Jak pěstovat kaktusy
-
Jak vybrat kaktusy
Kaktus si můžeme přinést ze zahradnictví, od známých nebo dokonce ze supermarketu. Ale tady pozor, v supermarketech často kaktusy trpí nedostatkem světla, takže si je před koupí řádně prohlédněte, zda netrpí nějakou hnilobou nebo plísní. Nesmí na nich být jediná skvrnka (mimo ty přirozené).
-
Jak zasadit kaktusy
Kaktusy není nutné ihned po přinesení z obchodu předsadit. Některé žijí jen na povrchu drti, jiné jsou zasazeny ve směsi drti a substrátu. Když kaktusy kupujeme, vždy se zeptáme, jak dlouho vydrží v původním květníku.
Od známých si můžete přinést prostokořenný kaktus, který je vyndán ze zeminy, oddělen od mateční rostliny a má už své vlastní kořeny. Kaktusy se totiž dají snadno rozmnožovat právě pomocí odnoží (ale i semeny).
Když vyndáme kaktus ze zeminy nebo si ho přineseme od známých domů, kořeny opláchneme a necháme dva, tři dny zaschnout, aby kořeny v zemině nehnily. A zasadíme do odpovídající zeminy. Jaká to je?
Zda použít jen drť nebo drť s pískem a se substrátem, to je nutné si zjistit podle druhu kaktusu, který chceme pěstovat. Každý má trochu jiné nároky, některé kaktusy vyžadují jen desetinu substrátu a zbytek drti, jiné chtějí substrát a drť či ostrý písek 1:1. Ty hydroponické chtějí většinou jen čistou drť.
Zasadíme kaktusy tak, aby v zemině byly jen kořeny, ale aby zároveň kaktus bezpečně a pevně seděl na svém místě. Drť k němu můžeme malinko přihrnout. Postupně si kořeny proroste tak, aby byl pevně usazen. První zálivka následuje cirka 14 dní po zasazení.
Speciálním druhem je vánoční kaktus, který sadíme do substrátu s podílem písku a který se sadí jako běžná pokojová kytka – a také se tak pěstuje. Od pěstování běžných kulatých či válcovitých a velmi pichlavých kaktusů se tedy celkem liší. Podobně tomu u Aloe.
-
Kam umístit kaktusy
Kaktusy vždycky dáme na slunce. A to i za okno. Pokud tedy hledáte kytku, která by vám spolehlivě ozdobila okenní parapet okna otočeného k jihu, je to kaktus. Můžete jej postavit i na stůl, ale jen tehdy, když je stůl těsně u okna a nejsou na okně záclony.
Kaktus je opravdu velmi náročný na sluneční svit. Přes léto, kdy je teplo i v noci, má rád pobyt venku, před oknem, v závětří, případně na výhni vašeho jižního balkonu. Ale pokud nemáte venkovní prostory, vydrží celý rok v interiéru. Ocení samozřejmě i skleníky, ovšem s velmi dobrým větráním, aby v nich nebylo příliš vlhko – hlavně když se v létě ochladí.
Na zimu je vhodné dát kaktusy domů, do interiéru, opět světlého, může být i chladnější. Ale pozor, kaktusy jsou často mrazuvzdorné, lépe snesou totiž mráz než přemokření. Proto pokud je chcete pěstovat celý rok venku, jde to – pokud si tedy pořídíte jihoamerické kaktusy, které žijí přirozeně v horách, kde v zimě klesají teploty běžně pod nulu.
Ale musejí mít stanoviště, kde je hodně slunce a odkud většina vody co nejdříve steče pryč, odteče i ze zeminy, tedy vyvýšené místo, skalku, navíc s dokonalou drenáží. Chce to však určité zkušenosti, abyste vybrali dobře a vytvořili stanoviště správně.
