Jak pěstovat guzmánii
-
Jak vybrat guzmánii
Guzmánie vybíráme zejména podle barvy, kterou chceme, aby její výrazně barevné listeny měly. V nabídce máme červené, oranžové, žluté, růžové nebo i fialové odstíny. Jiné kriterium výběru není potřeba zahrnout.
Guzmánie jsou tropickými rostlinami ze skupiny bromélií, které v přírodě jižní Ameriky žijí v korunách stromů, na kterých snadno zakoření tím, že se zachytí o kůru. Vláhu i živiny čerpají z dešťových srážek, voda se postupně usazuje ve středové růžici rostliny, kam steče i s živinami, které cestou po kůře stromů potká. Ano, guzmánie jsou uzpůsobeny tak, že snesou vodu dlouhodobě na svém těle, dokonce ji přímo vyžadují.
-
Jak a kam zasadit guzmánii
Když si guzmánii přineseme domů z hobby marketu, většinou je v horším substrátu, než by potřebovala. Ale když ji pořídíme v kvalitním zahradnictví, bývá zasazena správně. Pokud potřebuje do nové zeminy, volíme substrát pro bromélie, případně rašelinové substráty.
Celá růžice musí zůstat nad povrchem zeminy, v substrátu mohou být jen kořeny. Guzmánie rády koření i na kůře, na větvi či na pařezu, čehož můžete využít při výsadbě na balkoně či terase. Kořeny je potřeba v takovém případě zabalit do rašeliníku.
-
Kam umístit guzmánii
Vzhledem k tomu, že jde o rostlinu z tropické oblasti rostoucí v korunách stromů, potřebuje polostín, nesnese přímý sluneční úpal. Při pěstování venku jí dopřejte stín vyšší rostliny, pokud ji budete mít doma, postavte guzmánii spíše k západnímu oknu nebo do místa, kde se polední slunce rozptýlí – nesmí přijít na rostlinu přímo skrze okenní tabulky, snad s výjimkou trojskel se silnou izolací.
Dostatek rozptýleného světla je podmínkou pro tvorbu barevných listenů. V příliš velké tmě se jich totiž nikdy nedočkáte.
Další podmínkou úspěchu v pěstování guzmánií je umístění tam, kde jim bude stále teplo. Ani v zimě totiž nemá teplota dlouhodobě klesat pod 18 stupňů celsia. A vůbec nesmí klesnout pod 15 stupňů Celsia.
Takže letnění je možné jen v létě. Jaro a podzim jsou rizikovými obdobími, kdy je lepší nechat guzmánie již doma nebo v zimní zahradě či v lodžii, kde se stálá teplota udrží snadněji než na terase či na balkoně.
-
Jak zalévat guzmánii
Do růžice, a to během vegetačního období, zálivku dejte však i do substrátu, musí být stále vlhký (nikoliv přemokřený). V zimě zalévejme spíše přímo na zeminu, ale nikdy neopomínejme rosení. Guzmánie žije z vláhy nashromážděné uprostřed růžice, a tak ji musíme právě sem doplňovat, vždy podle teploty a podmínek v prostředí, kde roste. Vždy volíme odstátou vodu, raději měkkou.
Jednou za měsíce je vhodné vodu v růžici zcela vyměnit, pokud guzmánii pěstujeme doma. Venku to nutné není. Zaléváme přes léto jednou za týden i častěji, v zimě zálivku omezíme. Množství vody po zálivce by mělo dosahovat asi dvou třetin listové růžice.
Nikdy nezapomeneme na rosení rostliny, a to hlavně v interiéru, kde je suchý vzduch. Příliš suché prostředí totiž broméliím nesvědčí, hnědnou jim pak listy, nemusejí ani kvést. Hnědé listy mohou být i z příliš tvrdé vody.
-
Jak hnojit guzmánii
Guzmánie hnojíme tekutými hnojivy, které aplikujeme v zálivce přímo do listové růžice. Stačí jednou za měsíc, a to hnojivem na bromélie nebo běžným hnojivem pro pokojové rostliny – v tom případě naředíme čtyřikrát více, než je doporučováno pro běžné pokojové rostliny. Guzmánii stačí opravdu málo. Během zimy nehnojíme.
-
Jak se starat o guzmánii
Základem péče o guzmánii je správné stanoviště, dostatečná a správná zálivka, občasné hnojení, ale zejména pravidelné rosení, podobně jako třeba u čajovníku. Všechny bromélie potřebují vlhký vzduch, prootže z velmi vlhkého prostředí samy pocházejí. A naše pokoje s ústředními topeními jim bez rosení rozhodně nesvědčí.
Dostatek rozptýleného světla zajistí kvetení guzmánie. A dostatek tepla zajistí pro změnu tvorbu odnoží, respektive potomků. Mateřská rostlina postupně odumírá – jakmile guzmánie odkvete, začne mateřská rostlina tvořit novou růžici. I o ni je nutné se postarat – stále stejně jako o rostlinu mateřskou.
-
Jak přesadit a rozmnožit guzmánii
Jak už jsme zmínili, guzmánie odumře poté, co vytvoří své potomky, mladé růžice. Těm postupně samy narostou kořeny. A dokud kořeny nemají, nesmíme růžice z mateční rostliny odlupovat. jinak by po přesazení odumřely.
Jakmile nová růžice má již své vlastní kořeny, zasadíme ji do nového květníku s rašelinovým substrátem, a koloběh péče o guzmánii se opakuje. Někdy v jedné mateřské rostlině narostě více nových růžic, díky čemuž si guzmánii úspěšně rozmnožíte.
-
Jak přezimovat guzmánii
Guzmánie je tropickou rostlinou, takže ji zimujeme v běžném interiéru jako pokojovku, v bytě, na místě, kde je maximum rozptýleného světla nebo světla ze západního okna. Rozhodně ji nedáváme do chladnější chodby nebo třeba na verandu.
Při pobytu v místnosti s radiátory nebo vytápěnou podlahou vždy rosíme, můžeme pod květník dát tác s kamínky a do něj lít vodu, aby se odpařovala a samovolně zvlhčovala okolí rostliny – není to však všechno – i tak je nadále nutné rosení listů i ze svrchní strany.
-
Jaké jsou choroby a škůdci guzmánie
Guzmánie nejvíce trpí nesprávným pěstováním a zacházením. Pokud má hnědé skvrny na listech, většinou jde o popálení sluncem, nesnese přímé sluneční světlo nebo žár přes okno.
Hnědé špičky listů znamenají většinou suchý vzduch nebo nedostatečnou zálivku. Anebo ještě tvrdou vodu použitou k zalévání.
Pokud najdete na vaší guzmánii pokroucené a skvrnité listy, bývá příčinou suchý substrát, nedostatek zálivky do růžice. Substrát musí být stále vlhký, což platí pro všechny broméliové rostliny. Tím se liší od pěstování jiných druhů rostlin.
Ale pozor, pokud je substrát v zimě příliš vlhký, může stonek rostliny být ochablý a začít zahnívat. To platí ovšem i pro příliš chladné prostředí, kdy se guzmánie nachladí.
Jestliže rostlina uhyne předtím, než vykvetla, bylo příčinou přílišné mokro a chladno. Ale každá rostlina uhyne po odkvětu, jakmile nechá dorůst a vyzrát následující generaci. S tím je nutné počítat a s novými jedinci založit nové květníky bromélií.
Co se škůdců týká, u nás jsou guzmánie nejčastěji napadány puklicemi a vlnatými červci. Nejsnadnější obrana je postřikem, ale pozor při jeho aplikaci, pokud půjde o insekticid.
Dostala jsem vetsi kvitko podobne Guzmanie ale uprostret je vetsi stonek a ma drobny fialovo bily kvet.Nevim jak se kvitko jmenuje a jak zalevat a vse o kvetine. Moc dekuji. 😀
OdpovědětDobrý den, mám dvě Guzmanie, když jsem je zalívala dovnitř růžice, tak u jedné rostlině květ shnil co jsem dělala špatně. Děkuji za odpověď Krupová
OdpovědětA co z toho mateřskou odumřelou růžicí tu mám odříznout a vyhodit?
OdpovědětDobrý den, Guzmanii jsem dostala od přítele. Bohužel, pozdě jsem zjistila, že nesmí být na přímém slunci na okně. Nicméně listy má stále zelené, jen květ mi uschnul. Nevím, zda ho mám odstranit a vůbec, zda tuto rostlinu mohu ještě zachránit ??? Děkuji za odpověď.
Odpovědět