Jak pěstovat estragon
-
Jak vybrat estragon?
Estragon vybíráme přednostně tzv. francouzský (někdy nazývaný i německý), který má jemnější chuť a více voní anýzem. Estragon ruský je mnohem více trpký a hořký, ale zato dokonale mrazuvzdorný. Takže vybíráme spíše s ohledem na to, jaké chuti v kuchyni preferujeme a zda budeme spokojeni s jemnější nebo s výraznější chutí.
Kupujeme sazeničky a vybíráme vždy takové, které mají svěží zelené listy bez napadení plísní. Estragon je náchylný k plísňovým chorobám, takže sazeničky se zažloutlými listy raději ponechte v obchodě.
-
Kam zasadit estragon?
Estragon lze pěstovat doma i venku. Ale je nutné si uvědomit, že jde o poměrně velkou rostlinu, která venku v záhonu dosahuje až 120 cm, v květníku o něco méně. Přirozeně totiž roste na březích řek, takže musí patřit mezi vyšší rostliny.
Estragon sadíme buď do větších pěstebních nádob, aby v létě mohl být venku na balkoně a přes zimu v interiéru, nebo jej dáme do záhonu na místo, kde je dost slunce a také proudění vzduchu.
Estragon totiž rád plesniví, jak jsme již zmínili, tak mu musíme dopřát čerstvé povětří, aby po dešti vlhkost z listů vždy brzy odešla.
Záhon pro estragon by měl být prohnojený, se zeminou, která bude dostatečně propustná.
-
Kdy přesadit estragon ven?
Estragon se může sadit ven až po ledových mužích, tedy ve druhé polovině května. Pak už je rostlina schopná u nás přezimovat pod ochranou ze slámy a bílé netkané textilie. Letnění estragonu provádíme také až v teplejších dnech, před mrazíky schováme do interiéru.
-
Jak přesadit estragon?
Estragon přesazujeme ven do záhonu v podstatě klasickým způsobem, kdy do zeminy uděláme výsadbovou jámu, a pokud nebyla zemina předem prohnojená, dáme na dno zeminu smíchanou s trochou organického hnojiva. Pak další zeminu a pak vše důkladně prolijeme.
Teprve do takto připravené výsadbové jámy dáváme samotný estragon, hloubku výsadby zachováme zhruba takovou, jak byla v květníku, zeminou jen jemně překryjeme povrch zeminy, co v květníku byla, nijak hluboko rostlinku neumisťujeme.
Pře přesazování do nového květníku nikdy nezapomeneme na drenáž, bez které by estragon uhynul, kořeny by totiž brzy podlehly hnilobě. Drenáž může být i vyšší, raději dáme větší nádobu s více drenáže než naopak.
-
Jak zalévat estragon?
Vždy jen na hlínu, tedy podmokem, nikdy na listy. Pokud prší, snažíme se po dešti co nejdříve setřást z listů přebytečnou vodu, aby se na estragonu neusídlila plíseň. V květníku ani v záhonu nemá estragon rád přelévání, takže venku jej zaléváme jen při delším suchu.
A v květníku zaléváme jen tehdy, až substrát dostatečně proschne. Po zalití nesmí zůstat voda v misce déle než hodinu. Pokud zůstane, přebytečnou vodu vylijeme. Estragon totiž lépe snese sucho než přemokření, a to i přesto, že původně roste na březích řek.
-
Jak hnojit estragon?
Nijak výrazně jej hnojit netřeba. Na rozdíl od tymiánu nebo třeba oregana snese více hnojiva, neztrácí totiž s dusíkem své aroma. Ale naroste i bez hnojení, hlavní podmínkou správného růstu jsou totiž sluneční paprsky.
Estragon můžeme hnojit tyčinkami, které se zapíchnou do zeminy, nebo organickým tekutým hnojivem, což je vhodné hnojení jak do květníku, tak i na záhon. Hnojíme spíše na jaře, v létě už jen do srpna, kdy dáme poslední dávku hnojiva s větší složkou síry a draslíku, aby se kořenový systém lépe připravil na zimu.
-
Jak se starat o estragon?
Estragon je nutné na podzim buď přenést do interiéru, nebo jej venku seříznout na cirka 10 cm nad zemí a překrýt slámou a nejlépe i netkanou bílou textilií, aby kořeny nevymrzly. To neplatí pro estragon ruský, který přečká zimu i bez slaměné přikrývky.
Estragon můžeme na jaře zapustit do záhonu i s květníkem a na zimu si jej přenést domů. Jde o jistotu přezimování, protože francouzský estragon silné a dlouhotrvající mrazy přežít nemusí. Mimo přípravy na zimu a pozdějšího rozjaření, občasného sklepávání vody po dešti, zalévání a mírného hnojení už estragon nic dalšího v podstatě nepotřebuje.
-
Jak sklízet estragon?
Estragon můžeme sklízet jak po částech, podle své potřeby, tak i jednorázovou sklizní, a to až třikrát za rok, protože vitální rostlina zase brzy obrůstá. Když máme estragon doma, prioritně jej používáme čerstvý, protože tehdy má nejsilnější aroma.
Pokud jej ale pěstujeme například na chalupě, můžeme si jej až třikrát za rok nasušit do zásoby a pak jej používat, kdykoliv bude potřeba. Vždy ustřihneme kýžený počet větviček a hned je spotřebujeme nebo je v podobě kytice vyvěsíme na sušení.
-
Jak zazimovat estragon?
Už jsme naznačili, že francouzský či německý estragon je nutné na podzim zastřihnout na cirka 10 cm výšky a překrýt slámou, netkanou bílou textilií. Pokud bychom nechali tento druh estragonu bez ochrany proti mrazu, může uhynout.
Ruský estragon je zcela mrazuvzdorný, žádnou složitou přípravu na zimu nepotřebuje.
-
Jak rozmnožit estragon?
Estragon se snadno množí dělením trsů, tak odnožemi. Lze množit dokonce i řízkováním, jde o opravdu velmi vitální rostlinu s neskutečnou chutí do života. I díky tomu budete s jejím pěstováním úspěšní kdykoliv, když ji tedy nepřemokříte.
-
Jak uskladnit estragon?
Estragon se nejsnáze suší. Je nutné, aby sušení probíhalo co nejrychleji a aby teplota při tom nepřestoupila 35 °C. Výhodné je stříhání estragonu přes poledne, pak jej svázat do menších kytic a pověsit na stinné (nikdy slunečné) místo s prouděním vzduchu.
Pokud bychom pravidla nedodrželi, vytrácelo by se kýžené aroma a navíc by rostlina i hnědla. Je to v podstatě stejné jako v případě sušení bazalky. Snazší a chuťově efektivnější je použití v čerstvém stavu. Vynikající je estragon naložený, právě v octu nebo třeba v oleji.
-
Jaké jsou choroby a škůdci estragonu?
Ze světa chorob se na vaše estragony budou velmi ochotně vrhat houbové choroby a všemožné plísně, tedy kdykoliv bude rostlina mokrá déle, než je nezbytně nutné. Vždy zalévejte jen na zeminu a po dešti oklepejte rostlinu od kapek vody.
Co se škůdců týká, taky je estragon přeborníkem v jejich odhánění. Takže když vysadíte estragon do záhonu k rajčatům, zelí, okurkám, salátu, k cuketám a dýním nebo ke kapustě, budete mít o odháněče hmyzu postaráno. Pak jen pozor na zálivku.
Zatím žádné komentáře