Jak pěstovat česnek
-
Jak vybrat česnek?
Česnek se liší podle toho, zda má prostřední palici, tedy tuhý stonek, okolo kterého sedí samotné stroužky, anebo zda ji nemá. Od toho pak máme česnek paličák a česnek nepaličák.
Dalším kriteriem dělení je doba výsadby česneku, kdy ho dělíme na česnek ozimý – ten sadíme na podzim, dále na česnek jarní, ten sadíme na jaře.
No a pak jsou ještě odrůdy česneku podle barvy slupky, podle velikosti samotných stroučků, podle stupně typické česnekové chuti nebo podle toho, zda je odrůda vhodná i pro lidi s citlivějším trávením nebo není.
Takže česnek vybíráme podle výše zmíněných kriterií. Dále je důležité ještě vědět, zda chceme česnek spotřebovat během podzimu, tedy v podstatě hned po sklizni, nebo jestli s ním počítáme na delší uskladnění. Dobře se totiž uchovává česnek nepaličák. Zato česnek paličák má větší stroučky a často i česnekovější chuť.
Mnoho zahrádkářů sadí ozimý i jarní česnek – ten ozimý na spotřebu během sezony, jarní k uskladnění přes zimu, vydrží totiž krásný až do další sklizně ozimého česneku.
-
Kdy zasadit ozimý česnek?
Ozimý česnek je nutné zasadit na podzim, lépe řečeno na sklonku podzimu. Půda už musí být vychladlá, její teplota nesmí jít na 8 stupňů celsia. Nejlépe je vychytat sázení česneku těsně před zamrznutím. A je jedno, zda to bude v listopadu nebo v prosinci, česnek se prostě musí dát do dostatečně vychladlé země.
-
Kdy zasadit jarní česnek?
Jarní česnek sázíme hned s počátkem jara, kdy půda rozmrzne a začne být možné s ní pracovat. Jarní česnek snese i pozdější výsadbu, dokonce až květnovou.
-
Jak zasadit česnek?
Česnek sadíme do zpracované, uhrabané zeminy, vždy po jednotlivých stroučcích, vždy kořínkem dolů a vždy cirka šest centimetrů pod povrch. Spon jednotlivých česneků musí být alespoň 15 cm v řádku a řádky alespoň 25 cm od sebe. Ano, je to hodně, ale česnek potřebuje dost vzduchu, zejména v těžších jílovitějších půdách.
Stroučky česneku musejí být pod zemí, ale ne příliš hluboko (max. oněch 6 centimetrů), pak by totiž česnek zahníval. Pokud nemáte na zahradě brambory, nebo pokud máte zahradu v místě, kde tradičně zahrady nebyly, můžete si troufnout vysadit česnek bez předchozího moření.
Bezpečnější je však stroučky před výsadbou namořit, předejdete mnoha rizikům infekcí a škůdců. Ochranné doby se bát nemusíte, česnek poroste několik měsíců, než jej budete konzumovat.
Jestliže sadíte česnek na jaře, tak hned po vysazení se vyplatí jej překrýt netkanou bílou textilií. Tím porost ochráníte před napadením jarními škůdci, proti kterým se v průmyslovém zemědělství stříká insekticidy. Překrytí však bohatě stačí.
Ozimý česnek překrýváme až koncem zimy, před prvním oteplením, kdy škůdci poprvé vyletí hledat rostliny, do kterých by nakladli svá vajíčka.
-
Jak zalévat česnek?
Česnek se téměř nezalévá, protože česnek nemá vodu příliš rád. Přemokření přímo nesnáší, hned začíná plesnivět nebo uhnívat. Zalévání česneku připadá v úvahu pouze v jarních měsících a v případě opravdu dlouhého sucha koncem jara a v létě.
-
Jak hnojit česnek?
Česnek během vegetace nehnojíme, příliš mnoho živin v půdě mu nesvědčí. Vysadíme jej na záhon, kde se hnojilo minimálně před rokem, raději před dvěma lety.
-
Jak se starat o česnek?
Česnek potřebuje jen minimum vláhy, zato ale maximum vzduchu dostupného pro kořeny. Takže po každém větším dešti je nutné okopat záhon s česnekem, aby se půda nadlehčila a aby se do svrchní vrstvy dostal vzduch. Při té příležitosti česnek i plejeme.
Česnek nepaličák žádnou další péči nepotřebuje. Česneku paličáku ještě musíme zalamovat květy, jakmile se začnou tvořit. Děláme to proto, aby květ nevysiloval česnekovou cibuli a nezmenšoval nám tím úrodu. V záhonu ponecháme jen asi tři až pět česneků s květem, aby nám ukázaly, kdy je česnek zralý a kdy bude čas na sklizeň.
Odlomené květy česneku vůbec nemusíme vyhazovat. Jsou totiž vynikajícím kořením. Stačí je zamrazit a postupně přidávat k dušenému masu nebo zelenině. Tepelnou úpravou dokonale změknou.
-
Jak sklízet česnek?
Česnek nepaličák i paličák sklízíme během léta podle naší potřeby, tedy tehdy, když zrovna česnek potřebujeme. Ale jakmile česnek dozraje, je nutné udělat hromadnou sklizeň a dát ho sušit. Jak poznat, že je česnek zralý?
