Jak pěstovat stévii

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat stévii

    Jak vybrat stévii

    Stévie sladká se u nás prodává jednak jako předpěstovaná sazenice ze semínka nebo jako sazenice získaná řízkováním či jako semínka, která doma vysejeme a stévii si vypěstujeme zcela sami. Pěstování ze semínka je samozřejmě nejnáročnější.

    Pěstování stévie se u nás doporučuje pouze pro okrasu. Sladit s ní totiž příliš nemůžeme. Jednak je její sladivost zcela jiná, než je tomu u cukru, jednak u nás nikdy nenaroste tolik, aby pokryla spotřebu běžného Čecha zvyklého na sladké nápoje.

    Stévie sladí pro každého jinak, sladká chuť stévie má totiž odstíny sladkosti, které někteří lidé moc necítí, případně je vnímají spíše jako hořkost. Je to podobné jako s umělými sladidly, se kterými nikdy nedosáhneme plně sladké chuti nápoje nebo pokrmů

    Proto vybírejme stévii spíše pro okrasu než pro účely slazení. Leda bychom jí vyčlenili místo ve velkém skleníku. Tam by se dalo počítat s úrodou, která dokáže osladit i několik káv nebo vodu s mátou a citronem.

  2. Jak a kam zasadit stévii

    Stévii, pokud ji chceme vysít, musíme dát na povrch prolitého substrátu a jemně přimáčknout, překrýt fólií a pravidelně rosit. Dobře klíčí také na vatě nebo na perlitu, semínka jsou poměrně velká a celkem snadno se s nimi manipuluje i po vyklíčení.

    Stévii pak přesadíme do květníku, kam je nutné dát lehkou slabě kyselou a propustnou půdu s vysokým obsahem organických složek. Zapomenout nesmíme na dostatečnou drenáž, protože stévie nesnese dlouhodobé přemokření. Má ráda vlhko, ale spíše to vzdušné.

    Květník se stévií umístíme co nejblíže k oknu, které směřuje na východ nebo západním směrem. Nesmí na ni dopadat přímé poslední slunce přes okenní tabulky. Ale hodně rozptýleného světla je podmínkou k tomu, aby dobře rostla a tvořila sladké látky.

    Ve druhé polovině května můžeme stévii dát ven. Teploty by již neměly klesat pod 8 stupňů celsia, to je minimum, které stévie zvládne bez úhony. Poroste na chráněném slunném stanovišti venku ve volné půdě, na balkoně nebo nejlépe ve skleníku.

    Skleník, protože stévie je tropická rostlina, je pro stévii tím nejlepším místem k růstu. Na zimu však musí stévie domů do chladné a světlé místnosti, kde teplota neklesne pod oněch osm stupňů. Stévii ale můžeme pěstovat i jako pokojovku, tehdy nemá vegetační období růstu a klidu, ale roste celý rok.

  3. Jak zalévat stévii

    Stévii zaléváme často a menšími dávkami vody. Voda musí být odstátá a pokud možno tak teplá jako půda, ve které je stévie zasazena. Soustředíme se i na její rosení a zvlhčování, v bytě třeba dáme květník se stévií na velký tác s kamínky a na ně naléváme vodu, aby se odpařovala a zvlhčovala rostlině její prostředí.

    Podobně to můžeme udělat i při pěstování guzmánie, datlí nebo kávy.

    Půda stévie nikdy nesmí být dlouhodobě přemokřená, na což si musíme dát pozor jednak během chladnějších dní, ale také v zimě, kdy stévii necháme přezimovat na verandě. Někteří lidé ji dokonce nechají přes zimu v chladnu zcela uschnout a na jaře začnou zalévat. Stévie většinou obrazí a znovu roste.

  4. Jak hnojit stévii

    Stévii hnojíme na jaře hnojivem na bylinky nebo jiným rozpustným, avšak plně organickým hnojivem. Víc hnojení není během sezony nutné, leda byste stévii měli v malé nádobce. Vyplatí se však pěstování ve větších květnících.

