Jak psa naučit sedni
-
Jak se připravit na výcvik povelu sedni
Vybereme vhodné prostředí. Pro výcvik psa je důležité klidné místo v prostředí, které už zná, nejlépe doma nebo na zahradě.
Vybavíme se dostatečným množstvím pamlsků.
Ujasníme si, jaké povely budeme pejskovi dávat. Musí znít stále stejně, pokud řekneme jednou „sedni“ a podruhé „sedni si“, už je to špatně, pejsek bude zmatený a nebude chápat, co po něm chceme.
Souběžně se slovním povelem učíme psa reagovat i na naše gesta, v tomto případě zvedneme například ukazováček.
-
Jak psa naučit povel sedni
Vezmeme do ruky pamlsek a stoupneme si před pejska.
Jakmile projeví o pamlsek zájem, začneme ho pomalu zvedat před čenichem vzhůru.
Pes začne zaklánět hlavu a přirozeně si sám sedne.
V momentě, kdy si začne sedat, provedeme povel a hlasitě pochválíme.
Zpočátku si můžeme pomoci i tím, že mu jemně stlačíme zadní část těla.
Celý postup několikrát opakujeme.
-
Jak pomoci psovi zafixovat povel sedni
V dalších dnech učíme psa uposlechnout povel v základní pozici, to znamená u naší levé nohy a v různých situacích. Měl by vydržet sedět v klidu několik minut. Nácvik upevňujeme například tím, že po provedení povelu pustíme vodítko a jdeme sami dál. Pokud se pes za námi rozběhne, vrátíme se zpět a povel zopakujeme. Můžeme se například v lese schovávat za stromy. Pes by měl vydržet v klidu, i když nás nevidí.
Pejsek by měl umět reagovat i na naše gesta, to znamená, že po zvednutí ukazováčku provede povel stejně jako se slovním pokynem.
Povel sedni, můžeme použít v každém rušivém momentu. Například když se k nám někdo blíží nebo se objeví jiné zvíře – kočka, pták.
Měl by poslechnout na povel sedni před každým jídlem a vydržet v klidu dokud nedostane svoji misku. Jestli vás zajímá, jak správně krmit vašeho chlupatého mazlíčka, přečtěte si náš článek Jak krmit štěně. A nezapomeňte ani na správné krmení psa!
Jak se správně starat o nového člena rodiny si můžete přečíst zde Jak se správně starat o štěně. A víte, jak psa naučit pac nebo lehni?
Zatím žádné komentáře