Jak pěstovat datle

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat datle

    Jak vybrat datle

    Datle nijak vybírat nemusíme, co se odrůdy týká. Stačí ty, které koupíme v obchodě sušené, okolo Vánoc jich bývají plné obchody i domácnosti. Koupit se však samozřejmě dají téměř kdykoliv, když se zaměříte na specializované obchody.

    Stačí z datlí vyndat pecku a řádně je očistit ta, aby na nich nezůstala žádná dužnina – tu sníte nebo použijete například pro přípravu korpusu ze sušenek. A pak už jen pecky řádně prohlédneme a vybereme ty největší a nejzdravější, které nejeví známky jakéhokoliv poškození.

  2. Jak zasadit datle

    Slupka semínka datle je tvrdá. A tak se vyplatí, když ji zbrousíme pilníkem, aby klíček měl snazší cestu ven. Pak musíme semínka namočit do teplé vody a alespoň dvakrát denně vodu měnit. Doba namáčení se doporučuje cirka pět dní.

    Pak teprve dáme pecku od datlí do zeminy, do květníku. Je nutné v něm mít na dně drenáž, aby přebytečná voda mohla včas odtékat a pecka nebo později sazenička nezahnívaly.  Sadíme do substrátu pro palmy, který se skládá z rašeliny a písku, je obohacen živnou složkou.

    Stačit může výsevní substrát, do kterého přidáme ještě i písek. Do prolitého substrátu pak vložíme semínko, do hloubky cirka dvou centimetrů. Přimáčkneme a umístíme na teplé stanoviště, kde se bude semínkům dobře klíčit.

    Nesmíme se nechat odradit zdánlivým neúspěchem. Datle totiž mohou klíčit i půl roku, zato však vyklíčí téměř každé semínko. Jen je nutné zachovat trpělivost a občas substrát zalít, aby nevyschnul a by nezaschl klíček.

    Vyklíčené rostlinky o velikosti cirka 10 cm je nutné přesadit do samostatného květníku, který by však neměl mít průměr větší než 9 cm – aby kořínek v příliš velkém množství substrátu nezahníval. Vždy dbejme na dostatečnou drenáž.

  3. Kam umístit datle

    Datle je nutné pěstovat na světlém a teplém stanovišti, podobně jako například citronovou trávu. Typicky jde u nás o interiérovou okrasnou rostlinu, dorůstá maximálně dvou metrů, výjimečně více. Ve volné přírodě ve svém prostředí je to však i desetimetrová rostlina, u nás roste méně proto, že má horší podmínky. Dny jsou kratší, teploty se střídají více, než je pro datle zdrávo, a to i v bytě.

    V létě můžeme datle letnit na balkoně nebo na terase, ale pozor na chladnější noci nebo na prudká ochlazení během léta, kdy i v červenci může být přes noc venku jen třeba okolo sedmi stupňů celsia. To datlím rozhodně neprospěje.

    Datlím rozhodně neuškodí, když je budeme celý rok mít v interiéru, na světlém a teplém místě, jen pozor na letní sluneční úpal přes okno, pokud je tenčí než trojsklo, nebo pokud není vybaveno pokovením.

  4. Jak zalévat datle

    substrát vyschnout. Vedle pravidelné zálivky je vhodné i rosení, protože datlovník je rostlina, která roste ve vlhkých podmínkách.

    Pod květník je možné dát větší misku a vyplnit ji kamínky. Na ně postavit květník a misku pravidelně plnit vodou, aby se odpařovala a sama zvlhčovala datlovníku vzduch. V létě budeme zalévat i několikrát týdně, v zimě stačí jednou za týden až deset dní, podle prostředí, jaké v bytě máme.

  5. Jak hnojit datle

    Datle jsou poměrně velkou rostlinou, a tak snesou i větší dávky hnojení plným hnojivem. To zejména v době plného růstu. Jednou za měsíc tedy dáme do zálivky i hnojivo, pokud si přejeme vydatnější růst rostliny, tak i jednou za dva týdny.

    V zimě stačí přihnojit jednou za dva měsíce, i datle si dopřejí v zimě klidnější režim. Volíme hnojivo pro zelené pokojové rostliny nebo hnojivo přímo určené palmám. Neuškodí jim ani klasické plné hnojivo.

  6. Jak se starat o datle

    Žádná velká starost o datle v podstatě není, pokud nepočítáme zálivku, rosení a hnojení. Jednou za rok je vhodné datle přesadit do nového a o cirka dva centimetry většího květníku, s novou zeminou.

    Při přesazování pozor na kořeny, zejména hlavní kořen datlovníku nesmí být poškozen. I v novém substrátu vždy musí být podíl písku, aby se datlím dobře dařilo.

    Pokud si přejete dopečovat se až k úrodě, pravděpodobně nebudete úspěšní. Datlovník plodí až po třicátém roce věku. A musí mít vedle sebe jedince opačného pohlaví. Jednak je těžké rozpoznat samčí a samičí rostliny, dokud nevykvetou, jednak jsou to rostliny velmi náročné na prostor.

    Proto se datle v našich podmínkách a zejména v bytech pěstují jen jako okrasné, nikoliv pro úrodu.

  7. Jak přezimovat datle

    Datle zásadně zimujeme v interiéru, v místnosti, kde teplota neklesne pod 15 stupňů celsia. v chladnější verandě, chodbě nebo zimní zahradě by vám datle přes zimu zašly, případně by se trvale poškodil jejich růst. Omezíme zálivku, pokud jsme datle přemístili do patnácti stupňů.

    Ale pokud je zachováváme na stejném místě jako v létě, kde bude navíc i ústřední topení, v podstatě v péči o datle během zimy téměř nic nemění, v porovnání s vegetačním obdobím. Vlivem kratšího dne budou datle spotřebovávat méně vody a hnojiva.

  8. Jaké jsou choroby a škůdci datlí

    Datlovník může mít zahnědlé špičky listů. To je většinou známka suchého vzduchu, ve kterém datlovník držíme. Ale pozor, dalšími příčinami může být i nedostatečná zálivka, chladný vzduch.

    Pokud listy žloutnou, na vině je nepořádek v zálivce. Většinou je nedostatečná, zejména v létě.

    Ale příčinou změny barvy listů může být i přebytek vody, v tom případě však listy spíše hnědnou, než žloutnou. Přidává se k tomu pak i hniloba. Začíná jako drobné hnědé skvrny na listech, které se postupně slévají.

    Rostlina může stejné příznaky projevit i při nachlazení.

    Spodní listy datlovníku přirozeně hnědnou a odumírají, postupně je odřezávejte. Datlovník si tím jen tvoří kmínek, stejně jako ostatní druhy palem.

    Ze škůdců může datlovník napadnout sviluška, puklice, vlnatka a mšice. Lze použít klasické postřiky nebo bio produkty, které škůdce udusí. U mladých rostlinek a u čerstvého napadení může pomoci i jen vydatná sprcha a pak pravidelná zálivka a rosení.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás