Jak pěstovat houby
-
Jak vybrat houby k pěstování
Vybrat sadbu hub nemusí být vůbec snadné. Při výběru postupujeme zejména podle toho, jaké houby chceme pěstovat, to je jasné. Ale pokud si nemůžeme vybrat, jaký druh by se nám nejvíce zamlouval, rozhodujeme si spíše podle toho, kterým houbám jsme schopní zajistit to správné prostředí.
Každý druh houby potřebuje něco jiného, každá houba roste v symbióze s jiným dřevem, s jiným strome, pýchavky dokonce symbiózu ani nepotřebují, těm stačí zemina s dostatkem dusíku. Některé houby zvládnout narůst v bytě v teráriu, jiné ve sklepě.
Vždy je tedy nutné sledovat podmínky, jaké jsou na sadbě hub uvedeny (pokud sadbu hub kupujeme) nebo si musíme pamatovat, z jakého prostředí jsme houby přinesli, když si chceme houby vysít sami, z lesní úrody.
-
Jak pěstovat houby na zahradě
Pěstování hub na zahradě obnáší zajištění vhodného prostředí, výběr správného místa. To znamená listnaté stromy, dostatečné vlhko, dost dusíku v půdě (poznáme podle kopřiv rostoucích mezi stromy), odstínění ze západu a k tomu závětří.
Pokud se nám podaří takové místo najít, pořídíme sadbu lesních nebo lučních hub a dáme ji ke stromům. Postupujeme tak, že odryjeme drn, dáme pod něj sadbu do hloubky cirka 10 – 20 cm. Pak drn zase hned přiklopíme a řádně prolijeme odstátou vodou.
Výsadba hub je možná od jara, kdy skončí mrazy a půda je měkká, až do pozdního podzimu. Po výsadbě se houby denně musejí zalévat, a to až do doby, než přijdou vydatnější srážky. Pokud vysazené podhoubí seschne, už se nevzpamatuje.
Na vysazené houby můžeme dát vrstvu kompostu nebo i koňského hnoje. Vedle zalévání pak už není potřeba se o vysazené houby na zahradě jakkoliv starat, leda snad jim zajistit lepší podmínky stíněním proti přímému slunci nebo prudkému větru.
Pokud sejeme vlastní sadbu, tedy odřezky z hub přinesených z lesa nebo luk, můžeme postupovat stejně. Nejdůležitější opět je zalévání. Pravidelné, nijak extrémně velké dávky.
Na zahradě se často s úspěchem pěstují bedle. Mrkněte se tedy jak připravit bedlu.
-
Jak pěstovat houby v pytli
Houby v pytli se pěstují buď přímo v interiéru, například ve větším teráriu, nebo i na chodbách či ve sklepech. Od prodejců se kupují již naočkované pytle se zeminou, většinou smíchanou se slámou, na které se daří většině polních nebo stromových hub.
V případě pěstování z profesionální sadby respektujeme návod na pěstování, který k pytli se sadbou dostaneme. Většinou jde o zajištění správných podmínek růstu a vytvoření děr v pytli na správných místech, kudy pak samotné plodnice porostou.
-
Jak pěstovat houby v krabici
Pěstování hub v krabici je podobné jako pěstování hub v pytli. Většinou se v tomto případě jedná o připravené boxy pro pěstování žampionů, hlívy ústřičné, penízovky či houby shiitake. V plastové krabici je kvádr substrátu s podhoubím. Většinou je nutné plastový obal sundat.
Samotný kvádr zeminy s podhoubím pak musíme dát na dostatečně prosvětlené místo a zaručit mu vzdušnou vlhkost okolo 90 %. To se dá snadno zařídit například v teráriu nebo akváriu (které je bez vody). Teplota okolí musí přesahovat 20 stupňů Celsia. Houby se brzy pustí do vyhánění plodnic.
-
Jak pěstovat houby ve dřevě
Pěstování hub ve dřevě je určeno pro dřevokazné druhy, například hlívu, ovšem i pro další typy hub. K takovému pěstování potřebujeme špalíky dřeva, vždy listnatého. Nejlépe pochodíme s břízou, habrem nebo olší.
Do špalíků si vrtačkou vyvrtáme otvory a do nich pak zastrčíme sadbu, kterou jsme koupili naočkovanou na dřevěných špalíkách. Nakonec tu kolíky zatmelíme. Vždy postupujeme podle návodu na sadbu od výrobce. Ve dřevě porostou houby nejdéle (pokud nepočítáme houby pěstované v zahradě).
pokud budete sklízet houby poprvé, mrkněte na návod jak čistit houby. A jestli vás zajíma, jak je připravit, můžete si u Skrblíka přečíst jak dlouho vařit houby.
Zatím žádné komentáře