  5. Jak se starat o stévii

    Stévie nijak velkou péči nevyžaduje. Na jaře ji dát na balkon nebo k co nejsvětlejšímu, ale ne jižnímu oknu, případně ven do zahrady (v pěstební nádobě) anebo do skleníku, kde se jí bude dařit ze všech míst nejlépe. Pak ji zaléváme a postupně sklízíme lístky.

    Na podzim se stévie celá seřízne cirka 10 cm nad zemí a dá se zazimovat na chladné a světlé, ale bezmrazé místo. Teplota nesmí klesnout pod 8 stupňů, to by stévie uhynula.

    Pokud je stévie pěstovaná jako pokojovka, nijak se v zimě péče o ni neliší od léta. Snad jen více zvlhčování kvůli suššímu vzduchu z topení. A více světla, což znamená přemístění k oknu.

  6. Jak zazimovat stévii

    Jak už jsme zmínili stévii je nutné na zimu přenést z venku do chladné a světlé místnosti. A to i ze skleníku, pokud není přes zimu vytápěný.  Seřízneme ji 10 cm nad povrchem substrátu a seříznuté natě usušíme a použijeme, můžeme je i zamrazit nebo z nich vyrobit sladivý sirup.

    Během zimy jen mírně zaléváme, ale dodržujeme pravidelnost zálivky a dostatek světla. Na jaře pak přihnojíme a začneme i více zalévat, rostlina sama si řekne o to, že potřebuje více vody (substrát rychleji vyschne).

    V bytě, pokud není k dispozici veranda nebo lodžie, či alespoň chladnější chodba, nebude mít stévie klasický vegetační klid, ale to jí nijak neuškodí. Zacházíme s ní přes zimu jako s běžnou pokojovou rostlinou, chce však hodně světla.

  7. Jak sklízet stévii

    Stévii můžeme sklízet postupně podle potřeby, nebo pak na podzim radikálním řezem. Nepočítejme však s tím, že bychom si pěstováním stévie zajistili sladidlo pro celou rodinu na celý rok. To jistě ne. V našich podmínkách stévie moc dobře nerostou, přece jen jsou to rostliny z Jižní Ameriky.

    Poměrně dobře se jim daří ve skleníku, ale ani tam nedokáží zazásobit rodinu pro běžnou spotřebu cukru. Jako alternativa pro diabetiky, aby si mohli osladit alespoň něco je stévie jistě zajímavou rostlinou, nicméně slazení pomocí koncentrátu ze stévie se bude jistě sladit účinněji.

    Stévie je však velmi pěknou okrasnou rostlinou, která je ozdobná svým růstem i listy. Není nutné ji pěstovat pro její sladivost, ale právě pro dekorativnost.

  8. Jak používat stévii

    Pokud stévii chcete použít jako sladidlo, můžete vzít čerstvé, sušené, mražené nebo i naložené listy jako sirup. Sladivost je nutné otestovat u každého člověka, protože každý z nás vnímáme sladkou chuť jinak intenzivně. Listy je nutné před použitím nadrtit, aby se sladké látky mohly uvolnit.

    Sirup jen nalijeme do nápoje či do těsta, krému, náplně, které chceme osladit. Pozor u omáček k hlavním jídlům, které sladíme, jako je například rajská omáčka. Chuť rajčat (nebo jiné omáčky) a stévie se vám může navzájem tlouct.

  9. Jaké jsou choroby a škůdci stévie

    Rostlinný steviosid, tedy kýžené sladidlo, působí jako ochrana proti hmyzím škůdcům. Díky tomu nebývají stévie nijak často napadány škůdci. Pokud ano, tak jen velmi výjimečně.

    Když už se škůdci objeví, bývají to molice, které se dají snadno zlikvidovat domácím olejovým postřikem. Jenže ten pak zůstane na listech a ovlivní jejich použití. Takže vhodný prostě není.

    Při napadení škůdci je proto lepší rostlinu důkladně osprchovat (pokud je to možné) a ihned také přesadit do přepečené zeminy, ve které nebudou žádné zárodky škůdců. Napadení totiž často přijde právě z koupené zeminy, která není dostatečně propařená. Pokud sprcha a přesazení nepřicházejí v úvahu, je nutné rostlinu zlikvidovat.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás