Jak prořezat rakytník
-
Co je potřeba vědět o rakytníku
Rakytník je rod stromů a keřů, se kterým se můžeme setkat v Evropě a Asii. Jedná se zpravidla o nenáročné, v horách rostoucí dřeviny, které plodí sladkokyselé, lehce natrpklé ale zato velmi zdravé bobule.
V ČR se pěstuje druh rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides), který přirozeně roste v Evropě od Skandinávie po Španělsko a jeho areál výskytu na východě zasahuje až do Tibetu. U nás pravděpodobně není původní.
Jedná se o keř až nízký strom proměnlivé velikosti, která se ale nejčastěji pohybuje od 2 do 4 metrů. Listy jsou stříbrno-zelené, až 8 cm dlouhé, čárkovité. Trochu se podobají listům olivovníku. Rostlina je dvoudomá, rozlišujeme tedy samčí a samičí rostliny.
Samičí rostliny mají několik mm velké, žluté květy. Samčí rostliny mají květy hnědobílé až hnědo-zeleno-bíle barvy a jsou o něco větší než květy samičí. Plody jsou žluté, oranžové či oranžovočervené bobule oválného tvaru o průměru 0,6-1,3 cm. Charakteristickým rysem rakytníku jsou jeho ostnité větve, které znesnadňují sklizeň plodů.
Rakytníky jsou nenáročné keře, které jsou plně adaptované na naše klima. Mají výbornou mrazuodolnost ve dřevě a zdárně rostou a plodí i na horách. Snáší i suchá stanoviště, ale pro dobrou úrodu je dobré rostlinu zasadit do nevysychavé půdy. Preferuje neutrální či mírně zásadité půdy, příliš kyselé půdy je nutno v místě výsadby lehce povápnit. Jako každé ovoce i rakytník má rád slunce, ve stínu bude kvést a plodit méně. Podrobnější návod k pěstování rakytníku u nás také najdete.
Rakytníky se začínají vysazovat jako součást nových lesních výsadeb v horských regionech a na nekvalitních půdách či kolem dálnic. Velmi populární je v permakultuře a své uplatnění najde jako součást jedlých lesů a sadů. Poslední dobou se rovněž používá jako meliorační dřevina.
-
Jaké jsou odrůdy rakytníku
V zahradních centrech se setkáte s několika perspektivními a ověřenými odrůdami, u nichž byly šlechtěním a vegetativním množením zachovány jejich charakteristické rysy.
Jedná se zejména o šlechtění odrůd, které mají větší a aromatičtější plody s vyšším podílem cukernatosti a dále odrůdy se zvýšenou plodností. Selektují a šlechtí se rovněž keře s menšími trny
.
Mezí nejpěstovanější a komerčně nejúspěšnější odrůdy rakytníku patří samčí odrůda Pollmix, která je nezbytný opylovač. Ze samičích odrůd se nejlépe osvědčily Altaj, Leikora, Podruga, Rosinka, Aromat, Baltik, Nela či Moskevská krasavice. -
Proč prořezat rakytník
Řez rakytníku by měl být prováděn za účelem zvýšené plodnosti, adekvátní kvality a větší velikosti plodů. Dalším neméně důležitým důvodem řezu je usnadnění sklizně, která je vzhledem k velikosti plodů a množství trnů na keři obtížnější než u jiných druhů ovoce.
Rakytník roste chaoticky a vytváří velké množství nových větví. Při absenci řezu může z rakytníku vzniknout neprostupná džungle, ve které je sklizeň úrody nepříjemná a někdy téměř nemožná práce.
-
Kdy prořezat rakytník
Pro rakytník je vhodnější řez na jaře před rašením, optimálně na přelomu března a dubna po nástupu jarního počasí. Ve vysokých nadmořských výškách doporučujeme provádět řez až ve druhé polovině dubna.
Vždy ale přihlížíme k aktuálnímu počasí. Řežeme vždy v období, kdy již nehrozí silné mrazy.
-
Jak prořezat rakytník
Řez rakytníku je poměrně specifický. Ačkoliv mnozí pěstitelé nechávají rakytník růst bez jakéhokoliv prořezu, my tento způsob pěstování nedoporučujeme.
První roky po výsadbě u rakytníku odstraňujeme pouze poškozené a špatné rostlé či křížící se větve. Jakmile keř zesílí a začne tvořit velké množství nových větví, je dobré postupně přistupovat k vyřezávání těch starých. Staré větve mají tendenci postupně zasychat a méně plodit. Nejen, že snižují estetickou hodnotu keře a vykazují nižší množství plodů, ale zároveň odebírají živiny a prostor větvím mladším.
Doporučujeme nebát se rostliny prořezat a kontinuálně zbavovat přestárlého dřeva. Nejen, že díky tomu zvýšíte svou úrodu, ale také se Vám bude ovoce sklízet z keře snadněji. Správně prořezané keře plodí rovnoměrně na obvodových i vnitřních větvích a nerozlézají se tolik do šířky.
-
Jak ošetřit rány po prořezání rakytník
Rány není nutné nijak ošetřovat. Pokud to však považujete za nutné, je možné použít štěpařský vosk, kterým zamažeme ty největší rány.
-
Jak využít rakytník
Zpracování plodů je různorodé, od přímého konzumu přes zpracování při tvorbě desertů, přípravu ovocných šťáv, kompotů, zavařenin až po smoothie. Rakytník je mimořádně hodnotný a bohatý zdroj vitamínu B, D, E, K, P a především vitamínu C. Pravidelná konzumace bude prospěšná pro Vaše zdraví.
Listí lze rakytník lze kompostovat, rozkládá se kvalitní živnou listovku do 2 let. Pouze listy, které jeví napadení chorobami či škůdci raději spálíme. Odříznuté větve dáme rozložit na kompost či necháme vysušit a poté spálíme.
Zatím žádné komentáře