Jak se počítá badminton

Lapetka
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak se počítá badminton

    Jaká jsou pravidla badmintonu

    Badminton je raketová hra, kde proti sobě hrají 2 (dvouhra), nebo 4 hráči (čtyřhra). Každá výměna je zahájená podáním a cílem výměny je získat bod vítězným míčkem – tedy například umístěním míče do místa, kam soupeř nedoběhne, nebo naopak donucením soupeře k chybě – odehrání míče mimo kurt, nebo do sítě.

    Po prvním setu si hráči vymění strany. Pokud se hraje i set třetí, strany se před ním mění znova. Rozdílem u třetího setu je, že si hráči mění strany i v jeho průběhu, a to za stavu, kdy některá strana dosáhne 11 bodů.

    Pokud byste badminton chtěli zkusit, můžete si v Lidlu zakoupit kompletní badmintonovou sadu Crivit, skládající se ze 4 raket, míčků i sítě. Pokud si vás badminton úplně nezíská, můžete zkusit i rapid ball.

  2. Jak se počítá badminton

    Badminton se hraje na dva vítězné sety do 21 bodů. Počítá se vždy po jednom bodu a každý set musí skončit rozdílem minimálně 2 bodů. Pokud hráči získávají vždy střídavě po 1 bodu v každé výměně a stav tak dospěje třeba až do stavu 27:27, pak se nehraje „donekonečna“. Za stavu 29:29 vyhraje set ten hráč, který získá 30. bod, bez ohledu na to, že rozdíl bude pouze bod.

    Počítání je mnohem jednodušší, než počítání tenisu.

  3. Na jaké čáry se hraje badminton

    Badmintonový kurt je rozdělen dvěma čárami po bocích, dvěma na konci, přední podávací čáru, která je vodorovná se sítí a nachází se zhruba 2 metry od ní a takzvanou středovou čáru, která rozděluje hřiště od podávací čáry až na konec hřiště na pravou a levou polovinu.

    Pokud hrajete dvouhru, pak hrajete na zadní čáru, a z čar na bocích hřiště na tu vnitřní – tedy na „úzké a dlouhé“ hřiště pro podání i následné výměny. Při čtyřhře pak platí vnější boční čára a ta zadní, která je blíže síti – „široké a krátké“ hřiště pro podání a „široké a dlouhé“ (zadní nejvzdálenější a boční vnější) pak pro zbytek výměny.

  4. Jak se v badmintonu podává při dvouhře

    Hráči se v badmintonu na podání střídají podle toho, kdo vyhrál poslední výměnu. Při prvním podání se losuje – většinou tak, že hráč hodí míčkem o síť a los vyhrává ten hráč, na jehož polovinu ukazuje míček korkovou hlavičkou. Hráč, který los vyhrál, si může buď vybrat, na které straně bude začínat, nebo jestli chce jako první podávat, nebo naopak přijímat. Hráč, který los prohrál, má na výběr ve druhé možnosti (pokud si například hráč, který los vyhrál, vybere, že bude začínat podáním, jeho soupeř si vybere stranu, na které chce utkání začít). Mezi amatéry je pak běžné, že se losuje o podání – hráči začínají hrát na straně, kde se rozehrávají a kdo vyhraje los, ten podává první míček hry.

    Podávající podává tak dlouho, dokud vyhrává jednotlivé výměny. Začíná přitom na pravé straně a po každém vyhraném míčku tuto pozici mění – při sudém počtu svých bodů tak vždy podává zprava, při lichém zleva. Druhý a případný třetí set zahajuje podáním hráč, který vyhrát set předchozí. Začíná vždy zprava, bez ohledu na to, ze které strany podával naposledy v setu minulém.

    Podává se vždy na opačnou protější stranu (pokud podáváte zprava, pak na levou soupeřovu stranu z vašeho pohledu.

    Míček musí při podání mířit do prostoru k tomu určenému – obdélníku ohraničenému zepředu podávací čárou (rovnoběžná se sítí), uprostřed středovou čárou, vzadu tou vzdálenější a z boku vnější čárou (dlouhé a úzké hřiště).

  5. Jak se v badmintonu podává při čtyřhře

    S dvouhrou je společné střídání pravé a levé strany, podávání zprava při sudém počtu svých bodů a zleva při lichém. Každá strana podává, dokud neztratí podání a při novém setu začíná podávat strana, která vyhrála předchozí set.

    Hráči na podávající straně si vždy při vítězném míčku vymění strany – pravou a levou. Při několika vyhraných výměnách tak podává pořád stejný hráč, jen střídavě z pravé a levé strany. Přijímající strana zůstává na místě. Při prohraném podání pak hráči podávající i přijímající strany zůstávají na místě a podává ten z hráčů, který stojí na místě, ze kterého by se mělo podle počtu bodů (sude/ liché – pravá / levá) podávat.

    Podává se opět do obdélníku určenému pro podání – přední i středová čára je stejná (každá je jen jedna), vzadu se podává na kratší čáru, naopak na vnější straně hřiště platí ta vzdálenější (krátké a široké hřiště).

  6. Co je v badmintonu chyba

    Kromě neodehrání míče, nebo jeho zahrání do autu, sítě, nebo pod ní, se výměna přerušuje a bod získá soupeř, pokud hráč:

    • zahraje míč dvakrát, nebo jej takzvaně „potáhne“ – neodehraje odražením od rakety, ale špatně jej trefí a před odehráním ho na raketě kousek „poponese“,
    • dotkne se sítě nebo sloupku,
    • dotkne se míčku částí těla (včetně oděvu),
    • míček se dotkne stropu nebo stěny,
    • zahraje míček nad sítí na straně kurtu soupeře,
    • úmyslně rozptyluje při hře soupeře.
  7. Jaká jsou v badmintonu pravidla pro podání

    Při podání platí ještě pár pravidel navíc:

    • při podání musí stát podávající hráč v poli vymezeném pro podání,
    • musí se oběma nohama dotýkat země
    • nesmí stát na čáře
    • vyběhnout z této pozice může až tehdy, když míček odehraje,
    • míček musí být při podání odehrán pod úrovní pasu (nelze míček hodit nad hlavu a tak jej odehrát),
    • raketa podávajícího musí při odehrání míčku směřovat dolů,
    • hráč nesmí několikrát podání „naznačit“, nebo jej přerušovat – pokud zahájí pohyb rakety, musí jej dokončit,
    • podávajícímu nesmí míček vypadnout z ruky.

    Pokud máte mezi svými  blízkými nějakého sportovce (a nejen badmintonového hráče), můžete se podívat na naše tipy na vánoční dárky pro sportovce.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak spočítat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás