Jak se vyznat v kávě
-
Kávovník – původ a rozdělení
Kávovník je keř, který se pěstuje na plantážích v hornatých oblastech Střední a Jižní Ameriky, Asie, ale i částech Afriky. Kvete bílým květem a v závislosti na druhu kávovníku plodí oválné či kulaté plodnice, které jsou svou velikostí podobné našim třešním, s tím rozdílem, že neukrývají pecku, ale kávová zrna. Plodnice mění barvu v závislosti na vyzrálosti.
Na českém trhu se nejčastěji setkáváme s kávou z kávovníku robusta nebo arabica.
-
Kávovník robusta
Kávovník robusta poskytuje plody zhruba 2 roky po vysazení, jeho plantáže se nacházejí ve výškách pod 1 000 m. n. m.
Zrna z robusty představují přibližně 25 % světové produkce kávy. Jsou spíše kulatého tvaru, dělící rýha je skoro rovná a mají hořkou, dřevitou, zemitou chuť.
Oproti arabice obsahují cca 2x více povzbuzující účinné látky – kofeinu.
-
Kávovník arabica
Tento kávovník vás obdaruje plody až po 3 letech od vysazení, je pěstován ve vyšších nadmořských výškách než kávovník robusta.
Zrna z arabicy tvoří zhruba ¾ světové produkce kávy. Mají oválný tvar, rýha uprostřed je zakřivená a široké spektrum chutí (v ústech můžete pocítit čokoládové, květinové nebo třeba ovocné aroma).
O co více má robusta kofeinu, o to více obsahují zrna arabicy cukrů.
-
Kofein v kávě
Kofein je přírodní chemická látky ze skupiny alkaloidů. Obsahuje ho přibližně 60 rostlin, mezi neznámější patří patrně kávovník, čajovník, kakaovník, cesmína a guarana, které kofein využívají jako pesticid. Kofein se přidává do některých nápojů, je dostupný jako doplněk stravy.
V čisté formě se jedná o bílou krystalickou látku hořké chuti. Tento alkaloid má pozitivní účinek na naši centrální nervovou soustavu i kardiovaskulární systém. Oddaluje únavu a bystří mysl. Také zrychluje srdeční činnost, dechovou frekvenci a zvyšuje krevní tlak.
Káva v rozumné míře, tzn. 2 – 4 šálky denně, je považována za zdraví prospěšnou.
-
Kávové nápoje
Základem pro kávové nápoje je espresso, z něj baristé připravují všemožné druhy kávy. Na Skrblíkovi jsme vám již odtajnili, jak připravit 24 různých druhů kávových nápojů, nyní pouze stručný přehled.
-
Černá káva
Espresso
Už víme, jak připravit espresso, zde tedy jen pro připomenutí. Klasické espresso se připravuje ze 7 g kávy a 30 ml vody, která nesmí dosáhnout teploty varu.
Double Espresso
Jedná se o dvojité espresso, na jehož přípravu se použije 14 g kávy a 60 ml vody.
Espresso Lungo
Espresso, na které použijeme dvojnásobný objem vody, tzn. 7 g kávy a 60 ml vody.
Ristretto
Jde o klasické espresso, jen se použije menší objem vody, zhruba 15 ml.
Americano
Americano se připravuje z espressa a použitím horké vody v poměru přibližně 1:5.
-
Kávové nápoje s mlékem
Espresso Macchiato
Jedná se o espresso skryté pod mléčnou mikropěnou. Tento nápoj má asi 70 ml.
Cappuccino
Jde o espresso zalité našlehaným mlékem, od kterého se oddělí vrstva mléčné mikropěny. Nápoj má objem 150 – 180 ml.
Caffé Latte
Nejprve barista nalije napěněné mléko a vyčká na oddělení pěny, do které lije espresso. Tímto postupem vznikne kávový nápoj se 3 oddělenými vrstvami o objemu 250 – 330 ml.
Flat White
Double espresso zalité našlehaným mlékem, na vrchu se oddělí vrstva mikropěny. Nápoj objemově shodný s cappuccinem. Jak připravit flat white? S naším článkem to zvládnete hravě.
-
Alkoholické kávové nápoje
Základem alkoholických kávových nápojů je Vídeňská káva (einspänner), což je espresso s větším podílem vody, pořádnou dávkou šlehačky na vrchu, které se podává ve vysoké sklenici s dlouhou lžičkou.
Alžírská káva (eggnog latte)
Jedná se v podstatě o vídeňskou kávu doplněnou o vaječný likér, který se lije na dno vysoké sklenice.
Irská káva (Irish Coffee)
Základem je vídeňská káva, na dno sklenice se lije irská whiskey. Šlehačka by měla dosahovat okraje sklenice.
Pařížská káva
Vídeňská káva s kakaovým likérem.
-
Studené kávové nápoje
Frappé
Ideální káva na horké parné dny, která ochladí. V šejkru smíchejte espresso, vodu, kostky ledu a mléko, ev. cukr, protřepejte a servírujte.
Zatím žádné komentáře