Jak pěstovat orchideje

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat orchideje

    Jak vybrat orchideje

    Orchideje, na které nejčastěji narazíme v květinářství, bývají z rodu Phalaenopsis, Paphiopedilum, Cattleye, Dendrobium, Oncidium, Cymbidium, Coelogyne, Zebriane, Vanda. Jedná se o pralesní, tropické odrůdy. Orchideje rostou však i u nás, ale ty se v bytech jako pokojová rostlina pěstují jen málokdy.

    Nejméně náročnou je odrůda Phalaenopsis. Pokud s nimi tedy teprve začínáte, vyberte si právě ji. Postupně se můžete dopracovávat k náročnějším druhům

    Orchidej si můžete koupit rozvíjející se, v plném květu nebo již odkvetlou. Za každou z nich zaplatíte zcela jinou cenu. To proto, že rozvíjející se orchidej vám doma pokvete nejdéle. Plně rozkvetlá jen kratší dobu, ale u obou máte květy v podstatě hned.

    Odkvetlá orchidej pokvete zase až po určité době, takže se ke květům musíte nejprve dopěstovat. Proto jsou odkvetlé rostliny těmi nejlevnějšími. Mnoho lidí orchidej po odkvětu dokonce vyhodí, berou ji jen jako letničku, podobně jako například bramboříky. A to je velká škoda.

    Při nákupu orchidejí musíme dávat pozor na virové infekce. Ty poznáte podle rozpitých skvrn na květech, při silnějším napadení i podle okrouhlých skvrn na listech. Někdy infikovaná orchidej žádné známky nákazy neprojevuje. Pokud ano, jistě si takovou domů nenoste.

  2. Jak zasadit orchideje

    Sázení orchidejí má svá pravidla. Jednak je nutné volit průhledné květníky, aby se ke kořenům dostalo světlo. Kořeny jsou u mnoho odrůd zelené, a i v nich probíhá fotosyntéza. V přirozeném prostředí rostou orchideje zejména v korunách stromů, kde i ke kořenům proudí světlo.

    Orchideje sadíme do speciálního substrátu pro orchideje, který splňuje požadavky této rostliny na prostředí pro její kořeny. Je nutné vědět, že některé substráty pro orchideje obsahují pouze kůru, což je to nelepší prostředí. Ta ale vyžaduje častější zálivku.

    Jiné substráty jsou obohaceny ještě o rašelinu nebo rašeliník či mechy a drží déle vodu. To je sice dobré pro méně častou zálivku, ale horší pro kořeny orchidejí, které mohou snadno zahnívat.

    Květník pro orchidej by měl být jen o něco větší, než její kořenový bal. A pokud jste pořídili orchidej ve vyhovujícím květníku již v květinářství, není nutno ji cirka rok přesazovat, minimálně do doby, než kořeny prorostou substrátem.

  3. Jak přesadit orchideje

    Teprve až když rostlina vypadá, že z květníku uteče, je vhodná doba pro její přesazení do větší nádoby. Jestli orchidej už neroste do větší velikosti, přesaďte ji do stejné nádoby a dejte jí pouze nový substrát.

    Při přesazování je vhodné nejprve odstřihnout staré hnědé suché kořeny, pak teprve přesazovat. Velmi pečlivě musíme při přesazování zacházet s kořeny vitálními, silnými, často zelenými, abychom je nepolámali. Jsou totiž až nečekaně křehké. Ulomení jednoho nebo dvou kořenů rostlině nijak výrazně nevadí.

    Orchidej zasadíme tak, že ji dáme do téměř prázdného květníku a k ní přisypáváme substrát. Nikdy ho nedokážeme nasypat do plna, ale to ničemu nevadí. Až substrát vodou slehne, teprve potom přisypeme další, lze i opakovat.

    Je to rozhodně lepší postup, než se snažit substrát napoprvé maximálně natlačit dovnitř a kořeny jím poškodit. Orchideji rozhodně nebude vadit, pokud bude mít pár dní substrátu méně .

  4. Kam umístit orchideje

    Orchideje milují světlo, ale nesnesou přímé slunce. To sice na první pohled působí dost bizarně, ale v podstatě je potřeba je dávat na severovýchodní až severozápadní okna. Tam budou nejspokojenější. Na balkonech a verandách mají rády severní stranu.

    Pokud je budete v létě letnit, dejte je do polostínu, lépe do stínu, ale na světlé stanoviště. K letnění se hodí ty orchideje, které nejsou vyloženě teplomilné. Ty hodně teplomilné ponecháváme celý rok v interiéru, protože letní noční teploty v našich krajích jim nemusejí stačit.

    Výborné zkušenosti jsou s pověšením orchidejí do korun stromů (když orchideje nekvetou). Tam mají jednak spoustu rozptýleného světla a jednak polostín. Dešťové srážky květníkem jen protečou. A když je příliš dlouhé sucho, vláhu doplníte.

    Ranní rosa dělá orchidejím nesmírně dobře. Před prvním velkým ochlazením je samozřejmě nutné dát orchideje zpět do interiéru. Ven je dávejte opět až po posledních ranních mrazících.

    Pokud letní ve větvích stromů, získáte ještě jednu výhodu, kterou je ochrana proti slimákům. Na stromy totiž za orchidejemi nepolezou. Ale na balkonech s nimi možná budete hodně bojovat.

    Po letnění je dobré dát orchidejím na nějakou dobu chladnější stanoviště, jen okolo 16 stupňů. To je vyprovokuje ke kvetení.

  5. Jak zalévat orchideje

    Pokud máte orchideje v interiéru nebo na balkoně, kam nemohou dešťové srážky, zalévají se tak, že je ponoříte do kýble s vodou pokojové teploty a necháte substrát i kořeny nasát vodou, pak zase okapat. Poté je vrátíte na jejich stanoviště.

    Takto stačí v létě zalévat orchideje v rozmezí cca jednoho až dvou týdnů. V zimě, když je kratší den a zejména při uložení na chladnějším stanovišti nevyžadují tolik vody, stačí zalévat i jednou měsíčně.

    Dlouhé sucho však orchidejím škodí, protože rostlina vysychá – po zálivce pak dostane vodní šok. Zálivku tedy opakujme pravidelně, nejlépe formou namočení do kýble s vodou.

    Pokud takovou možnost nemáte, zalívejte jednou týdně jen tolik, aby v substrátu nezůstala přebytečná voda. Ostatně, jsou k tomu speciálně vyrobeny právě květníky určené orchidejím.

    Letněné orchideje zalije příroda sama, případně je prolijte dešťovou vodou, když je dlouhodobější sucho a velká vedra. Přebytečná voda však musí mít možnost odtéct.

  6. Jak hnojit orchideje

    Hnojení orchidejí je celkem bez komplikací, jednou za měsíc jim stačí do zálivky přidat hnojivo podle návodu. Vždy berte hnojivo speciálně pro orchideje. Jedná se o tekuté hnojivo, které naředíte podle odrůdy nebo typu orchideje.

    Hnojivo ve správném ředění je možné nalít přímo na substrát, za týden pak následuje zálivka bez hnojiva formou namočení do kýble. Nebo formou běžné zálivky. V zimě se orchideje téměř nehnojí, stačí jim jedna dávka za cirka 6 – 8 týdnů.

  7. Jak pečovat o orchideje

    Orchideje potřebují správnou zálivku, rosení, občas přihnojit. Rosení je velmi důležité, zejména pokud jde o orchideje pěstované v interiéru, kde není žádná přirozená ranní rosa. Ale pozor, voda z rosení (a ani ze zálivky) se nesmí dostat na květy. Ty by byly vodou zničeny.

    Jednou za čas je nutné orchideje přesadit. Orchideje se vyplatí letnit a pak zimovat na světlé, ale chladnější verandě, jako to mají rády například i tlustice. Vždycky však potřebují dostatek rozptýleného světla, nikdy přímé slunce, už vůbec ne žár přes okenní tabulky.

  8. Jaké jsou choroby a škůdci orchidejí

    Orchideje trpí chorobami z nesprávného pěstování, a to zejména z přemokření. Tehdy zahnívají kořeny a postupně zajde celá rostlina. Stejně nesvědčí ani dlouhodobé sucho, kdy rostlina zasychá a pak se hůře adaptuje na novou vláhu.

    Škůdci, kteří orchideje napadají, jsou savý a žravý hmyz. Při počátečním napadení postačí sprcha, později už je nutno aplikovat postřik. Škůdci se rádi soustředí na obě strany listů a na květní stvoly.


MS
Marie Seifertová 16.05.2023 – 16:44

Dobrý den, mám na vás dotaz ohledně květů ? Bylo jich opravdu hodně, ale neotevřely se. Pomalu odchází a na konci větvičky, asi po 3 měsících jsou nové pupeny... Netuším co se stalo a budu ráda pokud mi poradíte co s tím, kde se stala chyba. Hezký den a děkuji za odpověď. Marie Seifertová

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás