Jak se správně chovat v divadle - poradíme přehledně a srozumitelně


Jak se správně chovat v divadle

Veronika Jelínková
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak se správně chovat v divadle

    Jak se správně chovat v divadle

    Vstupenky na představení si koupíme nejlépe předem, abychom měli jistotu, že budou ještě dostupné, případně budeme mít dobré místo.

    Do divadla přicházíme dostatečně včas. Klidně tak odložíme kabáty do šatny, dojdeme si na toaletu a stihneme se občerstvit a pozdravit přátele.

    Pokud máme sedadla uprostřed řady, usadíme se ještě před zvoněním. Zabráníme tak tlačenici na místa přes ostatní usazené osoby v řadě. Jestliže máme sedadla na kraji, vstupujeme do sálu s prvním, nebo druhým zvoněním.

    První do sálu vstupuje muž. Lístky předává uvaděči a vede ženu k sedadlu. Žena sedí po pravici muže. Jestliže na ženu vychází krajní sedadlo, sedá si po levici muže.

    Před začátkem představení vypneme mobilní telefony. Během představení je považováno za neslušné jíst, pít a mluvit (platí i pro šepot)! Pro občerstvení využijeme přestávku.

    V divadle je jedinečná atmosféra a účinkující mají možnost komunikovat s obecenstvem. Proto se nebojte hlasitě zasmát a dát tak najevo radost. Kritika však není na místě.

  2. Jak se správně obléknout do divadla

    Do divadla je potřeba se vhodně obléknout. Při výběru oblečení rozhoduje typ divadla a představení.

    V dnešní době se na přísná pravidla oblékání tolik nehledí. Stále ale platí, že džíny a tenisky nejsou vhodné nikdy. Dle etikety se oblékáme následovně:

    Do lokálního malého divadla zvolí muži dlouhé kalhoty a košili, nebo sako. Nejlépe tmavé barvy. Menší divadla tolerují více ležérní vzhled. Ženy si obléknou kratší šaty, kostýmek, nebo sukni s blůzou.

    Pokud se jedná o větší divadlo, muži by měli zvolit oblek a košili. Ženy mohou zůstat u kratších šatů, nebo kostýmku. Pokud se jedná o premiéru, šaty zvolíme dlouhé.

    Do Národního divadla nosí muži smoking a ženy večerní, dlouhé šaty či večerní róbu.

  3. Kdy tleskat v divadle

    Odměnou herců za výkon je velký potlesk neboli aplaus.

    Tleskání je určitě vhodné po skončení jednání. Jednáním se myslí krátký úsek, při kterém byla hraná jedna scéna. Kulisy s herci se neměnily.

    Samozřejmě tleskáme po skončení představení. Tleskáme tak dlouho, jako je zvedaná opona. Během závěrečné děkovačky neodcházíme.

    Pokud si nejste jisti, kdy tleskat, sledujte ostatní. Tleskejte tehdy, pokud tleskají i ostatní.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak se správně


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás