Jak pěstovat opuncie

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat opuncie

    Jak vybrat opuncie

    Opuncie se nejsnadněji pěstují z řízků nebo jako již předpěstované sazeničky ze zahradnictví. Řízky si můžete směle přinést od svých známých, množení pomocí nich je poměrně snadné. Zasadit je můžete i několik dní po odříznutí z mateční rostliny.

    Množení semeny je možné, ale je náročnější na dovednosti a hlavně na čerstvost semen. Je tedy na vás, zda si troufnete, semínka se běžně prodávají ve specializovaných obchodech – ale pozor, musíte si koupit plod. Semena totiž ztrácejí klíčivost několik hodin po vyjmutí z plodu! Sušená semena na prodejnách nebo v e-shopech rozhodně nekupujte.

    Opuncie pro pěstování sladkých plodů nemůžeme nechávat přes zimu venku, nejsou mrazuvzdorné, tedy až na opuncii poléhavou, která zvládne i naše podmínky. Plodům se často říká indiánské fíky nebo kaktusové fíky.

    Zejména opuncie okrasné mohou růst na skalkách. Jejich plody jsou ale malé a hustě pokryté svazečky tenkých ostnů, takže se ke konzumaci prostě nehodí.

  2. Jak zasadit opuncie

    Řízek se sadí do písku, aby co nejrychleji zakořenil. Pak teprve se přesadí do substrátu pro kaktusy. Vždycky pamatujme na drenáž, která pomůže odvést přebytečnou vodu. První zálivka po zasazení do květníku by měla přijít až po cirka týdnu až 14 dnech.

    Semínka je nejprve nutná nechat 2 – 3 dny namočená a pak je vysít na povrch vlhkého substrátu a překrýt, aby neosychala. Doba klíčení bývá 1 – 2 měsíce, tak se neděste, když stále nic…

    Opuncie má ráda i zasazení venku na skalku, v tom případě potřebujeme velmi dobrou drenáž, která ihned odvede většinu dešťových srážek. Mnoho z opuncií je mrazuvzdorných, lépe snesou mráz než mokro. Takže pokud během zimy venku uhynou, bylo to vlhkem, nikoliv mrazem. Skvěle se k účelu tvorby drenáže hodí například i cihlová drť.

  3. Kam umístit opuncie

    Opuncie nejčastěji pěstujeme jako přenosnou rostlinu v květníku. Dáváme ji tam, kde je opravdu hodně světla. V zimě k oknu na jižní straně, v létě ven na plné slunce. Kaktusy jsou na světlo a teplo zkrátka zvyklé, navíc pro zrání plodů je světlo nezbytné.

    Jestliže dáváme opuncie ven, tak až po zmrzlých mužích, vždy na plné slunce. Bude se jim líbit na jižním balkonu nebo terase, na dvoře na plném slunci. Ale pozor, chraňme je před větrem a deštěm. Letní bouřky jim rozhodně nesvědčí.

    V případě umístění okrasných opuncií na skalku je vždy dávejte na vrcholek, aby voda zodpovědně odtékala a aby byly opuncie více na suchu než ve vodě.

  4. Jak zalévat opuncie

    Opuncie se zalévají v podstatě stejně jako ostatní druhy kaktusů, tedy jednou za cirka týden, větší dávkou vody, kterou necháme protéct substrátem až do spodní misky. Po asi 15 minutách vylijeme přebytečnou vodu pryč, opuncie v ní nesmí stát dlouhodobě.

    V létě opuncie stagnují v růstu, pokud je velké vedro a dlouhodobý svit slunce bez oblačnosti. Tehdy opuncie vodu moc nepřijímá, a na to je potřeba dávat pozor, abychom ji zbytečně nepřelévali a nevystavovali na pospas hnilobám, plísním, houbám.

    Pouze v době kvetení a nasazování plodů je třeba zálivku mírně zvýšit. Jinak nikoliv. A v zimě, kdy opuncii necháme přezimovat v chladné a světlé místnosti, ji nezaléváme vůbec.  Má vegetační klid a probudí se na jaře teplem na jižním parapetu a první zálivkou.

  5. Jak hnojit opuncie

    Opuncie hnojíme organickým hnojivem určeným pro kaktusy, a to nejlépe formou zálivky. Podle toho, zda chceme opuncie sklízet, jíst plody, hnojíme před kvetením organickým hnojivem pro podporu kvetení a tvorbu plodů, na jaře klasicky plným hnojivem.

    Jestliže pěstujeme jen pro okrasu, můžeme hnojit běžným minerálním hnojivem a třeba i každý druhý týden. Ale pozor, opuncie roste velmi rychle a mohutně, tak abyste nakonec nebyli překvapení. Mnoha lidem opuncie trochu přerostly přes hlavu, korekce jejich růstu musí být v některých případech opravdu důsledná a pravidelná.

  6. Jak se starat o opuncie

    Opuncie nijak speciální péči nevyžadují. Občas zálivku, občas přihnojit. Je nutné je umístit na světlé stanoviště a dát jim dostatečnou drenáž. Užitkové opuncie chráníme venku proti dešti a větru, ty okrasné, co pěstujeme venku, chráníme hlavně v zimě proti přílišné vlhkosti.

    Jakmile se rozrostou, budeme muset poměrně často odřezávat a likvidovat nové výhonky, někdy i denně. Opuncie totiž dokáže růst přímo před očima!

    Na zimu přemístíme jedlé opuncie do chladné a suché místnosti, kde je nebudeme zalévat. Teplota však nesmí klesnout pod 7 stupňů celsia. Na jaře přeneseme opuncie do bytu k jižnímu oknu a zalijeme, i když jen opatrně. Tím se opuncie probudí a v květnu bude připravena zase na letnění venku.

    Celoroční pobyt v interiéru pro opuncii není zrovna vhodný, ale zvládne jej. Tehdy se o ni staráme jako o jiné pokojovky, které vyžadují minimální zálivku.

  7. Jak sklízet opuncie

    Opuncie sice tvoří sladké plody, ale chrání si je bodlinkami se zpětnými háčky. Plody proto sklízíme s nasazenými gumovými rukavicemi. No a pak je pomocí kartáčku řádně „vydrbeme“ pod tekoucí vodou, abychom štětinky odstranili.

    Plod se pak jen oloupe a je připraven ke konzumaci. Jí se čerstvý nebo se z něj připracují dezerty, ale dá se také naložit. Typicky se připravuje krém z kaktusových fíků.

  8. Jaké jsou choroby a škůdci opuncií

    I v případě chorob a škůdců je to u opuncií podobné jako u jiných kaktusů. Z chorob jsou nebezpečné různé hnilobné infekce, houby, plísně, kterým se lze bránit zejména preventivně a zejména správnou zálivkou a suchým pěstováním, zimováním v suchém, ale světlém a chladném prostředí.

    Chladné a vlhké stanoviště během vegetačního období způsobí zahnívaní kořenů, což poznáte tak, že sesychá také vrchol stonku. Tehdy je potřeba vyndat ze zeminy, propláchnout kořeny pod tekoucí vodou, ostříhat zahnilé kořeny, nechat několik dní oschnout a pak zasadit do nového a správného substrátu, zalít nejdříve týden po zasazení.

    Mezi škůdci je typickou potvůrkou trápící opuncie malá sviluška. Dělá pavučinky, ve kterých se množí, vysává listy opuncií. Může tu být i vlnatka, která způsobí bílé chomáče lepkavé hmoty, dále pak puklice, která je odpovědná za tvrdé hnědé štětky na povrchu.

    Proti hmyzu lze bojovat insekticidy, stačit by mohl na svilušku a puklici i domácí olejový postřik z litru teplé vody, 5 ml oleje a jednoho prášku do pečiva. Na vlnatku, která je v kořenech, je však nutné použít chemii. Pozor na ochrannou lhůtu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás