Jak pěstovat echinaceu
-
Jak vybrat echinaceu
Echinaceu většinou kupujeme v zahradnictví nebo v zahrádkářských potřebách či v marketech zaměřených mimo jiné i na bylinky a zahradničení, a to ve formě semínek. Výběr mezi kultivary řešit nemusíme, pokud nechceme ty léčivé.
Jestli ale chcete echinaceu i pro její účinky zejména v podpoře imunity, sáhněte po jedné z těchto tří:
- Echinacea purpurea – třapatka nachová
- Echinacea angustifolia – třapatka úzkolistá
- Echinacea pallida – třapatka bledá
-
Kdy a kam vysít echinaceu
Echinaceu je nejlépe si doma předpěstovat, než ji dáme ven. Sejeme v březnu do prolitého výsevního, tedy kvalitního substrátu. Semínka rozhodíme po povrchu a zasypeme je jen takovou vrstvou substrátu, jak jsou sama velká.
Mírně přimáčkneme (ale opravdu jen mírně, aby v substrátu zůstal dostatek vzduchu pro kořínky, díky čemuž nebudou tak trpět padáním). Překryjeme fólií a dáma ne světlejší místo, kde se výhonkům a později semenáčkům dobře poroste.
-
Jak předpěstovat echinaceu
Echinaceu jen mírně zaléváme, podle potřeby, malé rostlinky tolik vláhy nepotřebují. Navíc echinacea snese spíše sucho než přemokření. Až mají sazeničky alespoň dva pravé lístky, můžeme je přesadit do jednotlivých květníčků, případně do kelímků od jogurtu.
Do nich je možné sít semínka rovnou, abyste se vyhnuli přesazování malých sazeniček. Doma nebo ve skleníku zůstanou až do druhé poloviny května, pak je teprve přemisťujeme na záhon nebo do větších pěstebních nádob na balkonech.
Na balkon tedy mohou jít už dříve, ale na noc je dáváme stále domů, mladé rostlinky nesmějí přemrznout (přestože jinak je echinacea mrazuvzdornou trvalkou). Sazeničky prostě přemrznout nesmí.
-
Kam umístit echinaceu
Echinacea vyžaduje slunné stanoviště a lehčí půdu. Takže pokud máte v záhonech půdu těžší, vyjměte její část a prosypte vhodným a lehkým substrátem pro okrasné kytky, což alespoň trochu ulehčí echinaceám růst.
Rozhodně se echinanceám nebude dařit na otevřených a příliš větrných prostorách. Takže slunce nebo malinký polostín ano, ale v chráněné poloze, kde bude alespoň základní ochrana proti větru, který umí být pro echinaceu velkou komplikací.
-
Jak zalévat echinaceu
Jen mírně. Echinacea je spíše rostlinou suchomilnou než vyžadující hodně vody. Zjara snese vlhkou půdu více, později však už ne, to už se pak na listech usazují plísně. Zaléváme raději ráno, aby voda stihle do noci oschnout.
-
Jak hnojit echinaceu
Echinacea vyžaduje plné hnojivo během jara, kdy roste zelená hmota. Koncem května nebo během června jí dáme hnojivo pro podporu kvetení, kde bude zvýšená dávky draslíku, vápníku a síry. Před příchodem podzimu se bude hodit hnojivo draselné pro lepší přípravu na přezimování.
-
Jak se starat o echinaceu
Echinacea je trvalka, která vám v záhonu nebo ve větší pěstební nádobě zůstane po mnoho let. Kvete až druhým rokem od vysetí, takže v prvním roce, kdy ji přemístíte na trvalé stanoviště, vás odmění jen zelenou hmotou, ale v následujících letech až si budete užívat jejích květů, které i dlouho vydrží ve váze. Proto je vhodná také k řezu.
Echinacea potřebuje citlivé zalévání a také hnojení. Na podzim ji seřízněte a přihrňte půdou nebo mulčem, případně kompostem. Nutné to však není, echinacea je mrazuvzdorná, přezimuje i bez pokrývky. Na jaře jen okopeme půdu v okolí třapatky, aby se provzdušnila, kompost zapracujeme do půdy.
Ecinacea zimující ve velkém květníku nesmí přes zimu vyschnout.
-
NJak sklízet a uskladnit echinaceu
Z echinacey lze využívat v podstatě vše k léčebným účelům. Jak květ, list a stonek, tak také kořen. Právě v kořeni jsou účinné látky v nejvyšších koncentracích.
List, stonek a květ sklízíme od června do září, tedy v době, kdy třapatka kvete. Sušíme ve stínu, na místě, kde dobře proudí vzduch a kde teplota nepřesáhne 30 stupňů (orientačně, v létě je toto omezení někdy nerealizovatelné).
Kořen sklízíme v září a říjnu, ale jen tehdy, když už je echinacea dostatečně rozrostlá, abychom si ji nezlikvidovali. Kořeny pak omyjeme, podélně rozřízneme a usušíme, což půjde nelépe v sušičce. Když byste sušili v troubě, teplota nesmí přesáhnout 45 stupňů.
-
Jaké jsou choroby a škůdci echinacey
Echinacea příliš netrpí chorobami ani škůdci, ale samozřejmě, že se vždycky něco najde. Nejčastěji jsou to choroby z řady houbovitých, zejména listové skvrnitosti nebo hniloby kořenů a stonků, v nejhorších případech sklerotiniové hniloby.
Pokud se objeví hniloby, je nutné postříkat fungicidem a také prostříhat rostliny, provzdušnit zeminu a méně zalévat. Jestliže jsou na kořenech bílé hnilobné fleky, je to ona již zmíněná sklerotiniová hnilob. V tom případě můžeme také bojovat fungicidy nebo parazitickými houbami, ale jistější bude, když vysejeme další rok novou generaci a vysadíme ji jinam. Tu současnou vyryjeme a spálíme.
Ze škůdců se mohou nejčastěji najít mšice či jiný savý hmyz, na který aplikujeme olejový nebo chemický postřik. Pokud jsou vadnoucí kořeny, půjde pravděpodobně o výskyt kořenových háďátek. I to lze ošetřit postřikem, ale spíše preventivně, v další vysazené generaci.
Zatím žádné komentáře