-
Jak zalévat kaktusy
Kaktusy zaléváme jen jednou týdně, přes zimu i méně často. Prolijeme zeminu, necháme vodu protéct do misky pod květníkem a následně ji vylijeme, nejpozději po 30 minutách. Pak zase týden nebo i déle nezalíváme. Voda nesmí zůstat stát ve spodní misce, jinak budou kaktusy uhnívat a brzy odumřou.
Pozor na zálivku v létě. V těch největších vedrech totiž kaktusy stagnují a nepřijímají vodu. Takže pokud je budeme v létě příliš zalévat, mohou také začít zahnívat.
Zálivka v zimě se při zimování kaktusů také nekoná, první zalití přijde na řadu, až přesunete kaktus v březnu na parapet jižního okna, viz boxík “Jak se starat o kaktusy”.
-
Jak hnojit kaktusy
Kaktusům stačí běžný zahradnický substrát, se kterým smícháme štěrk, drť nebo ostrý písek. Pokud přesazujeme každý rok, není hnojení nutné, maximálně můžeme hned při přesazování obohatit substrát o postupně se rozpouštějící organické hnojivo, ale v nijak velké dávce.
Pokud nepřesazujeme, dáme kaktusům dvakrát až čtyřikrát za rok dávku hnojiva určeného právě pro kaktusy. Hnojíme jen ve vegetačním období, kdy kaktusy rostou. A pozor, růst kaktusů se zastavuje i v létě, v těch největších teplech.
-
Jak se starat o kaktusy
Péče o kaktusy není nijak náročná. Jen je nutné jim dopřát správnou zeminu, dostatečnou drenáž, spoustu světla a správnou zálivku. Na zimu je dáme zimovat buď do velmi světlé chladné místnosti, nebo do tmavé a chladné místnosti, s teplotami okolo 8 – 10 stupňů. V podstatě nezaléváme. Zimování v běžném bytě pro ně není to pravé.
Na jaře, nejlépe během března, je pak zase postupně zvykáme na vegetační podmínky. Nejdříve je v bytě dáme na parapet jižního okna, poprvé zalijeme, až se objeví zelený vrchol a nové trny. Později zvykáme kaktusy na venkovní prostředí, ale celodenně mohou zůstat venku až po odeznění posledních mrazíků.
-
Jaké jsou choroby a škůdci kaktusů
Kaktusy trpí nejčastěji chorobami ze špatného pěstování, jinými slovy z přílišné zálivky. Kaktus snese sucho, některé druhy i mráz, ale nesnese přemokření. To se do kaktusů pustí houby a bakterie, a je po radosti z pěstování. Napadená místa je nutné odřezat a počkat, zda se nákaza bude šířit dál nebo nikoliv.
Ze škůdců se do kaktusů mohou pustit vlnatka a kořenovka, což jsou červci. Dá se proti nim zakročit nejlépe preventivně. Nově koupené kaktusy nechte nejdříve izolované, zda se na nich škůdci neobjeví.
Prohlédneme kořeny a zasadíme do nového substrátu s drtí, pískem. Dvakrát ročně se vyplatí preventivní zákrok v zálivce, a to na jaře po zimování a na podzim v jedné z posledních zálivek. Lze i postřikem.
Dalším škůdcem, který potrápí kaktusy, je pavouček sviluška. Je těžko odhalitelná, protože je velmi malá. Najít ji můžeme většinou, až už jsou na kaktusech skvrny způsobené sáním. I zde se tedy vyplatí prevence postřikem, dvakrát za rok. Skvrny od sání odrostou, ale trvá to poměrně dlouho.
V dlouhodobě vlhkém substrátu rády rostou mušky smutnice. Smutnice jsou maličké mušky poletující nad miskou a jejich larvy jsou malí, průsvitní červíčci, kteří dokážou spolehlivě zlikvidovat mladé semenáčky tím, že je vyžerou zevnitř a nechají jen venkovní slupku. Pomáhá stejný postřik jako v případě svilušek, opět preventivně. A nikdy nemít dlouhodobě mokrý substrát.
Zatím žádné komentáře