Jak pěstovat rozmarýn
-
Jak vybrat rozmarýn
Rozmarýn je coby rostlina z čeledi hluchavkovitých poměrně pestře zastoupen různými druhy, které jsou pojmenovány podle toho, odkud pocházejí. Všem obecně říkáme rozmarýn lékařský, ale poddruhy jsou například rozmarýn korsický, rozmarýn francouzský apod.
Důležité při výběru rozmarýnu je zjistit si, zda jde o druh vzpřímeně rostoucí nebo poléhavý, zda jde o druh polopřevislý nebo zcela převislý. Podle toho jej totiž musíme při pěstování umístit. Aromatické látky jsou ve všech rozmarýnech zastoupeny podobně. Druhy rozmarýnů se od sebe liší tvarem a barvou listů, barvou květů, což však v pěstování nehraje žádnou roli – ohlížet se je nutné na typ růstu rostliny.
Rozmarýn se snadno rozmnožuje řízkováním, a sazeničky tak potkáte v každém hobby marketu, na farmářském trhu nebo samozřejmě v zahradnictví. Pěstování ze semínek je zbytečně náročné.
-
Kam zasadit rozmarýn
V podstatě podle toho, jaký typ rozmarýnu jsme vybrali. Vzpřímené rozmarýny zasadíme kamkoliv do záhonu na slunné a málo mokré stanoviště. Nebo do většího květníku, v němž budeme rozmarýn pěstovat na balkoně či na terase. Vzpřímené rozmarýny dorostou i metru a půl nebo více, proto se do bytu příliš nehodí.
Polopřevislé a převislé odrůdy pěstujeme pouze v nádobách, umístění v záhonech by totiž nesvědčilo nám, sklizeň by byla komplikovaná, výhony by byly zbytečně znečištěné zeminou. Výjimkou je snad jen skalka, kde může rozmarýn růst po kamenech.
Polopřevislým odrůdám bude stačit běžný květník a umístění na zemi, převislé odrůdy budou vyžadovat zvýšenou polohu. Ať pěstujete rozmarýn v čemkoliv, vždy ho umístěte na slunné stanoviště. Jedině tak získá dostatek aromatických látek, které chceme využít.
Rozmarýn poroste i doma za oknem, cíleně však vybírejte menší kultivary. A pravděpodobně i tak budete nuceni rozmarýn pravidelně obnovovat řízkováním, mateřská rostlina brzy dosáhne velkých rozměrů, i když půjde o polopřevislé varianty.
-
Kdy přesadit rozmarýn ven
Rozmarýnu nedělají moc dobře mrazy. Alespoň tedy většině odrůd. Některé sice dokáží přezimovat, ale problém je v příliš velké zimní vlhkosti, která zlikviduje kořeny rostliny. Proto novou rostlinku sadíme ven vždy až po zmrzlých. Pokud jsme rozmarýn zimovali doma, dáme jej ven také až v polovině května.
Ale jestliže jsme některý z odolnějších rozmarýnů (vzpřímené) sadili do velmi propustné půdy, můžeme ho nechat venku přezimovat, takže s výsadbou ven se pak už trápit nebudeme. Jde však vždy o sázku do loterie, přílišná zimní vlhkost může rozmarýn zničit, i když nebude skoro vůbec mrznout.
-
Jak přesadit rozmarýn
Vzhledem k tomu, že většina rozmarýnů se stejně musí na zimu přemístit do bezmrazých prostor, vyplatí se dát rozmarýn do nádoby a teprve s nádobou do záhonu. Pak se totiž bude lépe vyndávat a nebude muset prožívat podzimní a jarní šoky z přesazování.
Budou stačit ty jarní, když je po zimě budete chtít přestěhovat do většího prostoru. Většina rozmarýnů totiž během léta značně poporoste. Proto rozmarýn přesazujte do dostatečně velké nádoby, vždy na jaře. Stačí mu substrát, zahradnický. Hnojivo netřeba, rozmarýn nevyžaduje mnoho živin, jde o středozemní bylinku. Takže bude stačit přihnojení během sezóny.
Rozmarýn zasaďte do nádoby stejně hluboko, jako byl v té předchozí. Přimáčkněte a prolijte, umístěte na konečné co jevíce prosluněné stanoviště. Pokud chcete rozmarýn pěstovat v zemi, nádobu s rozmarýnem vsaďte do země tak, aby okraje nádoby byly na úrovni povrchu. Dál nezalévejte, dokud substrát neproschne.
-
Jak zalévat rozmarýn
Velmi střídmě. Rozmarýn nerad vlhko, hlavně to dlouhotrvající. Uhnijí mu pak kořeny a rostlinu už nezachráníte. To je problém zimování rozmarýnů, kdy rostlina neumrzne, ale uhnije přílišným zimním vlhkem.
-
Jak hnojit rozmarýn
Také střídmě, jde o bylinku, takže stojíme o její aromatické látky, které však dokáže tvořit zejména v období půstu, kdy nemá příliš mnoho vody ani živin. Půst je pro rozmarýn přirozeným, protože přirozeně ve Středomoří roste na skalkách, kamenech na suchých stráních.
-
Jak se starat o rozmarýn
Rozmarýn potřebuje málo zálivky, málo hnojení, hodně slunce. Když ho pěstujeme venku, je doporučováno jej na zimu přemístit do bezmrazé a suché místnosti. Na jaře zase dáme rozmarýn ven. Jde o poměrně rychle rostoucí bylinku, a tak bude možná chtít vyvázat nebo i přemístit jinam. Jiná zvláštní péče není u rozmarýnu potřeba.
-
Jak sklízet rozmarýn
Rozmarýn se nejsnadněji sklízí ustřižením nebo ulomením větvičky, podle toho, jak starý výhon bereme. Mladé výhony jsou jemné a dají se do vaření použít celé, ty starší jsou zdřevnatělé, takže do pokrmů dáváme je listy.
Sklízíme průběžně podle potřeby, odstřihneme tolik výhonů, kolik právě potřebujeme na vaření, na naložení do vína nebo na napařovací lázeň pro pleť. Na podzim provedeme hromadnou sklizeň, kdy ostřiháme většinu výhonů, rozmarýnu ponecháme jen základ, aby se z něj během zimy neodpařovalo příliš vody.
-
Jak zazimovat rozmarýn
Rozmarýn se na zimu přesouvá do bezmrazé suché místnosti, kde je však dostatek světla. Světlo je pro něj klíčové i přes zimu, jinak nepřežije. Rozmarýn v zimě zalévejte jen minimálně, nesmí sice uschnout, ale také nesmí zůstat dlouho přemokřený, kořínky by zahnívaly. Pokud se na něm během zimy objeví pavučinky svilušek, dopřejte mu důkladnou sprchu.
-
Jak rozmnožit rozmarýn
Velmi snadno řízkováním. Stačí jen seříznout mladý výhon a dát jej do zeminy, případně nejdříve do vody, aby pustil kořínky. Brzy z něj bude plnohodnotná sazenička, která se vám v květníku krásně chytí.
Takto si kdykoliv namnožíte nové rozmarýny, když ty staré budou už příliš velké a bude na nich více starého pro sklizeň nevyužitelného dřeva než mladých výhonů. Nebo když bude rozmarýn už moc velký na přezimování v místnosti, zasadíte si prostě nový.
Pokud se však nechcete soustředit na pěstování rozmarýnu pro sklizeň, můžete si vypěstovat rozmarýnovou bonsai. Až pokvete, bude vám přecházet zrak i čich.
-
Jak uskladnit rozmarýn
Ostříhané výhony dejte do mrazáku a budete je postupně brát jeden za druhým. Nebo je můžete usušit, pokud by v mrazáku zabíraly mnoho místa. A pak uskladnit v látkovém nebo papírovém pytlíku.
Vynikající způsob uskladnění je obrat usušené výhony od listí a uskladnit je samotné lístky. Pokud máte mlýnek na koření, můžete část namlít a tak mít po ruce snadno použitelné koření. Celé usušené lístky se před použitím vždy vplatí rozbít v hmoždíři, uvolní totiž mnohem více aroma.
Rozmarýn má kyselé složení, což zapříčiňuje, že maso ztratí své typické aroma. Pokud vám tedy nevoní skopové, losos nebo králík, rozmarýn pomůže. Přitom ale nezanechá kyselou chuť, jako to známe třeba od saturejky. Rozmarýn dodá masu luxusní vůni.
-
Jaké jsou choroby a škůdci rozmarýnu
Z chorob je to zahnívání kořenů, které způsobuje přelití rozmarýnu. Co se škůdců týká, na rozmarýnu si rády pochutnávají svilušky. Ty ale stačí důkladně osprchovat, třeba opakovaně. Pokud je však rozmarýn už hodně plný pavučinek a hodně poškozený, už ho nezachráníte, ale můžete nařízkovat novou generaci, kterou nejprve od svilušek důkladně omyjete.
Zatím žádné komentáře