Jak pěstovat palmu

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat palmu

    Jak vybrat palmu

    Palem, které můžeme pěstovat v podmínkách našich bytů a letnit je na terasách, balkonech nebo dvorech, je několik desítek druhů. Takže jistě je z čeho vybírat. Některé jsou spíše vysoké a úzké, jiné rostou více do prostoru, další z palem jsou pro změnu vyloženě malinké.

    Nečekejte, že doma vypěstujete stejně velké palmy, jako viděli třeba na Maltě. Leda byste měli opravdu velký a vyhřívaný skleník.

    V případě výběru palmy je nejlepší cestou nechat si poradit u odborníků poté, co jim nastíníte prostory své domácnosti nebo přímo požadavky na velikost rostliny, tvar a barvu listů apod. Případně se necháte inspirovat u svých známých.

  2. Jak zasadit palmu

    Palmu si většinou přinesete již zapěstovanou ve správném, tedy hlubokém květníku. První rok nebo dva jistě nebude potřebovat přesazení. A proč hluboký květník? Protože palmy mají dlouhý a kůlovitý kořen. Takže aby se do květníku prostě vešly.

    Až budete chtít palmu přesazovat, postupujte podle návodu z boxíku č. 6: Jak se starat o palmu. Ale není to nijak složité.

  3. Kam umístit palmu

    Palmy potřebují hodně světla, ale některé nesnesou polední slunce za oknem. Naopak všechny palmy vyloženě vítají letnění venku. I ty velké. A abyste je mohli letnit, i ty velké, je vhodné si obstarat podložku pod květník na kolečkách. Díky ní jen vyjedete s palmou ven, aniž byste ji museli přenášet.

    U každé palmy je nutné si zjistit, zda upřednostňuje rozptýlené světlo nebo světlo přímo z okna. Ale v případě letnění je většina palem přizpůsobena přímému slunečnímu svitu, případně chce zastínění jen přes největší odpolední žár.

    Vždy pozor na zálivku, je nutné ji přizpůsobit okolním podmínkám. Podrobněji se na ni podíváme v boxíku věnovaném zalévání.

  4. Jak zalévat palmu

    Jak už jsme naznačili, zálivka palmy se během roku značně liší. Nejvíce vody potřebuje palma v době, kdy je na přímém slunci venku, když ji letníte, případně když ji během léta máte v horkém bytě. Palma musí dostávat vydatnou porci vody, ale vždy až poté, co substrát mírně proschnul. Stejně jako například u fíkusů.

    Méně zálivky je vyžadováno během jara a podzimu, kdy jsou dny kratší a teploty nižší. Nejméně vody by měla palma dostávat během zimování. Zimovat mají tyto rostliny v chladné a světlé místnosti, kdy ji zaléváme jen málo a občas, také ale podle potřeby.

    Pokud palmy zimovat nemůžete, nechte je běžně v interiéru a zalévejte o něco více než na jaře a na podzim, kdy se ještě netopí. Ústřední topení dost vysušuje. Zálivku opět vyhodnocujeme podle stavu substrátu, musí mírně proschnout, ale nikoliv přeschnout.

    Pokud se stane a palma přeschne, je nutné ji důkladně prolít. A pak jí dát zase možnost, aby substrát mírně vyschl. V přeschnutém substrátu se přirozeně zvyšuje obsah soli, což brání rostlinám v nasávání nové vláhy. I na to je nutné myslet.

    Pokud tedy cestujete na delší dobu pryč, je vhodné se palmám postarat o průběžnou zálivku, třeba pomocí designových baněk na vodu, které se jen naplní vodou a pak zapíchnou do zeminy.

  5. Jak hnojit palmu

    Palmu hnojíme pravidelně, a to během vegetačního období, tedy od jara do podzimu. Používáme hnojivo na pokojové rostliny, případně speciální hnojivo pro palmy, což je dražší, ale v podstatě stejně účinná varianta hnojení.

    Palmy přesazujeme jednou za několik let, protože jim přesazování příliš nesvědčí. Proto je musíme častěji hnojit a někdy i měnit svrchní vrstvu substrátu. Pro palmu je to komfortnější řešení než časté přesazování.

    Vzhledem k tomu, že jde o pokojovou rostlinu, která není určená ke konzumaci, můžete si dovolit i výraznější hnojení hnojivem pro rostliny okrasné listem. Dusík z tohoto hnojiva vás nemusí, na rozdíl od listové nebo kořenové zeleniny, vůbec trápit.

  6. Jak se starat o palmu

    Palma je rostlinou vcelku nenáročnou, základní péči o ni zvládne i začátečník. Palmu stačí prvních několik let jen zalévat a přihnojovat, přes léto dát ven, na zimu zase do interiéru, ale s dostatkem světla, raději rozptýleného.

    Po několika letech, až budou kořeny palmy vyloženě vyčuhovat z květníku, nastane čas na její přesazení. K tomu budeme potřebovat větší, květník, vždy hluboký a užší. A trochu opatrnosti. Na dno květníku je nutné dát vrstvu drenáže, aby kořeny nezůstávaly dlouho ve vodě.

    Pak dáme trochu substrátu pro palmy a s velkou opatrností vyjmeme palmu z původního květníku, zkontrolujeme stav kořenů. A přemístíme do květníku nového, přičemž dáváme velký pozor, abychom nepoškodili hlavní kůlovitý kořen.

    Doplníme substrátem tak, aby se dostal mezi kořeny. Přitom ale necháme cirka centimetr místo pod okrajem květníku, aby bylo snadné palmu zalévat. Do přeplněného květníku se totiž jakákoliv zálivka lije jen velmi obtížně.

    V novém květníku musí mít volné místo, a tak volíme květník o cirka 8 – 15 cm hlubší, než je ten stávající. Díky tomu bude mít palma dlouho prostor, kam růst svými kořeny a vy jí ušetříte další brzké přesazování, se kterým ona se srovnává dost nerada.

    Za rok shrábneme svrchní vrstvu substrátu a vsypeme místo ní nový, čerstvý. To po několik let vystačí místo přesazování.

  7. Jaké jsou choroby a škůdci palmy

    Palmy u nás naštěstí chorobami příliš netrpí, ale zejména škůdci už si k nim cestu našli. Mezi nejčastější škůdce palem patří mšice, vlnatky, molice, puklice, štítenky, smutnice i svilušky. Jde o rostliny s velkou listovou plochou, a právě na ni se tito škůdci zaměřují.

    Řešením je v případě většiny škůdců postřik, ale puklici dobře zlikviduje ptactvo, pokud dáte palmu na léto ven, nejlépe na dvůr, kde k rostlině budou mít ptáci dobrý přístup. Pokud zvolíte formu postřiku, opatrně na odpařující se látky z něj, palmu raději stříkejte mimo obytné prostory, případně pak řádně větrejte.


MP
Milan Pospíšil 07.07.2024 – 07:22

Potřebuji urychleně poradit : získal jsem jakousi palmovou cibuli, asi tak 3 x 2,5 x 2,5 cm, napřed jsem ji každý den postříkal (asi týden) a následně jsem ji napůl zabořil do jednoho květináče (opět asi jeden týden). Konečně jsem si opatřil jeden dvojitý květináč a substrát "COMPO SANA" , výrobce Německo. Míním postupovat takto : květináč bez 1 cm až po okraj naplním "COMPO SANA", palmovou cibuli zatlačím tak 2 až 3 cm pod povrch, trošinku upěchuji a se shora důkladně proliji zálivkou - odstátou vodou, obohacenou přípravkem "COMPO" , hnojivem pro středomořské rostliny. Netrpělivě, a s díky, budu očekávat urychlenou radu . S pozdravem Milan Pospíšil, Brno

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás