Jak pěstovat jasmín

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat jasmín

    Jak vybrat jasmín

    Jasmín má asi 200 druhů, takže jeho výběr je poměrně složitý. Orientovat se však budete zejména místem, kde jej chcete pěstovat. Jasmín křovitý se hodí ven jako solitér, jasmín růžokvětý je pro změnu popínavý a udělá radost jak v zimní zahradě, tak na jižní pergole nebo plotu.

    Jasmín nahokvětý je vynikající dokonce k pokrytí větších ploch, kde nechcete mít jen obyčejný trávník. Jasmín pravý se hodí také jako pokojovka. Vždy je potřeba nechat si poradit v tom zahradnictví, kde budete rostlinku jasmínu pořizovat.

    Všechny druhy jasmínu lze použít doma jak v kuchyni, tak i pro relaxační nebo kosmetické účely. Očeníte ho třeba v rýži nebo v koupeli.

  2. Kam zasadit jasmín

    Jasmín vysazujeme podle druhu, jak už jsme zmínili výše. Některé jasmíny snesou zimu, a tak je dáváme do zahrady jako solitérní keře. Jiné jasmíny jsou plazivé, ale potřebují přezimovat v interiéru. Ty se hodí do větších přenosných nádob a umístit je ke konstrukcím. Na zimu ostříhat a přemístit do interiéru.

    Jiné jasmíny jsou vyloženě pokojovými rostlinami, ale v létě jim vyhovuje letnění třeba na balkoně nebo v blízkosti domu, kde nebude velký průvan. Na zimu pak chladnější, avšak světlejší chodba. Chlad je důležitý pro násadu květů na následující jaro. Všechny jasmíny vyžadují světlé stanoviště, a to jak venku, tak zejména v interiéru.

  3. Jak zasadit jasmín

    Jasmínu se nejlépe daří v běžném zahradnickém substrátu. Potřebuje mírně propustnou půdu. Pokud jej budete sadit do přenosné nádoby, dejte na dno nejen drenáž, ale i trochu hnojiva. Pak substrát a do substrátu saďte jasmín tak, aby byl v podobné výšce jako v předchozí nádobě.

    V přenosných nádobách bude nutné jasmín přesazovat prvních několik let každoročně. Pak už jen jednou za dva až tři roky – podle toho, jak rychle stráví substrát, ve kterém je zasazen. Při výsadbě ven, do záhonu, samozřejmě přesazování nehrozí.

    Pokud jej budete dávat ven, je nutné jasmínu vytvořit větší výsadbovou jámu a na dno dát hnojivo smíchané se zeminou. Pak zeminu a důkladně vše prolít. Nakonec vsadíme samotný jasmín a přihrneme jej, přimáčkneme, opět prolijeme.

    Pokud máme keřovou variantu, není opora potřeba. Ale jestliže jsme si vybrali jasmín popínavý, který chceme, aby se pnul po konstrukci, je vhodné ji k němu přistavit co nejdříve (pokud ta nestála už před jasmínem).

    Velké plochy se dají nechat zarůst jasmínem, namísto trávy. Ale pozor, jeho růst je poměrně rychlý, takže si připravte nůžky na krocení bujných výhonů, až přerostou ohraničené území. Na podzim opadá každý jasmín, většinou i ten domácí. Pak se výhony budou zkracovat snáze.

  4. Jak zalévat jasmín

    Jasmín snese poměrně dost vlhka, pochází z oblastí, kde prší pravidelně. Nesmí přeschnout. Takže venku se řídíme podle množství srážek, při vnitřním pěstování zaléváme pravidelně tak, aby substrát nevysychal, respektive nepřesychal. Padající květy a listy jsou často známkou přeschnutí.

    Jestliže pěstujeme jasmín přes léto venku v přenosné nádobě, věnujeme jeho zálivce zvýšenou pozornost, protože na slunci jeho pěstební nádoba rychleji vysychá. Pravidelné přesychání by rostlina nemusela přežít.

    Jasmín má rád rosení. Ale ne v době, kdy kvete. Respektive, pokud kvete, rosení se snažme aplikovat mimo květy. Jestliže je jasmín obrostlý květy zcela, nerosíme.

  5. Jak hnojit jasmín

    Jasmín vyžaduje pravidelné hnojení, jednou týdně, od jara do podzimu. A to v případě, kdy jsme mu při přesazování nedali hnojivo dospod nádoby. Pokud jsme jej použili, dáme jasmínu cirka tři až čtyři měsíce na jeho spotřebování.

    Jasmíny pěstované venku v zahradě hnojíme během sezony dvakrát až třikrát, nejlépe zálivkou. Volíme hnojiva pro podporu růstu a kvetení (na jaře), pro podporu tvorby kořenového systému (v létě a z počátku podzimu).

  6. Jak řezat jasmín

    Řez jasmínu slouží zejména k tomu, abychom mu dodali kýžený tvar nebo ho udrželi jen na ploše, na které jej chceme mít (některé rostliny se zkrátka umějí rozrůst po naší zahradě příliš. A věřte, že to u jasmínu není ojedinělá situace).

    Jasmín brzy na jaře bujně roste. Jakmile období růstu skončí, což je během června, můžeme se do řezu postit. Pokud je jasmín mladý a nepotřebuje ještě radikální zásah, jen zkraťte asi o třetinu nově vyvinuté výhony. Díky tomu se více rozvětví a na rozvětvených částech se vytvoří květonosné výhony na příští rok.

