Jak se počítá tenis

Lapetka
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak se počítá tenis

    Jak se počítá tenis

    Tenis se hraje na 2 nebo 3 vítězné sety. Konečný počet závisí na daném turnaji, ale vesměs je to tak, že ženy hrají na 2 (například 2:0) a muži na 3 vítězné sety (například 3:2).

    Každý z těchto setů se hraje do 6 vítězných gamů, s rozdílem minimálně 2 gamy (6:0, nebo třeba 6:4, za stavu 6:5 to může skončit 7:5, pokud ne, a je to 6:6, hraje se tzv. tie-break, který vysvětlujeme níže).

    No a gamy se hrají na 4 vítězné míče, opět s rozdílem minimálně 2.

    V textu níže se podíváme na jednotlivé části samostatně, protože počítání v tenise není stejně jednoduché, jako v jiných sportech. Tenis je kvůli tomuto způsobu počítání jedním z mála sportů (možná jediným), kdy hráč, který vyhrál více jednotlivých bodů, nakonec prohraje zápas.

  2. Jak se počítá v tenise game

    Předesíláme, že ne úplně logicky a taky že nikdo vlastně neví, proč se tenis počítá, jak se počítá. Nejzákladnější jednotkou jsou jednotlivé míčky, kterým se říká “fiftýn“. Výhra výměny tedy znamená zisk 15 bodů. Aby hráč hru (game, čte se „gejm“) vyhrál, musí vyhrát míčky 4, které se počítají následovně – 15, 30, 40, hra.

    Stejně jako není jasný důkaz o tom, proč se počítá po 15, není ani jasné, proč se místo 45 počítá 40. Z toho, co jsme pro vás nastudovali, se nám jako nejpravděpodobnější (a hlavně nejsnazší na zapamatování, což může sloužit jako mnemotechnická pomůcka) jeví následující vysvětlení: po 15 se počítá, protože v úplných počátcích tohoto sportu se používal jako nejjednodušší způsob měření posouvání hodinových ručiček po čtvrthodinách. No a počítání 40 místo 45 zase údajně pochází z Anglie, kdy si při počítání krátili anglické „forty-five“, 45, na kratší „forty“, tedy 40.

    Pokud budete sledovat tenis, velmi pravděpodobně  uslyšíte za stavu 40:0 například „forty-love“, kdy je pojmem „love“ míněna nula. Anglický výraz pro  lásku totiž znamená také nulu, nebo nic.

    Za stavu 40:40 nastává shoda – hra musí skončit rozdílem minimálně výměn. Dál, než do 40 se nepočítá a proto je další míček „výhoda“ pro toho, kdo ho vyhraje. Pokud vyhraje i ten další, vyhrál game. Pokud míček prohraje, je znovu shoda. O takový game se tak mohou hráči přetahovat klidně i několik desítek minut.

    Na některých turnajích se můžete setkat s tím, že stav 40:40 je označen jako tzv. „deciding point“, tedy rozhodující bod. V těchto případech výhra následující výměny neznamená výhodu, ale zisk gamu. Deciding point se zařazuje do pravidel konkrétního turnaje zpravidla u čtyřher a tato variace slouží ke zrychlení zápasu.

  3. Jak se počítá v tenise set

    Set se hraje do 6 vítězných gamů, přičemž rozdíl vyhraných gamů musí být vyšší, že 2 – tedy 6:4, nikoliv 6:5. Za stavu 6:5 se hraje ještě jeden game – pokud je stav po této hře 7:5, je konec. Pokud je srovnáno na 6:6, hraje se tzv. tie-break. Jak se počítá tie-break, se dozvíte v následujícím boxíku.

  4. Jak se počítá v tenise tie-break

    Tie-break je vlastně taková zkomolenina gamu a setu. Body se počítají po jednom, jako u setů, ale hraje se najednou, jako game. Hráči se na podání střídají, první podává jednou a pak už vždy po dvou výměnách – je to proto, že podání se bere jako výhoda – je snazší podání vyhrát, než jej soupeři „vzít“. Tie-break se hraje na 7 vítězných bodů, opět s rozdílem minimálně 2 bodů – proto se hráči na podání střídají po dvou míčích (s výjimkou první výměny), aby nikdo nebyl ve výhodě (nevýhodě).

