Jak pěstovat mech

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat mech

    Jak vybrat mech

    Mech dělíme do dvou základních typů, a to podle způsobu růstu. Mech pleurokarpní roste nízko při zemi a velmi rychle se šíří do prostoru, rychle pokryje plochu okolo sebe. Naproti tomu mech akrokarpní roste nejdříve v chomáčích a do výšky, respektive vyšší hustoty, než se začne rozšiřovat do plochy.

    Vyplatí se pořídit si oba druhy mechu, abychom měli zajištěn vyšší úspěch v pěstování. Spousta mechů se dá pořídit v zahradnictvích, kde najdete odrůdy, které se do zahrad hodí nejvíce. Možná máte mech pod některým ze stromů či u sousedů a známých, kterým už se přemnožil – stačí jej jen odrýpnout lopatkou.

  2. Jak zasadit mech

    Mech nemá klasické kořeny, a tak je potřeba jej pokládat tak, aby mohl co nejlépe přilnout k povrchu, na který jej dáváme. Díky tomu, že mechu kořeny chybí, však můžeme osázet i kameny nebo svah s nekvalitní půdou, kde převládají spíše kameny. Tráva by tu tolik nerostla, ale mechu se povede dobře právě i na kamenech.

    Při výsadbě mechu musíme nejdříve maximálně prolít a uhladit vypletou půdu, kam chceme mech umístit. Do začátku je dobré mít větší kusy mechu k výsadbě, z menších chomáčů by výsadba nemusela být tolik úspěšná.

    Mech má rád kyselé prostředí, a tak se doporučuje pod něj dodat rašelinu ři jiné kyselé prostředí, dokonce lze najít i tipy pro přidání jogurtu na místa, kde chcete mech mít, pak na něj měch vysadit. Jogurt jistě pomůže lepšímu ulpění mechu na povrchu kamenů nebo různých samorostů, pokud chcete, aby právě zde byl a jejich povrch pokryl.

    Pokud to bude možné, položte přes mech ihned po výsadbě desku a řásně jí mech přitlačte k povrchu, na kterém má růst. To umožní mechu spojit se s podkladem.

  3. Kam zasadit mech

    Mech upřednostňuje kyselejší prostředí a rozptýlené světlo, tedy polostín až stín. Ovšem některé druhy mechu přežijí i na přímém slunci, na což je možné se informovat právě v zahradnictví, kam si pro mech půjdete.

    Ale mech je dobrým společníkem i pro stromy, pod jejichž korunami se mu daří lépe než trávě. A také lépe vypadá. Nemusíte jej sekat. Podmáčené oblasti, kde se tráva špatně sekala, můžete také osadit mechem. Ten je zcela bezúdržbový.

    Podobné je to například mezi kameny (šlapáky) na zahradě. I zde mech poroste krásně, dokonce ani šlapání mu nevadí, a tak můžete mezi šlapáky mít krásnou a bezúdržbovou dekoraci. Podobně je tomu ve skalkách a jiných hůře dostupných místech.

    Víte, že v kyselém prostředí dobře poroste čajovník nebo i brusinky?

  4. Jak zalévat mech

    Mech je vhodné zalévat po výsadbě, kdy chcete, aby se rozrostl a aby zesílil. Mech žije více ze vzduchu než ze zeminy, a tak je vhodné jej zalévat jemným kropením, nikoliv plným proudem puštěným do hadice.

    Dobře rozrostenému mechu stačí jen ranní rosy, a tak jej budete pak muset zalévat jen přes parné suché léto nebo v zimě, kdy nebude mrznout, ale nebudou ani častější srážky.

  5. Jak hnojit mech

    Mech nijak významné hnojení nevyžaduje, ale je možné mu během jara dodat tekuté hnojivo pro kyselomilné rostliny, ovšem ve velmi jemném ředění. Po hnojení je dobré mech několikrát pokropit během cirka dvou týdnů.

  6. Jak se starat o mech

    Péče o mech není nijak náročná, nejhorší je vysazování, které nebývá vždy úspěšné. Základem je poskytnout mechu takový podklad, na který může pohodlně přilnout. Pak jej mech obroste a vytvoří přesně takovou dekoraci, jakou jste chtěli.

    Mech můžete na jaře jemně přihnojit a v létě občas pokropit, více péče potřeba není.

  7. Jak rozmnožit mech

    Mech se rozmnožuje stejně, jako probíhá jeho výsadba. Tedy vyrýpne se z místa, kde rostl, rozdělí na přiměřeně velké části a osadí se jím plocha, kterou si přejete, aby mech obrostl. Chomáčky mechu je lépe vybrat větší než menší, aby se maximalizovala šance na to, že se mech uchytí a začne se rozrůstat.

  8. Jaké jsou choroby a škůdci mechu

    Mech sám o sobě chorobami ani škůdci příliš netrpí. Může se mu hůře dařit v podmáčených jílovitých půdách, případně vymrzne na kamenech, pokud je holomráz dlouhotrvající. Jinak se o svůj mech bát nemusíte.

  9. Jaká je alternativa k mechu

    Pokud se vám nepodaří mech zapěstovat, nebo pokud si jej nechcete tahat do zahrady, kde by mohl růst i v trávě, o což vůbec nestojíte (ale chtěli byste ho jen ve skalce), můžete sáhnout po alternativě k mechu, kterou je nízká, kobercovitá skalnička.

    Její jméno je úrazník. Jde o cirka pět centimetrů vysokou rostlinu, která snese přímé slunce i polostín. A roste překvapivě rychle, zejména když ji budete pravidelně zalévat. Obroste i velké plochy na zahradě, větší svahy, skalky. Ale daří se mu i v květníku, což velmi oceňují bonsaisté, aranžují jím své výpěstky.

    Věděli jste, že i město může mít přezdívku podobnou mechu?


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás