Jak pěstovat tabák

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat tabák

    Jak vybrat tabák

    Tabák nabídce cirka 65 odrůd, které pocházejí zejména z Ameriky, ale z jiných částí světa. Všechny obsahují jistou dávku nikotinu, pro který se stal tak slavnou a žádanou rostlinou. U nás se dají vypěstovat dva nejběžnějš druhy tabáku, a to bez speciálních podmínek pěstování. Další druhy si u nás nezvyknou tak snadno. Jde o tabák selský a tabák viržinský.

    První jmenovaný je méně náročný na pěstování, zvládne být pěstován i venku ve volné půdě, není totiž tolik náročný na výkyvy teplot. Ale má menší vzrůst i výnosy listů, v listech je méně nikotinu, navíc je podle kuřáků selský tabák prý méně „chutný“.

    Ten druhý, viržinský tabák je náročný na teplotu. Teplotní výkyvy našeho klimatu nezvládá dobře, takže jej musíme pěstovat ve skleníku nebo doma, letnit se dá na balkoně, ale pozor na chladnější noci, mohou nastat totiž i v létě. Viržinský tabák je větší, má i větší listy, vyšší obsah nikotinu a prý se dá považovat za chuťově lepší.

  2. Kdy a kam vysít tabák

    Tabák můžeme sít již v únoru, a to doma do pěstebních nádobek. Doma si předpěstujeme sazeničky, a teprve později na jaře je dáme do skleníku. Některé tabáky potřebují podobné klima jako citrony. A v případě venkovního pěstování (selský tabák) je dáváme ven vždy až po zmrzlých.

    Volíme hlubší misky z plastu nebo kořenáčky, ovšem průhledný plast je v tomto případě nejlepší volbou. Sejeme do kvalitního výsevního substrátu, který jsme předem prolili, aby byl dostatečně vlhký (ale nesmí v něm stát voda, nádobka vždy musí mít odtok).

    Sejeme cirka 3 cm od sebe, pokud dáváme do větších nádobek. Jestliže máme nádobky malé, umístíme do každé z nich jedno semínko. Pak překryjeme folií a necháme klíčit. Dokud se folie hodně rosí, není nutné další zalévání.

    Oseté nádobky dáváme na světlo, ale jen při pokojové teplotě, nikoliv vyšší. Takže rozhodně ne na radiátory, kam dáváme k naklíčení třeba papriky.

  3. Jak předpěstovat tabák

    Tabák necháme postupně vzejít, pokud klíčily rostlinky v jedné větší nádobce, je nutné, až mají pravé lístky, je přepíchat do misek menších, samostatných. Když jste seli rovnou do menších nádobek, třeba od jogurtů, máte tento krok ušetřen.

    Zaléváme podle stavu substrátu, tabák nesmíte utopit. I sazeničky budou postupně mohutnět, takže počítejte i pro předpěstování s dostatkem místa okolo každé rostlinky. Chráníme před průvanem a také před žárem poledního slunce přes okno.

  4. Kdy vysadit tabák ven

    Zásadně až po zmrzlých, tedy ve druhé polovině května. Do skleníku můžeme dát tabák o něco dříve. Vždy počítejme s dostatkem místa pro rostliny, protože jde o dost vzrůstné druhy. I pokud budeme tabák pěstovat doma, volme dostatečně velký květník a dost místa v pokoji, kam jej umístíme, případně na balkoně.

    Pokud budete tabák pěstovat ve skleníku nebo v záhonu, dejte mu rozestupy alespoň 50 cm. Tabák je rád sazen do řádků, vám to i usnadní následné pletí. Volte plně osluněné místo, beze stínu. Půda je také podmínkou úspěchu pěstování, čím tmavší, tím lepší.

  5. Jak zalévat tabák

    Tabák vyžaduje zálivku zejména v počátku, po výsadbě ven. Později, až je rostlina větší, si sáhne i pro více vody, ovšem v suchém počasí zaléváme pravidelně. V květníku zaléváme podle stavu substrátu, má mírně proschnout, ale neměl by přeschnout.

    Nikdy nezaléváme čerstvou vodou z kohoutku nebo ze studny. Jednak je rostlina citlivá na teplotní výkyvy, jednak nesnese chlor, takže vodu musíte nechat odstát a chlor vyprchat. Nejlépe je používat dešťovou vodu, pokud máte tu možnost.

  6. Jak hnojit tabák

    Tabák není na hnojení vyloženě náročný, ale vzhledem k tomu, že chceme, aby byla listová plocha co největší, je vhodné mu v počátku růstu a po vysazení ven dopřát plné hnojivo, nejlépe organické. Vhodné je formou zálivky.

  7. Jak se starat o tabák

    Tabák vyžaduje pravidelné pletí a kypření půdy, s čímž je nutné počítat i tehdy, když jej pěstujeme doma v nádobách. Tady pletí sice tolik potřeba není, ale občasné prokypření půdy, aby se do ní dostal vzduch, to už ano. Kořeny potřebují dost kyslíku.

    Vedle toho také musíme průběžně ulamovat postranní kořenové odnože, ale také spodní listy. Spodní listy totiž během růstu žloutnou a stávají se pak zdrojem případných infekcí, proto je lépe je včas odstranit.

  8. Jak sklízet tabák

    Viržinskému tabáku odřezáváme květenství, aby rostlina lépe v našich podmínkách vyzrála. Květenství čekejte od července do září. A jakmile začnou listy postupně odspodu žloutnout, nastává čas na sklizeň.

    Viržinský tabák se sklízí do tří týdnů od odstranění květů. Sklízíme listy, které se vážou do volných svazků a suší se v temné větrané místnosti (na půdě) alespoň dva až tři měsíce. Po dokončení sušení je nutné vybrat jen pěkné a zdravé listy.

  9. Jak uskladnit tabák

    Tabák lze skladovat sušený, zejména ten viržinský. U selského je pro použití jako kuřiva nutná jeho fermentace ve vlhku a při teplotě okolo 40 stupňů celsia. Fermentace trvá cirka jeden měsíc a je nutné se pro ni speciálně vybavit právě proto, že potřebujete zdroj stálého tepla a prostor, který nebude příliš větrat. Po skončení fermentace se listy znovu suší a pak uskladní sušené.

  10. Jaké jsou choroby a škůdci tabáku

    Tabák nejvíce ohrožuje plíseň tabáková. Ta se usadí tam, kde má tabák málo místa, je zasazený příliš natěsno a nejsou mu pravidelně odebírány kořenové odnože a spodní listy. Udeřit může i ve vlhkém počasí. Prevence je pouze v dostatečném proudění vzduchu.

    Škůdci se k tabáku příliš nehrnou, je pro ně spíše odpuzovačem. Pokud budou rostliny napadeny savým či žravým hmyzem, můžete na škůdce použít postřik z výluhu z tabáku z předchozí sklizně, případně dát vylouhovat letošní listy.

    Zajímá vás jak přestat kouřit? A také se podívejte, jak je to s převozem vašeho tabáku, když pocestujete letadlem na dovolenou.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás