Jak přinutit kočku pít
-
Jak přinutit kočku pít aneb kdy volat veterináře
Na začátek bych ráda napsala, že všechny rady uvedené v článku jsou vhodné pro kočky, které jsou zdravé. Rady jsou spíše na podpoření pitného režimu. Většina koček má tendenci přirozeně málo pít. U starších koček je to častější.
Pokud vám kočka přestane ze dne na den pít nebo máte pocit, že pije výrazně méně nebo se vám nezdá cokoli jiného, spíše než rady z internetu vám vždy pomůže veterinář.
Článek není v žádném případě náhradou konzultace s veterinářem.
-
Jak přinutit kočku pít pomocí vhodné misky
Než začnete vymýšlet nejrůznější triky, jak kočku, která málo pije, obelstít, zkuste popřemýšlet, jestli jí vyhovuje miska, do které dostává vodu.
Většina koček dává přednost porcelánové misce před plastovou nebo kovovou. Mohou pak z vody cítit pachuť plastu nebo kovovou příchuť a nemusí jim chutnat.
Máte-li doma více zvířat, jednoduše může kočce vadit to, že z misky pije někdo jiný. Pokud je to jiná kočka, může jít čistě o princip, kdežto pes jí muže do misky jednoduše naslintat. Misku můžete dát v takovém případě na vyvýšené místo.
Někdy také stačí postavit misku s vodou na jiné místo. Kočka by při pití nebo jídle neměla sedět nikde, kde je průvan. Ideální nejsou ani studené dlaždičky.
Další překážkou můžou být drobky v misce s vodou nebo další věci, které do ní nepatří. Má-li kočka misku s vodou hned vedle granulí, může si do ní nechtěně nadrobit. Miska by ani neměla stát vedle písku pro kočky. Kromě toho, že to kočičce může být nepříjemné (vy také nepijete vedle záchodové mísy), může se do vody dostat kočkolit.
Pokud stojí miska v koupelně nebo v kuchyni, dejte pozor, abyste do ní něco nenadrobili nebo nekápli vy.
-
Jak přinutit kočku pít pomocí hrnku
Určitě to znáte také. I když dáte svému mazlíčkovi do misky to stejné, co zrovna sami jíte, kočka tím mnohdy pohrdne a dál loudí. Holt z lidského talíře a zvlášť z toho, který patří pánečkovi, chutná jídlo nejlépe. A tak i když jste se s kočičkou podělili o něco dobrého, bude vám dál sedět u židle loudit, dokud jí nedáte z ruky.
Stejně je na tom voda ve sklenici nebo v hrnku. Jakmile ji někde necháte stát, třeba i odstátou od večera, bude vašemu čtyřnohému mazlíčkovi náramně chutnat. Zatím co té v misce si ani nevšimne nebo mu bude vadit, že je více jak deset minut odstátá.
Využijte tuhle kočičí vlastnost a zkuste do koutů místnosti nebo třeba pod křeslo narafičit hrnek s vodou a tvařte se, že o něm nevíte. Kočička bude mít pocit, že našla něco zakázaného a napije se. Nebo jí rovnou nechte stát sklenici s vodou na stole. Znáte to – i když kočka na stůl nesmí, stejně po něm chodí. Zvlášť, když se nikdo nedívá.
Pokud máte komunikativní kočičku, můžete před ni cíleně postavit sklenici s vodou a sami říct něco na co je kočička zvyklá a při čem bude mít pocit, že je to něco ohromně zajímavého.
-
Jak přinutit kočku pít pomocí zábavy
Kočky jsou neskutečně hravá stvoření.
Zkuste jim napustit vodu do větší mísy a hodit do ní něco zajímavého, co jim bude chutnat. Vhodné je třeba sirové maso. Kočky můžou dostat přemražené (rozmražené maso, které bylo zmrzlé, ale má pokojovou teplotu) krůtí maso. Zkuste pár kousků hodit do vody. Kočičku to bude zajímat a při hře a snaze dostat se k jídlu, občas lízne trochu vody.
Další možností je hodit do misky s vodou kostku ledu a nechat kočičku, ať si s ní hraje. Tahle varianta bude fungovat v případě, že má vaše kočka ráda vodu. Ale pozor – cílem je kočku zabavit a dovést k tomu, aby pila, ale ne ledovou vodu.
Voda by měla být vlažná nebo lehce teplá (led ji rychle ochladí) a kočičku u ní nenechávejte bez dozoru. Ve chvíli, kdy voda začne být studená, kočce ji vezměte, aby se nenapila ledové vody. Tak jak to není zdravé pro nás, je to zbytečné i pro ni. Pokud ji hra baví, raději vodu vylijte a napusťte znovu vlažnou.
-
Jak přinutit kočku pít pomocí jídla
Kočky nejčastěji dostávají nejrůznější kapsičky a paštiky, v kterých je šťáva z masa. Kočičce pak stačí tohle jídlo naředit vodou. Vyberte vhodnou kapsičku nebo konzervu, která obsahuje malé kousky, aby se vám to lépe ředilo a voda byla více ochucená.
Jednu malou lžičku paštiky můžete rozředit do misky pro kočku až na centimetr tekutiny.
Kočce to bude chutnat a navíc si zvykne, že jakmile vodu vypije, dostane se k masu. Pokud kočka jídlo hned nedojí, dejte pozor, aby jí ho nesnědla jiná kočka nebo pes. Kvůli přidané vodě nemusí sníst jídlo najednou, jak jste třeba zvyklí, ale může si to za chvíli dojíst.
Pokud to odmítá, buď jste maso naředili příliš a kočička vás prokoukla nebo jste vybrali špatnou značku masa. Ne všechny kapsičky a další dobroty, které běžně sní, jí budou nutně chutnat i v naředěné podobě. Naředit kapsičku vodou v pokojové teplotě většinou není problém.
Pokud ale máte maso z ledničky a chcete do něho přilít trochu horké vody, aby krmení nebylo studené, ne vše snese kočka přelité horkou vodou. Pokud použijete jen tu s pokojovou teplotou, u některých koček je pravděpodobnější, že jim to bude chutnat.
Pokud jste nenašli nic, co by byla ochotná sníst naředěné, můžete jí také uvařit krůtí maso nebo vzít kapsičku pro kočky a pomocí tyčového mixéru ho rozmixovat ve vodě. Kaše jí možná bude chutnat víc než ochucená voda, ve které plavou kousky. Rozmixovat můžete také uvařené filé. Pokud jí nebude chutnat, zkuste ho ochutit lžičkou masa z konzervy. Samotné filé může mít nevýraznou chuť.
Kočce nikdy nedávejte maso, které jíte sami. Naše jídla jsou slaná a kořeněná. Raději jí v malém kastrólku uvařte zvlášť pár kousků.
-
Jak přinutit kočku pít pomocí kamenů
Kočku bude zajímat vše, co je jen trochu neobvyklé. A pokud je něco zajímavé, lze to ulovit, sníst, mazlit se s tím nebo se v tom schovat.
Pokud dáte do misky s vodou několik kamenů, které budou z vody třeba i vyčnívat, kočička bude mít snahu zjistit, do které kategorie tuhle novinku zařadit a bude mít tendenci vodu mezi kameny olizovat.
Pokud ji to po pár minutách neomrzí a bude se k vodě ráda vracet, máte vyhráno.
Dbejte na to, abyste do vody dali skutečně čisté kameny, které nebudou od bláta, nebude na nich mech a tak dále. Určitě jí do misky nedávejte kameny vylovené z rybníka plného sinic a podobně.
-
Jak přinutit kočku pít pomocí napáječky
Kočky baví vše, co je neobvyklé.
Zkuste kočičce pořídit napáječku pro křečka nebo větší pro králíka, napustit do ní vodu a napáječku jí přidržet tak, aby se mohla napít. Kočce se může líbit, jak bude kulička v napáječce cvakat, když bude pít nebo ji to bude bavit už jen proto, že je to něco, co bude mít spojené s vámi. Pokud si zvykne z napáječky takto pít, nenechávejte napáječku nikde pověšenou, aby se napila sama. Pro kočku by to ztratilo kouzlo. Raději si na ni pravidelně vzpomeňte.
-
Jak přinutit kočku pít pomocí kohoutku
I když se kočky vodě většinou vyhnou, tekoucí voda je pro ně zajímavá. Dají se do ní strčit tlapky, většinou je u ní taky páníček a vůbec, dá se na ni koukat. Koho by to nebavilo? Ale hlavně – taková voda se dá pít.
Pokud si čistíte zuby nebo umýváte hlavu, zkuste kočičce na chvíli pustit tenkým čůrkem vodu a počkejte, co udělá. Ve vaně ji pusťte opravdu jen trochu tak, aby voda hned odtékala a netekla kočičce na tlapky, pokud si sedne přímo do vany. Stejně tak v umyvadle.
Můžete kočičku naučit, aby si s vámi chodila ráno a večer čistit zuby. Vždy ji vezměte sebou, zavolejte ji na pamlsek a nechte ji v koupelně. Ukažte jí tekoucí vodu a zatím co si čistíte zuby, nechte ji, aby se vodou zabavila. Bude ráda, že děláte něco společně s ní.
Některé kočky nejsou hned tak důvtipné, aby natočily hlavu do strany a napily se tekoucí vody v umyvadle. Často strčí pod čůrek vody celou hlavu a hlavně uši, kterými si proud vody odkloní z dosahu jazyka.
Pak lížou naprázdno ve vzduchu vodu, která tam není, protože jim teče o pár centimetrů vedle přes uši. Většinou na to kočka hned přijde, ale pokud ne, zkuste jí pustit čůrek vody ve vaně.
Jakmile má kočka mokré tlapky, na hladkém okraji umyvadla jí to bude klouzat. Dejte pozor, aby neuklouzla a neublížila si. Kolem umyvadla by také nemělo být nic, na co by mohla spadnout. Jakmile si kočičku takto naučíte, zvykne si do umyvadla nebo do vany skákat sama.
Pokud nemáte vedle umyvadla třeba pračku nebo něco jiného, zkuste tam postavit něco, co bude výškou kousek pod umyvadlo a co kočičce pomůže snadněji do umyvadla vyskočit. Stejně tak u vany. Na okraj umyvadla můžete přilepit také kousek protiskluzové podložky.
Pokud bude kočičce tenhle způsob vyhovovat, zkuste jí pustit vodu kdykoli si přes den vzpomenete. Časem se naučí sama si říct. Některým kočkám tohle vyhovuje víc, než voda v misce.
Kočku nenechávejte u tekoucí vody bez dozoru. Hlavně starší kočičky mohou mít tendenci si lehnout kdekoli, kde zrovna jsou. Můžou si tak lehnout přímo pod tekoucí vodu do studené vany nebo do studeného umyvadla a prochladit se. Na to jsou náchylná hlavně domácí šlechtěná plemena s menšími čumáčky, jako jsou třeba perské kočky.
Na závěr nezapomeňte, že by voda měla mít vždy pokojovou teplotu. Neměla by být studená a už vůbec ne ledová. Naopak teplé nebo vlažné vody se kočka většinou nenapije.
-
Jak přinutit kočku pít pomocí fontány
Pro kočky je v přírodě přirozená tekoucí voda.
Zkuste pořídit fontánu pro kočky, která není nijak drahá. Filtr v ní vydrží poměrně dlouho a nemusí se měnit příliš často. Kočky rády pijí z tekoucí vody a takhle ji bude mít k dispozici neustále.
Dejte ale pozor, kam fontánu postavíte. Pokud ji dáte vedle kočičích misek, můžou si do ní kočky nedopatřením nadrobit granule nebo maso. Vedle písku můžou do fontány vlétnout drobné kamínky, když si kočka otřepe tlapky nebo když zahrabává.
Dejte také pozor, aby fontána nestála vedle kuchyňské linky nebo třeba u umyvadla, abyste do ní omylem něco nenadrobili vy nebo do ní nekápli omylem mýdlo a tak podobně. Fontána by také neměla stát nikde, kde do ní mohou spadnout listy rostlin.
Ve všech případech by se voda začala kazit a rostliny mohou být navíc jedovaté. I když pokud máte kočku nebo jiné zvíře, jedovaté rostliny by doma vůbec neměly být.
Vodu pravidelně měňte – i když ji filtr udržuje čistou, právě napuštěná voda bude kočkám chutnat nejlépe. Pokud si na fontánu zvyknou a budou z ní odmítat po čase pít, může to být znakem toho, že je voda zkažená.
Na dno fontány můžete položit čistý šungitový kámen, který bude vodu přirozeně čistit od všeho, co je do ní přidáváno. Pokud ho dáte do džbánu s vodou i sobě, bude voda chutnat lépe i vám. Dejte pozor, aby byl kámen čistý a byl to opravdu šungit.
-
Jak přinutit kočku pít pomocí stříkačky
Na konec jsem si nechala tu nejméně vhodnou variantu.
Tady se poraďte ideálně přímo s veterinářem. Další možností je dát kočce opatrně napít z plastové stříkačky, kterou lze koupit v lékárně. Pokud kočičku podržíte a dáte jí opatrně do tlamičky pár kapek vody, nezbude jí, než vodu polknout.
Je ale potřeba dávat jí vodu opravdu jen po pár kapkách, aby se nezačala dávit nebo vodu nevdechla a vždy počkat, až ji polkne. Kočka by také měla být v rozumné poloze tak, aby mohla přirozeně polknout, jako když sedí u misky. Neměli byste ji držet v náručí tlapkami nahoru nebo se zakloněnou hlavou.
Konec injekční stříkačky jí můžete opatrně vsunout do koutku. Dejte pozor – některé kočky se po čase naučí otevřít nenápadně druhý koutek tlamičky a vodu nechat vytéct v přesvědčení, že si toho nevšimnete.
Injekční stříkačky jdou lehce ztuha. Když opatrně zatlačíte na píst, chvíli se nic neděje a pak povolí a může se stát, že píst zmáčknete víc, než jste chtěli. Takže tady buďte opravdu opatrní.
Pro kočku to bude nepříjemné a pro vás bude nepříjemné ji k něčemu nutit. Nicméně pokud máte doma třeba starou kočičku, která se celý den nenapila, venku zrovna udeřily čtyřicítky, k veterináři se dostanete nejdříve po víkendu a žádná jiná možnost nezabrala, je pořád lepší tohle občas dvě minutky vydržet a dostat do ní alespoň trochu vody než čekat, až bude dehydrovaná a bude to ještě vážnější.
-
Rada na závěr
Pokud máte doma více kočiček, pamatujte, že každá je individuální a můžou na ně platit různé přístupy. Proto pokud něco nezabralo u jedné, může to pomoci u druhé.
Také myslete na to, že ať už svou kočku naučíte na cokoli, ve chvíli, kdy odjedete třeba jen na dva dny pryč, je potřeba, aby ten, kdo se o ni bude starat, k ní měl stejný přístup. Pokud kočka odmítá pít z čehokoli jiného než z napáječky, těžko se jí dočasný opatrovník zavděčí miskou s vodou.
Stejně tak pokud jste ji naučili, že dostává každý víkend podivnou misku s vodou, v které plavou ty dobré růžové kousky, bude se o ni muset dočasný pečovatel postarat i v tomhle.
Bez ohledu na to, zda vaše kočka dává přednost vodě z misky nebo ne, neustále by měla mít k dispozici misku s čerstvou vodou. I kočka, která kolem misky s vodou chodí, jako by ji neviděla, se občas přece jen napije.
Pokud máte doma také pejska, můžete se podívat na naše články Jak krmit psa a Jak krmit štěně. I tady se však nejlépe poraďte s veterinářem nebo s chovatelem, od kterého pejska máte.
Mám problém s novým kocourkem. Jsou mu asi 3 měsíce a zrovna nám ho přivezli a teď 2. den najednou nechce jist ani pít, navíc stále vylehává. Bojím se, aby mu něco nebylo, protože jsem nováček, co do chovu koček, tak nevím jestli to je jen nějaké přechodné období než si zvykne, nebo jestli mám kontaktovat veterináře. Střídání misek nebo místa také nepomohlo.
Odpovědět