Jak se správně točí pivo
-
Jaká má být správná teplota piva
Na správné teplotě piva záleží samozřejmě hodně. Je totiž špatně, když je pivo málo vychlazené. Není vůbec dobré. Špatně je to ale i v případě, kdy je pivo přechlazené. Jaká má tedy být správná teplota piva?
Především záleží na druhu piva. Třeba u takového ležáku je to 6 – 8 °C. U speciálů se teplota pohybuje klidně i kolem 10 – 12 °C. Najdeme ale i piva (s vysokým obsahem alkoholu), která se čepují s teplotou okolo 15 °C. Víte třeba, proč je zelené pivo zelené?
Zapomínat bychom ale neměli ani na sklo. Totiž sklenice, do které se chystáme pivo točit, by na tom s teplotou měla být zhruba stejně, jako to pivo.
-
Jak se správně točí pivo
Správně načepované pivo nejen dobře vypadá, ale samozřejmě i dobře chutná. A aby byly uspokojeny oba smysly, je potřeba začít u skla. Tedy v tom případě, bereme-li pravidelnou sanitaci výčepního zařízení za samozřejmost.
Jakékoliv sklo, do kterého se chystáme točit pivo, totiž musí být čisté. Dále taky ochlazené na teplotu čepovaného piva a propláchnuté studenou vodou těsně před použitím (voda ale nesmí ve sklenici zůstat). Měli bychom tedy na čistotu sklenic dbát velice důsledně.
K dokonalosti točeného piva přispívá i pěna. Má být hustá, krémová, na pohled přípomínat šlehačku. Dobrá pěna na stěně půllitru hezky kroužkuje. Pokud je něco špatně (zejména nedbáme-li na čistotu sklenic), na stěně uvidíme akorát bublinky. Pěna u piva funguje jako konzervant, brání totiž přístupu vzduchu (a tedy zvětrávání piva).
Pivo točíme do sklenice pod úhlem cirka 45° s minimální vzdáleností sklenice od výčepního kohoutu.
Každý preferuje pivo natočené jinak. Jeden rád hladinku, další chce pivo natočené na dvakrát a fajnšmekr si klidně dá čochtan. Jak si s tím poradit?
Jak natočit pivo na dvakrát
Asi nejčastějším způsobem čepování piva je tzv. na dvakrát (či na třikrát). Nejprve se načepuje bohatá pěna, kterou necháme chvilku odpočinout. Jakmile si trochu sedne, na druhý (třetí) zátah se pod pěnu dočepuje samotné pivo.
Pivo natočené na dvakrát dojde pouze lehce.
Jak natočit hladinku
Hladinka se točí poměrně rychle, na jeden zátah. Nejprve je nutné ve sklenici zadělat na pěnu a bez odpočívání okamžitě pivo dočepovat. Sklenice je v úhlu 45°, pivo čepujeme vždy po skle.
Pivo dochází postupně. A je-li správně načepované, na míru dojde vždycky.
Jak natočit šnyt
Šnyt je v podstatě malé pivo v půllitru. Čepuje se jako hladinka (také na jeden zátah), rozdíl je ale v množství pěny (šnyt jí má více). Při rozdělení půllitru na třetiny zabírá ve výsledném počinu jednu pivo, druhá připadá na pěnu a zbývající třetina zůstává volná.
Takhle natočené pivo má jemný říz.
Jak natočit mlíko
Při tomto způsobu čepování je nutné, aby z kohoutu tekla pěna (nepouštíme ho tedy naplno). Čepujeme opět ve stejném úhlu (jak je zmíněno výše) a s půllitrem se rozhodně od kohoutu nevzdalujeme.
Po natočení na první pohled uvidíme sklenici s hustou pěnou, která svojí barvou připomíná všeobecně známé mléko (odtud název).
Pivo je jemné, pěna je se sladkým nádechem. Pochutnají si na něm především ženy. Stejně jako šnyt, je i mlíko v podstatě malé pivo.
Jak natočit čochtan
Čochtan není pro každého, neboť se jedná o pivo absolutně bez pěny. Má větší sytost a říz, obsahuje nejvíce oxidu uhličitého.
Čepuje se čisté pivo (bez pěny). Při čepování volíme úhel 45°.
-
Jaké jsou chyby při čepování piva
Mezi nejčastější chyby při čepování piva jednoznačně řadíme špinavé sklo, čepování z velké výšky nebo míchání s půllitrem či dokonce přelévání piva.
Za chybu lze určitě označit i špatnou teplotu jak piva, tak skla (v závislosti na jednotlivých druzích piva). Teplé pivo hodně pění a navíc vůbec nechutná dobře. Naopak příliš studené pivo zase pění málo. Ideální nejsou ani teplé půllitry.
Zdravím po přečtení článku jsem bohužel dospěl k závěru tomu že se v pivě vubec nevyznáte. Uz jen například to že se pivo netočí ale čepuje. Ps. Nehodlám se dohadovat , mimochodem jsem členem kodexu piva atd. Po případě rád poradím :)
Odpovědět