Jak pěstovat yzop

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat yzop

    Jak vybrat yzop

    Yzop lékařský má jednu základní odrůdu, ale s více barvami květů. Kvést může barvou bílou, růžovou, modrou i fialovou. Vzhledem k tomu, že jde o rostlinu z čeledi hluchavkovitých, má podobný rozsah barvy květů jako právě klasické hluchavky.

  2. Jak a kdy zasít yzop

    Yzop lze vysít jako semínka, ale jde o složitější způsob množení, respektive počátku pěstování. Lze koupit rovnou sazeničky, které jsou již předpěstované, často jako řízky nebo byly zahříženy. Yzop je keřovitě rostoucí, podobně jako rozmarýn. Pokud chceme sít semínka, pustíme se do toho brzy na jaře a vždy doma. Z počátku vyžaduje yzop opatrné pěstování v teple, bez mrazíků.

  3. Kdy a kam zasadit yzop

    Yzop přesadíme do pěstební nádoby v podstatě kdykoliv, kdy potřebujeme, nebo jej do ní rovnou vysejeme. Před posledními jarními mrazíky yzop chráníme zejména první rok pěstování. Ven umístíme sazeničku i s nádobou již v dubnu, ale na celé dny ji venku ponecháme až ve druhé polovině května.

    Pokud sadíme rovnou ven na záhon, do trávníku nebo třeba i jako živý plot, sadíme na jaře po skončení posledních mrazíků. Během sezony yzop dobře zakoření a další zimu spolehlivě přežije. Sice jde o rostlinu původně ze středozemí, ale naši zimu většinou dobře zvládne.

    Vybíráme mu místo slunečné, sušší a s dobře propustnou půdou.

  4. Jak zasadit yzop

    Pokud bydlíte v oblasti, kde je půda spíše jílovitá, je vhodné do ní dodat i písek, aby se stala propustnější. Na dno výsadbové jamky dáme i trochu kompostu, ale rozhodně to nepřeháníme, yzop si na příliš výživnou půdu nepotrpí. Po výsadbě vždy dobře zalijeme.

  5. Jak zalévat yzop

    Yzop má raději sucho než přílišné vlhko. A tak jej zaléváme jen první rok pravidelněji, aby mohl dobře zakořenit. V dalších letech se řídíme zejména vývojem počasí, v suchu bude zálivku vyžadovat, jinak nikoliv. Yzop pěstovaný v přenosné nádobě zaléváme pravidelně, ale vždy až po proschnutí substrátu. Dříve ne.

  6. Jak hnojit yzop

    Nijak významně. Yzop více voní a má více účinných látek, pokud má méně výživy. To je typickým znakem všech středomořských bylin, ale i šalvěje, mezi něž yzop rozhodně patří. Takže hnojíme jen brzy na jaře, aby měl yzop „startovací dávku“, můžeme opatrně přihnojit s přicházejícím podzimem, aby yzop dokázal dobře připravit své kořeny na zimu.  V nádobách pěstovaný yzop není nutno hnojit, pokud jej jednou za rok až za dva roky přesadíme do nového a kvalitního substrátu.

  7. Jak pěstovat yzop

    Jak se starat o yzop

    Yzop nevyžaduje žádnou speciální péči. Pouze se vyplatí jej na podzim sestříhat na cirka 20 cm, aby příliš nedřevnatěl a abyste měli vždy k dispozici mladé výhonky, které jsou v kuchyni tolik oblíbené pro svou specifickou chuť a aroma.

    Na zimu můžete yzop překrýt netkanou textilií a dodat mu mulčování okolo kořenů. To mu s přezimováním pomůže. Žádné další zásahy nejsou u této rostliny potřeby, pěstuje se zkrátka v podstatě sama.

  8. Jak sklízet yzop

    Yzop sklízíme podle potřeby, když jej chceme dát do připravovaného pokrmu, chceme si pochutnat na čaji, ovocném koláči, na mase, na kompotu, zkrátka kdykoliv jej chceme použít na dochucení jídla. Ve větším množství a pro léčivé účinky jej sklízíme v červnu a v červenci, a to na počátku kvetení. Bereme vrcholky natě s květy.

    Listy sbíráme kdykoliv, dokonce i v zimě, protože yzop je zelený i v zimě. Nejvíce účinných látek je však na počátku kvetení, ve slunný den, jakmile oschne rosa. To se doporučuje sběr na sušení k pozdějšímu použití.

  9. Jaké jsou choroby a škůdci yzopu

    Yzop je náchylný k plísním, a to zejména při dlouhotrvajícím chladnějším a vlhčím počasí. proto jej udržujeme ne příliš hustý, aby se infekcím plísněmi předcházelo. Z řad škůdců se do yzopu mnoho z nich nepouští, ale i tak se občas potkáme například s třásněnkami. Ale jen při pěstování v nádobách, třásněnky napadnou rostliny, které trpí příliš suchým prostředím.

    Ty se vyplatí utopit tak, že zeminu v nádobě obalíte igelitem, aby nevypadla. A rostlinu pak otočíte vzhůru nohama a ponoříte do kyblíku s vodou.  Když na kyblík dáme dvě prkýnka, můžeme na ně květník odložit a nechat ponořeno třeba i dvě hodiny.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma bylinky


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás