Jak připravit špenát
-
Jak připravit špenát
Příprava špenátu je snadná a rychlá.
Špenát syrový
Čerstvý špenát můžeme baštit syrový – v salátech, jako součást přílohy či jen tak jako ozdobu na chléb s máslem, do sendvičů. Stačí ho jen nakrájet nebo natrhat. Naopak mangold bez předchozího spaření vám asi moc chutnat nebude, je příliš tuhý. Snad jedině velmi mladé listy – ty lze za syrova dobře použít.
Špenát spařený
Mnohem častěji však využíváme špenát, který je tepelně upravený. Díky tomu, že přejde varem, se uvolní látky, které v syrovém stavu zůstávají našemu tělu nepřístupné. Špenát stačí spařit jen několik vteřin ve vroucí vodě, mangoldu dejte vteřin asi tak dvacet. Po vyndání z vody máte polotovar, který je připraven na další kulinářské použití.
Špenát dušený anebo pečený?
Díky jeho všestrannosti můžete špenát použít v podstatě jakkoliv. Můžete jej podusit na cibulce s česnekem, přihodit jej do bílé omáčky na těstoviny, naplnit jím lasagne nebo štrůdl, položit na pizzu (sem i syrový), prostě cokoliv vás napadne.
Jak připravit špenát jako přílohu
U nás jsme velmi zvyklí připravovat špenát jako přílohu k masu a bramborám nebo k vejci a bramborám. Jak na to? Budete potřebovat:
- špenát
- cibuli
- česnek
- mletý kmín a pepř
- sůl
- mléko či smetanu
- vejce (není nutné)
- mouku (není nutné – ale někdo má rád zahuštění zásmažkou)
Nejdříve na sádle či na oleji osmahněte cibulku. Pokud chcete špenát jen na přírodno, bez zásmažky, tak na cibulku, až bude mít tmavší barvu (nestačí jen zpěnit), přidejte předem spařený špenát. Jestli bude krájený nebo mixovaný, případně celý, to závisí na vás.
Pokud ale máte ve špenátu rádi zásmažku, dejte na osmahnutou cibulku nedříve mouku a osmahněte ji také. Na půlkilové balení špenátu budou stačit dvě zarovnané polévkové lžíce. Mouku s cibulkou (můžete přidat více tuku) osmahněte do růžova.
Přírodní špenát bez zásmažky stačí jen prohřát, ochutit solí, mletým kmínem a pepřem, česnekem. Do špenátu je nutné přidat trochu mléka nebo smetany a nechat odpařit. Můžete přidat i vejce a nechat za stálého míchání ztuhnout. Hotovo.
Se špenátem, kde je zásmažka, je potřeba si hrát o něco déle. Na osmahnutou mouku s cibulkou přidáváme vodu s mlékem a rychle mícháme, aby se nevytvořily hrudky. Voda může být i ta, co vytekla ze zmrazeného špenátu). Potom je potřeba jíšku asi deset minut dusit pod pokličkou. Nakonec přidáme samotný špenát. Ochutíme stejně, můžeme také ještě přidat i vejce. Smetanu většinou již nepřidáváme, dali jsme více tuku pro zásmažku.
-
Jak připravit špenát pro miminko
Pro miminko připravujeme zásadně bio špenát nebo mangold. Vzhledem k tomu, že jde o listovou zeleninu, je na ní veškeré neuvážené hnojení nebo postřik silně znát. Je snadné si špenát či mangold vypěstovat, i na balkoně, takže vás může vyjít neskutečně levně.
Nesolit a nepepřit
Pro miminko by měl být špenát ideálně nesolený a do asi jednoho roku raději rozmixovaný. Špenát lze dobře přichutit jemně osmahnutou cibulkou nebo česnekem – zde ovšem musíte vědět, jak je na tom vaše miminko s trávením dráždivějších složek stravy. Pokud ale bez problémů zvládne brokolici a květák, nějaký česnek ho jistě nerozhodí.
Začínejte nenápadně
Špenát nejdříve přidávejte jako doplněk k další připravované zelenině, miminko si na jeho chuť musí zvyknout. Mangold chutná o něco jemněji a dobře klouže do krku, proto je možná lepší začít s ním. Ke špenátu dejte vždy i něco z mléka (mléko, smetanu), protože špenát vyplavuje z těla vápník. Mangold vápník naopak dodává, takže mléko k němu nutné není.
Základní jednoduchý recept na miminovský špenát nebo mangold
Pokud chcete dát dítěti špenát jako přílohu například k bramborám a vejci, tak si nejdříve jemně osmahněte cibulku, jen dozlatova. Pak na ni dejte okapaný předem spařený a rozmixovaný špenát, přidejte půl stroužku až jeden stroužek česneku a mletý kmín (nikoliv jen drcený).
Duste 2 – 3 minuty, pak zalijte sladkou smetanou (množství dle chuti) a duste dalších asi 5 minut, aby smetana zhoustla. Jestliže se vám nechce vařit vejce natvrdo, můžete jej vmíchat rovnou do špenátu. A pak k němu dát už jen brambory. V tomto případě špenát či mangold stále míchejte, dokud vejce není hotové. A je to.
-
Jak připravit špenát z čerstvých listů
Se špenátem z čerstvých listů si můžete udělat přesně to, co potřebujete. Můžete jej nechat syrový a přidat, kamkoliv chcete. V tomto případě ho stačí jen omýt.
Jestli chcete špenát tepelně upravený, tak listy omyjte, případně nakrájejte a můžete je i několik vteřin spařit ve vroucí neosolené vodě. Není to však nutné – závisí na účelu použití. Syrový špenát můžete jen nakrájet a pak jej podusit na cibulce jako přílohu. Když ho chcete dát například na pizzu, je lepší ho nejdříve spařit, aby při pečení tolik nevyschnul.
Čerstvý špenát jde přidat do salátu, do omáčky k těstovinám, do závinu, do lasagní, do polévky, do palačinek. A můžete z něj samozřejmě udělat i klasický špenát coby přílohu, viz boxík č. 1.
Stejný způsobem postupujete v případě, že máte mangold. Jen syrové použití mangoldu není zcela ideální, mangold je tuhý. Tepelně upravený je však jemnější než samotný špenát.
-
Jak připravit zmrzlý špenát
Zmrzlý špenát nejprve necháme rozmrznout. A pak s ním pracujeme jako s polotovarem, stačí jej tedy jen chviličku prohřát na cibulce, přidat smetanu nebo i vejce, osolit, opepřit, okmínovat mletým kmínem (ne drceným), přidat česnek (není nutné) a nechat odpařit. Podrobný recept je v boxíku č. 1.
Pokud chceme špenát použít například do lasagní nebo na mléčnou omáčku k těstovinám, postupujeme podobně. Pokud chcete špenátem naplnit palačinky, závin nebo jej dát na pizzu, je potřeba ho po rozmrznutí nechat důsledně okapat, nejlépe na cedníku. Mixovaný špenát používejme pouze pro výrobu špenátu dušeného, okapávat nenecháváme. Listový ano.
V případě mangoldu zase postupujeme zcela stejně.
-
Jak dlouho vařit špenát
Špenátu samotnému stačí několik vteřin varu. Mangoldu asi dvacet vteřin. Proto při vaření přizpůsobujeme délku přípravy době, kterou vyžadují ostatní suroviny – například smetana na odpaření, vejce k tomu, aby se srazilo. Anebo mouka v zásmažce, aby se dostatečně provařila.
-
Jak pěstovat špenát
Pěstování špenátu či mangoldu zvládne i začátečník a i na balkoně. Jen je potřeba vědět, že špenát jsou drobnější rostlinky, které velmi snadno vyběhnou do květu. Naopak mangold je mohutnější rostlina s velkými kořeny, ale do květu se jen tak nehrne. A když ano, stále z něj ještě máte užitek (kdežto ze špenátu v tomto případě nesklidíte nic).
Jak pěstovat špenát
Špenátu stačí větší truhlík. Na dno dejte drenáž z kamínků, pak substrát a řádně prolijte. Potom podle návodu na balení semínek zasejte, zahrábněte a dobře provlhčete střičkou. Pak už budete jen zalévat a sklízet. Hnojení není potřeba. Na špenát rády sedají mšice, tak jej můžete ochránit jemnou síťovinou. Anebo k němu postavte bylinky, které mšicím smrdí. Třeba majoránku či oregano.
Jak pěstovat mangold
Mangold potřebuje k životu více místa, ve výsledku je to velká rostlina. Listy z něj však berete opakovaně a jednu zimu vám doma přezimuje, takže sklízíte dvě sezony. Mangold můžete zasít, ale také si v zahradnictví nebo od souseda pořídit sazenici. Dávejte do jednoho květníku jednu rostlinu. Mangold snese mírné přihnojení organickým hnojivem, ale vždy až po větší sklizni.
Listy mangoldu se vylupují směrem na stranu. Rostlinu to nijak nepoškodí. Můžete i ustřihnout všechny listy najednou, asi 5 cm nad povrchem zeminy (abyste nepoškodili srdéčko rostliny). Mangold pak zase celý obroste.
Pro miminka sklízejte vždy až odpoledne
Množství dusíku v listech klesá s denní dobou. Rostlina během noci čerpá dusík z půdy, během dne jej zpracovává se slunečním svitem. Tedy čím později listy berete, tím méně dusíku v nich je. Takže špenát či mangold na přípravu oběda pro miminko berte opravdu až kolem poledne. Připravený ho pak máte do několika minut.
Platí to pro každou listovou, ale i kořenovou zeleninu. U plodové zeleniny je to jedno, rostlina do plodů dusík tolik neposílá.
Zatím žádné komentáře