    Tie-break se hraje v každém setu, který skončí nerozhodně – 6:6. Na některých turnajích se můžete setkat s tím, že zejména v posledním, rozhodujícím, tedy pátém setu u mužů a třetím u žen, se tie-break nehraje a hra pokračuje tak dlouho, dokud jeden z hráčů nevyhraje na rozdíl dvou gamů.

  5. Jak se počítá v tenise match (zápas)

    Zápas se ukončuje po 2 nebo 3 vítězných setech. Výjimkou může být na některých turnajích takzvaný „super tie-break“. Ten se hraje většinou u čtyřher, v případě rovnosti, tedy za stavu setů 1:1 nebo 2:2, místo rozhodujícího posledního setu. Počítá se stejně jako klasický tie-break, jen se hraje do 10, s rozdílem minimálně 2 bodů.

    Někdy se naopak můžete setkat s tím, že rozhodující set se hraje celý, tedy nikoliv jako super tie-break a dokonce ani s tie-breakem při rovnosti setů – hraje se tak dlouho, dokud některý z hráčů nezíská 2 gamy v řadě.

    Díky tomuto pravidlu se zrodil nejdelší zápas všech dob (k roku 2019), kdy John Isner a Nicolas Mahut hráli ve Wimbledonu v roce 2010 zápas celých 11 hodin a 5 minut – začali v úterý a dohráli v pátek za stavu 6:4, 3:6, 6:7 (tie-break), 7:6 (tie-break), a poslední set neuvěřitelných 70:68. Tím šťastnějším byl po třech dnech John Isner.

    Wimbledon je místem, které i na nesportovní fanoušky zapůsobí – a v dnešní době už se na něj můžete zaletět podívat doslova za pár korun – tipy na levné letenky nejen do Londýna, vám přinášme každý týden.

  6. Na jaké čáry se hraje tenis

    Tenisový kurt má na každé polovině obdelníkový tvar, který je rozdělen na 3 části – 2 menší obdélníky blíže síti a jeden větší za nimi. To je hřiště pro dvouhru – menší obdélníky slouží pro podání, do nich se musí podat. Celý větší prostor je pak určen zbytku výměny.

    Při čtyřhře platí stejná pravidla pro podání, pro zbytek výměny je však kurt po obou stranách rozšířen o pruh o šířce 1,37 m – kurt je tedy stejně dlouhý (11,89 m), jen o 2,74 m širší (10,97 m čtyřhra; 8,23 m dvouhra).

  7. Odkud se v tenise podává

    Při tenise se podává vždy jen do jednoho ze dvou menších obdélníků na straně soupeře – musíte se trefit do toho protilehlého, tedy pokud podáváte zprava, musí míček dopadnout na levý obdélník u sítě na straně soupeře (z pohledu podávajícího) a naopak. První míček v gamu je vždy z pravé strany, pak se střídá levá a pravá strana při každé výměně. Není proto rozhodující, jak skončil poslední game, na začátku každého gamu se podává vždy z pravé strany.

    Jedinou výjimkou je již zmíněný deciding point, kdy se hráči mohou sami rozhodnout, na kterého soupeře nebo soupeřku si věří více a na té straně mohou podávat.

    Pokud vás článek inspiroval k tomu, že se začnete věnovat sportu, ať už je to tenis, nebo cokolv jiného, podívejte se na naše tipy na sportovní oblečení.


LN
Ladislav N. 28.02.2022 – 05:34

Tenis/ITF, muži, 2022 ITF Australia F3, Men Singles Bendigo, Singles Qualifying M-ITF-AUS-03A Sach Tai Leonard - Bataljin Lawrence (28.2.2022) Po odehrání dvou setů se místo třetího začal hrát super tiebreak. Jak se dá zjistit předem, zda se bude hrát na 3 sety (2 vítězné) nebo zápas bude za stavu 1:1 pokračovat místo dalšího setu super tiebreakem?

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak spočítat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás