Jak pěstovat kedlubny
-
Jak vybrat kedlubny
Kedlubny vybíráme jednak podle toho, jakou chceme barvu a velikost (mezi kedlubnami najdeme i tzv. gigány), jednak podle místa, kde je budeme pěstovat – skleník, záhon, balkon. A do třetice se ještě musíme ve výběru přizpůsobit tomu, kdy budeme kedlubny pěstovat.
Jinými slovy vybíráme i podle toho, zda chceme kedlubny pěstovat na jaře či na podzim, kdy jsou kratší dny, nebo v létě, kdy jdou dny velmi dlouhé. Prostředí i délka dne velmi ovlivňují výsledek pěstování.
Kedlubny, které nejsou určeny do skleníku, ale na pole (tedy na záhon), nám ve skleníku udělají jen velké množství listů a téměř žádný kedluben (košťál). A když si pro letní pěstování vybereme odrůdu pro krátký den, tak nám místo tvorby košťálu jen zakrní, zdřevnatí a pravděpodobně i vyběhne do květu.
Proto hledáme na pytlících se semínky údaje o určení té které odrůdy kedluben. Když si pořídíme již předpěstované sazeničky, práme se, zda jsou určeny jen do skleníku (brzy zjara) nebo spíše na záhon (duben).
Dalším kriteriem pro výběr kedluben jsou i nároky na jejich skladování. Některé kedlubny se totiž dají uložit do sklepa, kde vydrží i několik měsíců. A tao jak klasické kedlubny běžné velikosti, tak zejména kedlubny gigány.
-
Kdy a jak zasít kedlubny
Pokud si chceme kedlubny vypěstovat sami rovnou ze semínka, zvládneme to brzy zjara doma nebo během sezony v záhonu. Je to stejné jako v případě pěstování dýní, kedlubny můžete sít doma do květníku nebo rovnou do záhonu.
Domácí předpěstování kedluben volíme v lednu a v únoru, kdy sazeničky později přesuneme do vytápěného skleníku. Březnové výsevy lze také ještě pěstovat ve skleníku, pozdější už raději na záhoně, vynikající je pro tyto účely bílá netkaná textilie nebo malý fóliovník.
Ale k samotnému setí. Kedlubny sejeme jen velmi mělce pod povrch zeminy, mají malá semínka, která nelze dávat hluboko, jinak by nemusela zdárně vyklíčit. Sejeme do prolitého substrátu nebo do prolité zeminy ve skleníku či v záhonu.
Snažíme se vysívat dostatečně daleko od sebe, alespoň centimetr, aby následné přesazování, které bude nutné, mohlo proběhnout hladce. Jestliže máme k dispozici malé sadbovače, můžeme do každého políčka dát jedno semínko. Poté zasypeme jemnou vrstvou dalšího substrátu či zeminy, jemně přimáčkneme a zavlhčíme střičkou.
Výsevy pravidelně rosíme a kontrolujeme stav substrátu či zeminy, zda potřebuje zalít. Pro klíčení bude většinou dostačovat rosení střičkou. Teprve později, až sazeničky budou mít vlastní kořínky, bude nutné přikročit k občasnému zalití.
-
Jak předpěstovat kedlubny
Proces předpěstování není nijak složitý, kedlubny budou růst samy, bez naší velké pomoci. Stačí jen udržovat substrát správně vlhký, tedy nepřelévat, ale ani jej nenechat přeschnout. Až budou mít sazeničky první pravý lístek, můžeme jemně přihnojit startovacím tekutým hnojivem.
Jestliže jsme dělali hromadný výsev do jedné nádoby, bude při dvou až třech pravých lístcích nutné sazeničky přesadit do samostatných nádobek. Pokud jste seli do sadbovačů a po jednom semínku, přesazování se v tento moment vyhnete.
-
Kdy přesadit kedlubny ven
Kedlubny pěstujeme ve vytápěném skleníku již od února, v běžném skleníku od března. Na venkovním záhonu, ale pod netkanou textilií nebo pod fóliovníkem od dubna. Kedlubna snese mráz, ale až jako větší sazenice, kterou si právě předpěstujeme doma.
Kedlubny vysévané venku jsou na podmínky venkovního prostředí zvyklé, takže je přesazujeme v podstatě kdykoliv od doby, co mají alespoň dva pravé lístky. Kedlubna snáší přesazování dobře, takže není nutné se bát, že bychom rostlinkám změnou stanoviště ublížili.
-
Jak a kam zasadit kedlubny
Kedlubny snesou mírný stín, ale i přímé slunce. Pro skleník je nutné zvolit kedlubny určené k rychlení. A pro letní záhon zase kedlubny pro celoroční pěstování. Kedlubny se skvěle pěstují i na balkoně ve větší pěstební nádobě.
Jak na zasazení kedluben? Kedlubna má ráda výživnou půdu, takže ji sadíme do prohnojené zeminy. Pokud jste záhon nebo skleník na podzim nehnojili, dejte pod sazeničku kedlubny trochu kompostu nebo uleženého hnoje.
Vysazujeme s dostatečně velkými rozestupy, kedlubna je ve výsledku poměrně velká rostlina s velkou korunou z listů. Když sazenice dáme příliš nahusto, mohou začít zahnívat (nedostatkem proudícího vzduchu) a také jim nenarostou dostatečně velké košťály. Kedlubny gigány sadíme minimálně s půlmetrovými rozestupy.
Jestliže nemáte k dispozici tyto přírodní metody hnojení, kupte si tekuté organické hnojivo nebo granulované. To granulované vmíchejte do zeminy před výsadbou, tím tekutým hnojte během první poloviny vegetace kedlubny.
