Jak pěstovat mango
-
Odkud pochází mango
Mango má dokonce přes 1 000 odrůd. Dokonce není ani známo odkud pochází, ale má se za to, že je původem z jižní či jihovýchodní Asie. V těchto oblastech byly nalezeny fosílie staré až 30 milionů let! Jeho název pak pochází z jednoho z indických jazyků, který si ale portugalští obchodníci upravili na dnes známé mango.
-
Nutriční hodnoty manga
Tropický plod je výborným zdrojem vitamínu A, C, E, betakarotenu, draslíku a vlákniny. Je hodně sladké, tedy cukry jsou zastoupeny ve velké míře. Hodí se ale i při redukční dietě, protože díky vysokému podílu vlákniny dobře zasytí a zažene pocit hladu. Z minerálních látek obsahuje překvapivě i kyselinu listovou a železo, což je typičtější pro zeleninu. Působí proti únavě a také jako antioxidant
-
Jak vypadá mango
Plody manga bývají různě zabarvené – od červené přes žlutou až po zelenou. Co do velikosti, většinou se setkáte s 10 až 15 cm velkými. Pokud budete mít štěstí, tak největší plody mohou vážit až 2 kila.
-
Jak poznat zralé mango
Abyste si nejen pochutnali, ale mohli pak využít pecku k vypěstování vlastního, potřebujete poznat zralé mango. Z takové pecky totiž poroste nejlépe. Mango je totiž často sklízeno ještě nezralé a pak je skladováno v chladu. Právě chlad může být pak jednou z příčin, proč vám nebude chtít vyklíčit.
Ze všech známých druhů se na náš trh většinou dostanou plody thajského manga nádherného (magnifera indica), protože nejlépe snáší přepravu.
Mezi nejlepší poznávací znamená jistojistě patří nejen textura, ale i vůně. Nejprve zkontrolujte jeho vzhled. Příliš se ale nesoustřeďte výhradně na barvu, protože pokud natrefíte na odstín červené, vypovídá to pouze o tom, jak moc bylo mango vystavené slunci, ale o jeho zralosti se nedozvíte nic. Kromě toho se barva zralého manga liší u každé odrůdy. Zkuste si raději přičichnout.
Pokud u stonku, voní sladce a cítíte silnou ovocnou vůni, máte velkou šanci, že je tento kousek už zralý. Protože čich i chuť jsou smysly velmi blízké, měla by vám vůně manga připomenout i jeho chuť.
Vyhněte se tedy vůním nakyslým, i těm alkoholově zapáchajícím – vypovídá to o jeho přezrálosti a o tom, že se už začíná kazit. I hmatem můžete leccos zjistit. Pokud vyvinete jemný tlak, měli byste cítit jemné pružení. Mělo by být měkké zhruba jako zralá broskev nebo kiwi. Tvrdé mango je nezralé, pokud vám naopak projdou prsty slupkou, nebo má „blátivou“ konzistenci, je přezrálé.
Takové kousky si raději nevybírejte. Zralé mango bude také těžší, než nezralé. Pokud se netrefíte a přinesete si domů nezralé, nezoufejte. Postačí mu papírový sáček a nechat ho den až týden odležet. Zrání urychlíte, když do sáčku přidáte jablko nebo banán.
Po dozrání ho ale přesuňte do lednice. Dužina zralého manga má sytě žlutou až naoranžovělou barvu a je velmi šťavnatá.
Pokud budete mít štěstí, tak největší plody mohou vážit až 2 kila.
-
Jak porcovat a nakrájet mango
Druhým krokem, abyste se dostali k pecce, je potřeba vědět, jak mango správně naporcovat.
Pro nezkušené může být tento krok náročný, my vám ale poradíme, jak na to. Nejjednodušším způsobem je oloupat plod a vyjmout pecku. Má to ale jednu nevýhodu – při tomto postupu ovoce klouže z ruky. Elegantnější varianta je následující: položte jej podélně na prkénko a na obou stranách ho těsně okolo pecky okrojte. Dostanete tři kusy.
Dva nařežte špičkou nože tak, aby vznikly mřížky. Pozor ale, abyste nepřořízli slupku. Pak slupku prohněte vzhůru a vzniklé kostičky můžete odříznout od slupky. Anebo místo mřížky vyřežte podélné proužky, ty pak lehce vydlabete lžicí.
Chuť ovoce připomíná trochu broskev okořeněnou pryskyřicí, ale má velmi osobité kořeněné aroma a je vláknitější.
-
Jak zasadit mango
Velkou plochou pecku z dobře zralého manga nejprve očistěte. Ideálně ji zbavte dužiny kartáčkem pod tekoucí vodou. Pak můžete nechat pecku dvě hodiny ve vlažné vodě, aby nabobtnala a mohli jste ji zbavit tvrdého obalu.
Opatrně ji ve švu rozevřete nožíkem. Uvnitř se nachází poměrně velké jádro, které ale nesmíte nijak poškodit, jinak vám nejspíš nebude chtít vyklíčit. Preventivně jej můžeme také vykoupat ve slabém roztoku hypermanganu, aby se zabránilo všem plísním se na něm usadit.
K výsevu či zasazení se nejlépe hodí kokosový substrát. Není totiž ani kyselý, ale ani zásaditý, také neobsahuje vápník, který mangovník nemá rád. Navíc se v něm nenachází ani choroboplodné zárodky plísní či bakterií, které by mohly semeno poškodit.
Semeno zasypeme v přiměřeně velké nádobě tak, aby bylo asi tři centimetry pod povrchem. Celou dobu klíčení je důležité udržovat substrát vlhký, nikoliv ale přemokřený. Nejlépe se mangu klíčí v teplotách mezi 25 – 30 °C. Teplo by mělo sálat odspodu. Nenechte se ale překvapit relativně dlouhou dobou klíčení. Na rostlinku si počkáte měsíc, klidně ale až čtvrt roku.
-
Jak pečovat o mango
Prvního půl roku není nutné rostlinu přihnojovat – čerpá živiny ještě ze semene.
- S hnojením začínáme na třetině doporučeného množství tekutého hnojiva, postupně zvyšujeme až na doporučené plné množství v obvyklém intervalu dvou týdnů.
- S koncem léta hnojení i zálivku omezujeme až do konce září, kdy mangovník necháme přezimovat v ideální teplotě kolem 15 °C, ale s co největším přísunem světla, ne však prudké slunce. Nejlepší pro tento účel je skleník, který má možnost přisvětlení. Čím větší teplo mangovník má, tím více potřebuje světla. Hnojení a zálivku zase zahájíme až koncem února.
- Mangovník by měl být přesazován jednou za rok až dva do směsi hlinité zahradní půdy, kompostu a kokosové drti. Nejlépe se mu bude dařit v květináči o 2-4 centimetry větším, než byl ten původní. V přírodě dorůstá až čtyřicetimetrové výšky, u nás ale tak veliký nebude.
- Zálivku je potřeba přizpůsobovat teplotě – platí totiž že méně je někdy více. Nemá rádo, když je přelité. Zalévejte ho zhruba jako fíkus. Prostě až substrát vyschne.
- Mangovník by měl při dobré péči vykvést po sedmi až osmi letech. V této době semenáčky mohou i poprvé plodit. Co ale musíte zajistit sami, je opylení. Čím více květů takto ošetříte, tím bude větší šance, že se podaří alespoň jeden plod.
Hodně štěstí a pěstovatelských úspěchů!
Dobry den, chci se zeptat....když mi z pecky vykličily 3 stonky. Mam všechny nechat nebo nechat jen jeden a zbylé dva odstřihnout
OdpovědětNechat. Rostlina ví, co dělá. Hlavně bych se distancoval od zdejšího komentáře se zaléváním. Rostlina je docela žíznivá, sucho bych neriskoval. Přes léto venku v pohodě. Hlavně nevystavovat mrazu, to je pak konec. A zalévat!
Odpovědět@Tomáš: nechal bych je být a až budou větší tak bych je při roszavání rozdělil
OdpovědětProc jsou listy magna lepkave
Odpovědět