Česnek nepaličák má podobnou strukturu nati jako cibule. Že je zralý, poznáme podle toho, že nať začne vadnou a polehávat. Tehdy je nejvyšší čas česnek vyndat, svázat do copů nebo do svazečků a pověsit tam, kde není přímé slunce, kam neprší, ale kde je zároveň dostatečné proudění vzduchu, aby česnek dokonale proschnul.
Česnek paličák má středový květ, který se postupně napřímí, později se květ vyloupne z obalu. Jakmile se květní stvoly začnou napřimovat, je česnek paličák zralý ke sklizni. Postupujeme stejně, tedy česnek vyryjeme, svážeme a pověsíme sušit.
-
Jak uskladnit česnek?
Až je česnek dostatečně proschlý, nať ustřihneme nebo (v případě nepaličáku) ukroutíme. Kořeny také ustřihneme a uskladníme. Česnek musí být uskladněn na suchém a chladném místě. Rozhodně nepatří do sklepa, kde by začal brzy plesnivět.
Česneku bude dobře v důkladně větraném špajzu nebo na chladnější chodbě. V lednici vydrží cirka měsíc. Lze ho však dobře mrazit (pak je ale vhodný jen na tepelnou úpravu). Česnek si můžete naložit do oleje nebo do soli, případně ho pomlít a smíchat se solí, pak se používá při vaření. Snadno se nechá přidat třeba na králičí maso, když se chystáte upéct králíka.
Výborné je také česnek usušit a namlít na koření, případně nechat v plátcích. Před vařením musíme plátky na nějakou dobu nechat namočené ve vodě. Podrobné informace najdete i v návodu: Jak uskladnit česnek.
-
Jaké jsou choroby a škůdci česneku?
Česnek je bohužel napadán několika chorobami a škůdci, na které je nutné si dávat pozor. Některé zvládneme likvidovat preventivně, jiné nám mohou zhatit veškeré snažení a zničit celou úrodu.
Nejnebezpečnějším škůdcem je háďátko zhoubné. Účinná obrana proti němu neexistuje, každý z přípravků, které jsou v prodeji, má mezery v účinnosti. Dobrou obranou je prevence, kdy před začátkem pěstování česneku koupíme zdravou a certifikovanou sadbu.
Česnek chráníme před nálety háďátka netkanou bílou textilií, a to hned od prvních teplejších dní. Textilii můžeme sundat koncem dubna, kdy většina škodlivého hmyzu už má náletová období za sebou. Tou dobou je česnek už poměrně vzrostlý, takže je nutné jej překrývat tak, abychom mu ponechali dostatečné místo k růstu.
Česnek může být napaden i drátovcem, což je larva kovaříka. Proti drátovcům je vynikající obranou nezaplevelený záhon. Kde je málo kořenů plevele, tak se drátovcům prostě nelíbí. Vlnovník česnekový je malinkatý roztoč, na kterého dobře funguje moření sadbového česneku Sulkou.
Dost nepříjemné následky má napadení česneku vrtalkou, chřestovníčkem, houbomilkou (moucha) nebo molíkem. I v případě těchto škůdců je dobrá prevence v podobě maskování záhonů bílou netkanou textilií.
Co se chorob týká, mohou vaše česneky potrápit viry, plísně a hniloby. Plísně a hniloby můžeme krotit správnou péčí o zeminu v záhonu, minimalizací přemokření a provzdušňováním zeminy (zejména v kyselých půdách je riziko plísní a hnilob vyšší).
Viry ale moc ovlivnit nemůžeme. Není proti nim ani prevence, ani léčba, naštěstí však v podstatě jen snižují výnos, nelikvidují celé porosty.
Naproti tomu rzivost česneku dokáže celou rostlinu zabít. Pokud se sejde teplé a vlhké počasí, je napadení česnek rzí poměrně jisté. Lze pořídit postřik proti rzi. Částečná prevence je v důsledné a hlavně okamžité likvidaci posklizňových zbytků a ve střídání plodin na záhonech.
Česnek nesmí na jedno místo přijít častěji než jednou za čtyři roky. Pokud pěstujete i cibuli, považujte česnek a cibuli za jednu plodinu, a tomu přizpůsobte střídání záhonů.
-
Jak pěstovat česnek v zimě doma za oknem?
Česnek má vynikající mladou nať. Toho se dá dobře využít v zimě, kdy si můžeme paličku česneku nebo jednotlivé stroučky zasadit do květníku a nechat z nich vyrůst mladou nať, kterou budeme průběžně konzumovat. Je plná vitamínů, enzymů i minerálů. A pomůže nám překonat zimní neduhy i jarní únavu.
Česnek naroste jak na sklenici s vodou (kde budou ponořeny jen kořeny), tak v substrátu, kam ho zasadíme cirka do poloviny stroučku nebo paličky (hlavy). Nať průběžně odřezáváme a spotřebováváme ji místo pažitky, nejlépe do pomazánek nebo i jako přízdobu jídel. Návod na zimní pěstování česneku najdete i v textu: Jak naklíčit česnek.
Tak nevím,kde je pravda. Někdo píše,že se česnek má přihnojit,existuje speciální hnojivo na česnek a na cibuli. Ta se prý také nemá hnojit,přestože někde radí, že ano.
OdpovědětDekuji moc za radu :)
Odpovědět