-
Jak zalévat kedlubny
Kedlubny potřebují dostatek vody, ale hlavně v pravidelných intervalech. Pokud zemina kedlubně vyschne a pak jí dodáte hodně vody najednou, popraská. Mladá rostlinka ještě ne, ale rostlinka s již se tvořícím košťálem ano. Brzy na to se do ní pustí choroby nebo škůdci a máte po úrodě.
Takže kedlubny zalévejte pravidelně (když je pěstujete pod střechou) nebo příměřně podle počasí, když jsou v záhoně – aby zkrátka nikdy moc nepřeschly. Nejlépe je zalévat kedlubny ráno, během dne ony pak dobře oschnou a do listů se nepustí hniloba nebo plíseň.
-
Jak hnojit kedlubny
Hnojení kedluben je nutné. Mají rády bohatou zeminu, takže hnojivo dodáváme buď před výsadbou v podobě prohnojení záhonu (zeminy v pěstební nádobě), nebo během pěstování, a to formou tekutého organického hnojiva.
Kedlubna snese přímé hnojení. Pokud hnojíme až během vegetace formou zálivky, tak poslední hnojení provádíme nejpozději dva týdny před sklizní. Tím máme jistotu, že se kedlubna dobře popere s přijatým dusíkem.
-
Jak se starat o kedlubny
Kedlubny nijak speciální péči nepotřebují. Stačí je vysít, pak přesadit. Zalévat, přihnojit. Někdy je vhodné, a to zejména při pěstování ve skleníku obírat spodní listy, které již leží na zemi, žloutnou (rostlina je cíleně odřízla od výživy, již je nepotřebuje) a ve výsledku mohou ve vlhkém prostředí snadno zahnívat a plesnivět.
Tuhle péči poskytneme i kedlubnám pěstovaným v nádobě nebo kedlubnám v záhoně, pokud je teplé, ale vlhké počasí. Vyštípnout občas můžeme i nejmladší listy. Ovšem ne proto, abychom o kedlubny pečovali, ale abychom si je dali jako vynikající listovou zeleninu, třeba na chléb s máslem.
-
Jak sklízet kedlubny
Kedlubny sklízíme většinou celé najednou (pokud si nebereme jen listy na salát či na chléb). Kedlubna se dá snadno vytrhnout (ale gigány musíme vyrýt). Jakmile kedlubnu vyndáme, zbavíme ji listů, aby nevytahovaly vlhkost z košťálu. Kořen můžeme jen mírně zakrátit nebo jej také odstraníme rovnou celý.
-
Jak uskladnit kedlubny
Kedlubny většinou ihned konzumujeme. Ale pokud je chceme uskladnit, tak během sezony je to možné v lednici, a to na 8 – 10 dní. Někdy i déle, pokud máme v lednici speciální přihrádku na uložení zeleniny.
Na podzim můžeme kedlubny uskladnit ve sklepě, a to až na několik měsíců. K tomuto účelu volíme jen odrůdy vyšlechtěné pro delší skladovatelnost. Gigány vydrží ve sklepě téměř až do jara, běžná kedlubna do Vánoc, či do ledna.
Nejlépe je uskladníme v pilinách, které občas navlhčíme. Ale jen mírně, aby piliny nebyly příliš mokré a nedržely se v nich hniloby a plísně. Pokud nám na uskladnění velmi záleží, týden před sklizní postříkáme kedlubny nebo gigány proti plísni. V době, kdy je budeme konzumovat, už bude po ochranné lhůtě.
Kedlubny se však dají i oblanšírovat a zamrazit. Vynikající jsou kedlubny jako pickles neboli kvašená zelenina, kdy je jen nastrouháte, zalijete slanou vodou a necháte kvasit. Sice zavánějí nelibě, ale výsledná chuť kedlubnového pickles je vynikající. Stejně výborné je pickles ze zelí.
Kedlubny můžeme i sterilovat podobně jako zelí. Takže budeme mít ve sklenicích připraveno pro pozdější velmi rychlé použití.
-
Jaké jsou choroby a škůdci kedluben
Kedlubny trpí běžnými škůdci a chorobami, nejvíce savým a žravým hmyzem, jako jsou molice, mšice, svilušky, třásněnky apod. Z chorob je to pak hniloba nebo plíseň. Někdy i nádorovitost, která je způsobena nedostatečným střídáním plodin v záhonech.
Proti hmyzu bojujeme tak, že jej ke kedlubnám vůbec nepustíme. Netkaná bílá textilie dokonale zabrání kontaminaci molicemi nebo okřídlenými mšicemi. Ale pozor, mšice bez křídel jsou na kedlubny přineseny mravenci, takže v tomto vám textilie nepomůže.
V první řadě zlikvidujeme mravence (jedlá soda, prášek do pečiva), pak postříkáme mšice nebo jiný hmyz olejovým postřikem. Ten se dá koupit, případně snadno připravit doma z litru teplé vody, 10 ml oleje a jednoho prášku do pečiva. Škůdce se pod nánosem oleje udusí. Na vajíčka postřik nepůsobí, a tak jej po vylíhnutí snůšky musíme zopakovat.
Na kedlubny nám mohou chodit i slimáci, proti nimž je nejúčinnější posyp z modrých granulek nebo nadrcené vaječné skořápky, případně piliny nasypané okolo rostlin, aby se přes ně slimáci nedostali k zelenině. Nutno pravidelně obnovovat.
Zatím žádné komentáře