    Pokud potřebuje jasmín radikální zásah, že přerostl všechny únosné meze nebo ho chcete zbavit příliš starého dřeva, proveďte řez tak, že odstraníte celé výhony, postupně od nejstarších (poznáte podle kůry).

    Řezem části výhonu se podporuje větvení, řezem celého výhonu podpoříte růst výhonů nových. Radikálnější řez je možné dělat i po odkvětu. Pokojové jasmíny můžeme „namotávat“ okolo kruhové konstrukce, čímž se nutnosti velkého řezu po několik let vyhneme.

  7. Jak připravit jasmín na zimu

    Jasmíny pěstované v interiéru bychom měli na zimu přemístit do chladnější, ale světlé místnosti. Tento krok je důležitý pro nasazení květů. Jasmíny letněné venku musíme také posunout do interiéru, v nádobě by totiž venku přemrzly, vyschly.

    Jasmíny pěstované v zahradě jen překryjeme netkanou bílou textilií (ovšem jen první roky, dokud to fyzicky jde). Velké jasmíny pak není třeba na zimu jakkoliv chránit. V případě velkých keřů/stromů jde navíc většinou o jasmín nepravý, tzv. pustoryl nebo philadelphus, který naši zimu zvládá s přehledem.

  8. Jak připravit jasmín na jaro

    Jarní přípravy nejsou víceméně žádné. Venku okolo jasmínů uklidíme, protože listy jim opadají (pokud jsme úklid nezvládli už na podzim). Ostřiháme případné přemrzlé výhony a rostliny důkladně přihnojíme.

    U pokojových jasmínů jen přesuneme květníky s rostlinami zpět do tepla, zvýšíme zálivku a začneme přihnojovat. Mladé jasmíny každé jaro přesazujeme. Jakmile se dost oteplí, můžeme jasmíny dávat ven, po ledových mužích je už není nutné na noc uklízet do interiéru.

  9. Jak sklízet jasmín

    Z jasmínu sklízíme květy, ale v případě žlutého jasmínu vždy nad ránem, kdy nejvíce voní. Přidáváme je do čajů, můžeme i do rýže nebo jiných obilnin. Z listů jasmínu pak děláme odvary, které dokáží léčit nemoci očí.

    Nebo si uděláme koupel v jasmínovém odvaru, která umí ochránit pokožku před vysycháním. Při vnitřním užití snižují odvary z jasmínu (květy i listy) stresovou zátěž, tlumí křeče a zlepšují náladu, používají se jako antidepresivum.

    Doma si z jasmínu můžeme vyrobit mýdlo – podle návodu Jak vyrobit mýdlo.

  10. Jaké jsou choroby a škůdci jasmínu

    Jasmín dost trpí na napadení běžným savým hmyzem, jako jsou mšice, svilušky. Při domácím pěstování jej často napadá puklice. Pokud jasmín nebudeme konzumovat, můžeme stříkat běžnými insekticidy, jinak volíme olejový postřik z 5 litrů teplé vody, 50 ml oleje a tří prášků do pečiva.

    Pokud je jasním napaden škůdci, znamená to, že je oslabený a že něco je při pěstování špatně (stanoviště, hnojení, zálivka). Například mšice se uchytí na jasmínu, který trpí suchem.

    Na jasmínu můžeme najít i housenky hmyzu, nejsnadnějším řešením je vylámat vrcholky výhonů, kde housenky jsou. A hned je spálit. Nebo když je jich málo, můžete je prostě rozdupat.

    Pak na jasmínu bývají ještě i larvy vzpřímenek nebo vrtalek, jejich výskyt poznáme tak, že se na listech objevují nažloutlé, později nahnědlé požerové chodbičky, případně asi jako nehet palce velké požerové ostrůvky. Larvy totiž žijí uvnitř listů. Pomoc je možná skrze běžné insekticidy. Pokud byl jasmín napaden i v minulém roce, stříkáme hned v březnu, pak ještě jednou v květnu.

    Chorobami jasmín většinou netrpí, vyhýbá se mu například i padlí nebo strupovitost. Pokud je přece jen chorobou postižen, značí to větší chybu v pěstování.


S
Simona 08.07.2020 – 09:22

Dobrý den, mám na zahradě asi 8 let jasmín, který stříhám do koule. Ale poslední dva roky měl minimum květů. Dělám chybu střihem? Jak ho zastřihnout? Moc děkuji za odpověď.

Odpovědět

F
František 28.07.2020 – 20:07

Prosím o radu.Jasmín máme asi 15 let a ještě nekvetl, nepočítaje občasné kvítka ve velmi malém množství.Keř je vysoký asi 5 metrů. Řídila jsem se již radami odborníků- hluboký řez, mírný řez, přihnojování, ale nic platný. Kdyby nezakrýval ošklivou zed´ sousedního domu, už bych ho oželela. Poradíte mi,v čem je chyba.díky Koliášová

Odpovědět

P
Petra 12.07.2021 – 09:58

Dobrý den, mam dva roky zasazené jasminy a potřebuji je přesadit, protoze, jsem si je dala do skalky dopředu 🙉 jak to udělat a hlavně kdy, aby mi neodešly?

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás