Jak se hraje domino
-
Kde vznikla hra domino
Hra domino vznikla pravděpodobně v Indii a její princip je odvozen od hrací kostky. Kolem domina existují i různé legendy. Jedna z nich praví, že hru domino vymyslel čínský císař Hung Ming, aby se jeho stráže nenudily a ve své službě neusnuly. Podle jiné z legend přivezl domino do Evropy cestovatel Marco Polo.
Jméno autora se zřejmě nedozvíme, ale původ odvozený od indické kostky asi bude pravdivý, protože kombinace čísel vzniklých házením dvou kostek jsou typické i pro základní kostky domina. Vyjma kostky, na které žádné tečky (správně oči) nejsou. Tato kostka je v evropské podobě domina.
V Evropě se Domino pravděpodobně objevilo až v 17. století a po celém kontinentu ho rozšířili francouzští vojáci během napoleonských válek.
-
Kolik kamenů obsahuje domino
Tento text pojednává o evropské formě domina, která nejčastěji obsahuje 28 dominových kamenů neboli kostek s těmito kombinacemi čísel (teček neboli oček): 6-6, 6-5, 6-4, 6-3, 6-2, 6-1, 6-0, 5-5, 5-4, 5-3, 5-2, 5-1, 5-0, 4-4, 4-3, 4-2, 4-1, 4-0, 3-3, 3-2, 3-1, 3-0, 2-2, 2-1, 2-0, 1-1, 1-0, 0-0.
Fajnšmekři mohou narazit i na větší sady, třeba tzv. devítková obsahuje 55 kamenů, dvanáctková 91. Nejvyšší level představuje osmnáctkové domino se 190 kameny.
-
Jak se hraje domino
Pravidla vysvětlíme na sadě s dvaceti osmi kameny.
Mezi hráče se rozdělí kameny. Když hrají dva, tak si jich každý vezme 14. Hrajeme-li ve čtyřech (ideální), vezme si jich každý sedm.
Hráči si hrací kameny položí tak, aby na ně viděli jen oni sami.
Hru začíná ten, který má před sebou šestkového dubla (hrací kámen se dvěma šestkami). Vezme jeden kámen a položí ho na hrací plochu (nemusí to být šestkový duble). Hraje hráč sedící ve směru hodinových ručiček. K původnímu kameni musí přiložit svůj kámen, který se na jedné straně bodově shoduje s kostkou, která je na hrací ploše.
To znamená, že je-li na stole kámen se čtyřkou a pětkou, hráč může přiložit svou kostku, která má aspoň na jedné straně buď čtyřku anebo pětku. Pokud nemá hráč žádnou vhodnou kostku, nahlásí pas a pokračuje další hráč v pořadí.
Na hrací ploše tak vzniká řada, ke které se vždy můžou hrací kameny přikládat jen ke koncům a to vždy jen tak, jak bylo popsáno výše, tzn. aby k sobě pasovala čísla.
Hraje se tak dlouho, dokud se jeden z hráčů nezbaví všech kostek. Vítěz si zapíše tolik bodů, kolik zůstalo oček na hracích kamenech jeho soupeřů. Hraje se například do sto bodů, ale to už záleží na tom, jak se soupeři dohodnou.
-
Jaké jsou alternativy hry domino
Domino má řadu variant. Například v té nazvané Blesk může hráč přiložit ne jeden kámen, ale třeba všechny, pokud je má kam přikládat. Teprve, když nemá co přiložit, hraje soupeř.
Slepé domino je kombinací s pexesem. Hráči nemají kameny u sebe, ale ty jsou otočené puntíky dolů. Hráč, který je na řadě, se podívá dospodu, a buď přiloží, nebo ne. Pokud ano, hraje ještě jednou. Vítězem je ten hráč, který přiložil nejvíce kostek.
Různé variace na domino využívají i učitelé. Jen místo bodů jsou na kostkách pojmy, slovíčka, obrázky. Děti se baví dominem a zároveň vstřebávají informace.
-
Co je dominový efekt
Jako dominový efekt označujeme soubor následných reakcí, dějů, které vznikly na základě jednoho malého podnětu. Dominové kostky se staly předmětem ještě jedné zábavy – lidé je stavěli po stovkách a tisících na krátkou hranu do řady za sebe. Když byla řada hotová, stačilo do krajní kostky strčit a postupně se zhroutila celá řada, jak do sebe kostky narážely.
Dominový efekt je tak metaforou (řecky přenesení) používanou v řadě oborů, například ve fyzice nebo ekonomice. Zjednodušený příklad: vyjde článek v novinách o tom, že dojde k poklesu cen akcií, lidi začnou akcie prodávat, aby minimalizovali ztráty. Z jedné burzy se jev přelije na další burzy po celém světě a ceny dále klesají.
-
Co je domino pizza
Domino si do znaku i názvu dal i řetězec pizzerií, který má kolem 16 tisíc poboček. Firma byla založena v roce 1960 v americkém Michiganu. Pobočky má i v několika státech světa.
V Česku momentálně ne, přesto se několik pizzerií v Česku jmenuje stejně, například v Ústí nad Orlicí, Klatovech nebo Berouně. Například klatovská pizzerie má v nabídce i přímo pizzu nazvanou Domino.
Obsahuje smetanu, sýr, salám, černé olivy, kuřecí maso a balkánský sýr. Ústecká Domino pizza obsahuje pro změnu mozzarellu, slaninu, špenát a hermelín. Nejde tedy o ustálený pojem. Originální Domino’s Pizza žádnou speciální pizzu s tímto názvem v nabídce nemá.
Zatím žádné komentáře