spodní misky.

    V zimě nebo při pěstování v interiéru nebude vavřín potřebovat mnoho vody. Zálivku upravíme tak, aby substrát mohl vždy mírně proschnout, než půjdeme zalévat zase.

  5. Jak hnojit bobkový list

    Bobkový list hnojíme podle toho, jak plánujeme jeho využití. Jestliže jen jako okrasnou rostlinu, volíme běžné hnojivo pro pokojové rostliny. Pokud ale chystáme využití vavřínu jako koření, saháme po organickém hnojivu.

    Sice se bobkový list nepoužívá ve velkém množství, ale organické hnojivo je pro nás vždy lepší. Během vegetativního klidu nehnojíme, během sezóny dle potřeby. Na jaře více, v létě míň, koncem léta volíme hnojivo s podporou vyzrávání kořenů.

  6. Jak pečovat o bobkový list

    Péče o bobkový list spočívá zejména v zálivce, hnojení, letnění venku nebo na balkoně, dále v pravidelném řezu. Bobkový list roste velmi rychle a bohatě, takže jej řezem usměrňujeme do velikosti a tvaru, jaké si přejeme.

    Řez provádíme již brzy po vysazení, kdy zaštípneme hlavní výhon tak, aby se začal ochotně větvit. Jestliže chceme mít například strokem ve tvaru koule, zaštipujeme spodní větvičky tak, aby výhony byly jen v horní části, a dole tak vznikl kmínek.

    Výsledný tvar rostliny si volíme sami, vedle koule můžeme mít jehlan, spirálu, ovál, vlastně cokoliv. Bobkový list snáší řez velmi dobře, korunka se po řezu vždy dobře zahustí. Vzniká tak dekorativní rostlina, která má navíc u užitkové vlastnosti.

    Pokud bychom rostlinu včas nezaštípli (nezastřihli) na hlavním výhonu, bude z něj jen vytáhlé „koště“, které se pak velmi těžko tvaruje a nutí k postranním výhonkům. Mladá rostlinka je mnohem lépe tvarovatelná, než starší, kterou jsme nechali růst volně, bez zásahů.

  7. Kdy a jak přesadit bobkový list

    Bobkový list přesazuje z počátku pravidelně, vždy do větší a větší nádoby. Starší rostlinu už přesadíme jen jednou za 2 až tři roky. Vzhledem k tomu, že je to rostlina hrnková a že ji nebudeme pěstovat do obřích rozměrů, tak při dosažení (pro nás) maximální velikosti přesazujeme vavřín do stejné nádoby, měníme mu jen zeminu.

    Uděláme to tak, že ostřiháme cirka třetinu kořenového balu, stejnou měrou sestřihneme i korunku. Rostlině poskytneme čerstvý substrát obohacený o přírodní hnojivo, ale ponecháme ji ve stejné nádobě, kde vydrží se substrátem zase na dva až tři roky, v průběhu můžeme substrát i postupně doplňovat.

  8. Jak rozmnožovat bobkový list

    Bobkový list se nejsnadněji množí vrcholovými řízky, které vezmeme z mladých výhonů. Měly by mít 3 – 6 listů, abychom umožnili zakořenění. Řízek se rovnou zapíchne do zeminy. A než zakoření, zabere to cirka 6 – 10 týdnů.

    Bobkový list se dá množit i semeny, ale to velmi zdlouhavé a náročné. Musíme udržet stálou teplotu okolo 25 stupňů, a i tak se vyklíčení nevydaří u velké části semen. Klíčení trvá okolo 6 týdnů. I proto je snazší cestou k množení právě řízkování.

  9. Jak sklízet bobkový list

    Bobkové listy se sklízí z dvouletých výhonů, protože jsou ještě světlé, ale už mají dostatečné množství aromatických látek. Listy odštipujeme od rostliny nejlépe pomocí nehtů, a buď ihned spotřebujeme, nebo je dáváme sušit na stinné místo, aby byly zachovány jejich přirozené vlastnosti.

    Bobkový list se svou chutí dobře snoubí s tymiánem. Kvělý je pro dochucení mnoha druhů jídel, přednostně omáček z rajčat nebo samozřejmě polévek. Chutný je však i ve sladkém pudinku.

    Pokud se na bobkový list dostal škůdce, nejprve sklidíme maximum listů, pečlivě je omyjeme a dáme je sušit, pak teprve přikročíme k nezbytnému postřiku.

  10. Jak uskladnit bobkový list

    Bobkový list uskladníme sušený, jak to známe i z pytlíčků s kořením. Můžeme jej však naložit do oleje nebo od octa. Vynikající je vavřínová rýže, kdy do nádobky s rýží dáme několik vavřínových listů, které tu postupně vyschnou, rýže si převezme jejich aroma. Rýže je dokonalým absorbentem vlhkosti.

    Při použití bobkového listu je vhodné jej nejdříve rozdrobit (a do pokrmů vložit v sítku nebo v plátýnku na koření). Čím déle budeme bobkový list vařit, tím více svého aroma do pokrmů předá. Jde o koření, kterému dlouhé vaření nevadí, naopak spíše prospívá.

  11. Jaké jsou choroby a škůdci bobkového listu

    Bobkový list je aromatickou rostlinou, takže škůdci příliš netrpí. Jen výjimečně se na něm usadí puklice, přičemž je v tomto případě jedno, zda byl vavřín pěstován jen v interiéru nebo i letněn venku. Puklice se dokáže dostat do interiéru zcela sama.

    V případě napadení puklicí si natrháme zdravé listy do zásoby a pak ošetříme celou rostlinu, zejména ze spodní strany listů, insekticidem, případně olejovým postřikem. Ten domácí vytvoříme z litru teplé vody, 10 ml oleje a jednoho prášku do pečiva.

    Bobkový list, tedy náš vavřín důkladně postřikem smočíme, díky tomu se škůdce obalí olejem a posléze udusí. Postřik je ale nutné jednou nebo dvakrát opakovat, protože nepůsobil na již nakladená vajíčka.


EH
Eva Hybášková 09.04.2020 – 18:45

Bobkový list je velice lepkavý co s tím umyla jsem všechny listy ale co je příčinou děkuji za odpověď

Odpovědět

H
Helena 14.03.2022 – 15:31

Prosím o radu. Mám v květináči asi 20cm vysoký bobkový list, jehož listy mi stále usychají. Zalitý je dost. Čtu, že jeho pěstování je nenáročné, ale asi dělám někde chybu. Poradíte mi s jeho "uzdravením"???? Předem děkuji za odpověď.😭🍃

Odpovědět

Joaef Žeravický Sedláček 03.07.2023 – 13:00

@Helena: DOBRÝ DEN, NA DÁLKU A BEZ FOTKY SE DÁ TĚŽKO PORADIT, ale pokusím se odhadnout. Pokud listy usychají a před tím jsou jakoby nažloutlé, jde o přelití, tedy vělká zálivka, jsou li hned hnědé, je málo zalité. Nepředpokládám, že žlutnou listy, když bobkáč prošel chladem a nebo napak vedrem. Stejně tak, že jste si listy prohlédla ze spodu a nejsou tam puklice a podobně. Pokud ani toto nezabere, zajdite do zahradnictví s nemocným a oni vám jistě řeknou ještě čím by to mohlo být. . Já mám bobkáč v květináči a dole je misečka, do které výhradně zalévám, tudíz si vezme kolik chce. Pokud je toto liché poradění, tak jej vyjměte z květináče , ošetřete kořínky a zkontrolujte, není li tam nějaký cizopasník a přesaďte do nového substrátu. ,,toš teda tak,,

Odpovědět

J
Jolana 30.08.2023 – 13:19

Dobrý den potřebuji poradit nikdy jsem to nedělá koupila jsem jsi bobkový list a nevím jak ho mám stříhat,mám ho na balkoně v květináči jestli my jak neporadite děkuji

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma bylinky


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás