Jak pěstovat řeřichu

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat řeřichu

    Jak vybrat řeřichu

    V případě řeřichy seté příliš na výběr není. Na pultech potkáme ve většině případů řeřichu Dánskou, se kterou jsou při pěstování formou nakličování nejlepší zkušenosti. A tak není nutné výběr výrazně rozšiřovat.

  2. Kam vysít řeřichu

    V podstatě kamkoliv. Řeřicha naroste v substrátu, ale i na vatě, na odličovacích tamponech nebo dokonce i na prázdném talíři, pokud jí dáme pravidelně vodu. Zvládne nakličovací misku, kam se dává také jen a jen voda.

  3. Jak vysít řeřichu

    Řeřichu sejeme do plochy, rozhodně se s ní neřádkujeme. Semínka dáváme tak na husto, aby si, až nabobtnají a cirka ztrojnásobí svou velikost, navzájem nepřekážela. Pokud byste je vyseli příliš hustě, semínka by se při klíčení navzájem nazdvihovala, což by skončilo zbytečným zaschnutím a odumřením mnoha z nich.

    Řeřichu sejeme na dno nakličovací misky nebo na vodní hladinu na talířku či na mokrou vatu, odličovací tampony nebo na prolitý substrát. Ničím je nepřekrýváme, jen volně necháme vyklíčít.

  4. Jak zalévat řeřichu

    Řeřicha potřebuje ke klíčení a k životu poměrně dost vody, až tím možná budete překvapeni. Vodu jí dodáváme pravidelně, nejlépe denně. Pokud máme řeřichu v nakličovacích miskách nebo jen talířku bez podkladu z vaty, bude vodu potřebovat dvakrát denně.

  5. Jak se starat o řeřichu

    Péče o řeřichu tkví v zalévání a v rosení. Ale rosení nutné není. Nejdůležitější je dodat klíčící řeřiše dostatek vody. Nedovolit, aby zaschla, protože pak už znovu neožije. Jakmile jednou zaschne, můžete výsev vyhodit.

  6. Jak sklízet řeřichu

    Řeřicha se dá velmi snadno stříhat nůžkami, pokud ji pěstujete na vatě nebo v substrátu. Ale jestliže rostě v nakličovací misce nebo na talířku bez podkladu z vaty, tak ji prostě jen vezmete do prstů. Jí se celá, i s kořínky a slupkami ze semínek. Když ji pěstujete na vatě nebo na substrátu, sklidíte pouze horní část rostliny.

  7. Jak využít řeřichu v kuchyni

    Nejlépe ve studené kuchyni nebo jako přízdobu na teplé pokrmy. Ale řeřichu můžete pojídat jen tak, má mírně pálivou, ale stále ještě příjemnou chuť.

    Řeřicha se může stát součástí pomazánek, skvělá je i jen nasypaná na pečivu, které potřete máslem. Sendviče s řeřichou jsou přímo neodolatelné. A rozhodně jsou zdravější, než když je proložíte kupovaným salátem ze supermarketu.

  8. Jak uskladnit řeřichu

    Naklíčená a rostená řeřicha vydrží svěží cirka týden. Pokud ji přemístíte do lednice, kde je tma a chladněji, vydrží asi deset dní. Vzhledem k její rychlé klíčivosti je lepší vysévat ji v menším množství a opakovaně, abyste stále měli k dispozici čerstvou, mladou, šťavnatou a neodolatelně svěží zásobu.

    Stejné je to s ostatními nakličovanými semínky, jako je například čočka, vojtěška nebo cizrna. Vždy raději méně a častěji.

  9. Jaké jsou choroby a škůdci řeřichy

    Řeřicha, vzhledem k tomu, že ji nakličujeme doma a že ji velmi brzy i sklidíme, nestihne pochytit choroby ani škůdce. Ale může se stát, že ji necháme přischnout, a ona pak po další dávce vody začne uhnívat.

    Někdy se kvas a zahnívání projeví v nakličovacích miskách, a to zejména tehdy, když zapomenete misky propláchnout alespoň jednou denně nebo když necháte na misky svítit sluníčko. Dalším důvodem může být nedostatečné vymytí misky od předchozí várky nakličování.

    Velmi dlouho pěstovaná řeřicha, a to na vatě, může začít trpět plísní, která se usadí na zbytcích po již sklizených rostlinkách. Raději v takovém případě vyhoďte celý porost. Další důvod k tomu, abyste seli méně řeřichy, ale o to častěji.

    Důležité je, abyste na vatu nebo na substrát seli méně semínek a ta aby byla dostatečně daleko od sebe, jinak se začnou navzájem nezvedávat a velká část z již naklíčených semínek zaschne. Tím se úroda také velmi poškodí, suché klíčky a semínka se z těch vitálních odstraňují totiž jen velmi komplikovaně.


JF
Jana Fraitova 30.04.2021 – 03:51

Pěstujeme okrasnou rerichu a když už je krásná, květy, olisteni, atd. napadnou nám ji malý černí broučci a celé listy vyzerou, zůstane tam pouze obrys a květinka začne schnout, prosím, jaký postřik? V zahradnictví mi vůbec neporadí! Budu vděčná za radu! Díky Jana Fraitova.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás