Jak se vyznat v LED žárovkách
-
Jak se vyznat v LED žárovkách podle odolnosti
Odolností LED žárovky není myšleno nic jiného, než to, zda může být umístěna ven přímo na déšť nebo ven, i když pod střechu (terasy, verandy), do koupelny, mokrého sklepa, anebo jen do suchých místností interiéru.
Podle odolnosti vnějším vlivům, kterými jsou voda a prach, jsou LED žárovky rozděleny do tzv. IP kategorií s označením IPxy. První číslo (x) označuje odolnost proti prachu, druhé pak odolnost proti vodě v podobě vlhkosti, stříkající vody nebo dokonce vody, do které je LED světlo případně potopeno.
Při možnosti potopení nelze mít jen LED žárovku, ale už musí jít o ucelený a uzavřený systém LED světla fungujícího na baterie.
Do suchých místností interiéru se hodí vše pod hodnotou IP44. Do koupelny nebo na zastřešenou terasu, do venkovních nevytápěných, ale zastřešených prostor se doporučují LED světla s odolností IP44 a vyšší. No a do mokrých sklepů nebo úplně ven na déšť můžete nainstalovat svícení s odolností alespoň IP57. Vyšší bude lepší a spolehlivější.
-
Jak se vyznat v LED žárovkách podle velikosti
Velikost LED žárovek závisí na tom, do jakých světel je budete instalovat. Do lampiček a bodových světel využijete menší z nich, do stropních svítidel nebo stojacích lamp zase ty větší. Vždy je potřeba mít zjištěny nebo změřeny rozměry svítidla, do kterého budete LED žárovku pořizovat.
V LED provedení jsou k mání i zářivky nebo bodovky, skvělou možností LED svítidel jsou LED pásky, ale to už opouštíme svět žárovek a dostáváme se do oblasti celistvých svítidel.
Nemusí vůbec platit, že čím větší LED žárovka, tím více bude svítit. Množství vydávaného světla se uvádí v lumenech – a podrobněji se na ně podíváme v následujícím boxíku. Velikost LED žárovky je často jen designovou záležitostí, případně se liší u žárovek určených pro umístění na speciální pozice. Jinak bude velká žárovka do nástěnného svítidla a jinak bude velká žárovka do svítidla na stole nebo nad sporákem.
-
Jak se vyznat v LED žárovkách podle svítivosti
Lumeny. To jsou jednotky, které měří tok světla. Svítivost žárovky totiž neovlivňuje pouze spotřeba elektrické energie (Watty) tak, jak jsme byli zvyklí u wolframových vláken. Zde se na svítivosti podepisuje kombinace spotřeby a chemického složení polovodiče, z něhož je pořizovaná LED žárovka vyrobena.
Takže LED žárovka s vyšším příkonem (W) může svítit mnohem méně než žárovka s nižším příkonem. Proto tam, kde potřebujete dosáhnout dostatečné svítivosti, nenakupujte podle údaje o Wattech, ale podle lumenů. A čím více lumenů, tím vyšší je svítivost LED žárovky.
Jestliže jste zvyklí na watty ze starších wolframových žárovek, nabízíme jednoduchý převodník mezi watty a lumeny, díky němuž se v počtech lumenů a množství vydávaného světla snadněji zorientujete:
- 25 W odpovídá 220 – 230 lm
- 40 W odpovídá 410 – 430 lm
- 60 W odpovídá 700 – 750 lm
- 75 W odpovídá 920 – 970 lm
- 100 W odpovídá 1300 – 1400 lm
Jen pozor, teď nemluvíme o barvě světla, pouze o toku světla, o jeho intenzitě. Do koupelny bude stačit 700 – 750 lm, do obývacího pokoje na strop však jistě sáhnete po LED žárovkách s alespoň 1 300 lumeny. Chodbu, kudy jen procházíte, dostatečně osvítí 220 lumenů apod.
Informace o wattech se na LED žárovkách také udávají, ale ty slouží pouze jako info o příkonu, tedy kolik toho žárovka spotřebuje. Jak už jsme poznamenali, nejsou watty příkonu přímo úměrné s lumeny svítivosti. Svítivost je z velké míry ovlivněna složením LED diody.
Takže pokud chcete šetřit, resp. se vejít do určité spotřeby, orientujte se podle wattů. Jestli chcete koupit žárovku se správnou svítivostí, čtěte údaje o lumenech.
Někdy najdeme údaje o svítivosti v luxech (lx). Platí tu stejná logika, tedy čím více luxů, tím vyšší svítivost. Vztah mezi luxy a lumeny je následující: 1 lux = 1 lumen na m².
-
Jak se vyznat v LED žárovkách podle barvy
Konečně se dostáváme k barvě LED žárovek. Mnohé z nich dokáží barvu světla měnit, některé však svítí stále ve stejném odstínu. Čím se vůbec mění barva emitovaného světla? Díky tzv. luminoforu.
Zjednodušeně řečeno se má situace tak, že LED žárovky dokáží emitovat v základu jen světlo modré (proto je většina diod na spotřebičích modrá). Ale přidáním luminoforu, který pohltí energii elektrického výboje a vydá ji pak ve formě viditelného světla, se daří vytvořit další barvu: žlutou.
Pokud se luminofor nastaví tak, aby se paprsky různě promíchávaly, vznikají různé odstíny světla od žluté až po chladně bílou. No a pomocí posunů se mění barva vydávaného světla. Kde se barva změnit nedá, tam je luminofor nainstalován napevno.
Teď se ale podívejme na dva základní údaje o barvě světla emitovaného LED žárovkou. Oba jsou dost důležité pro to, abyste se v místnosti osvětlené LED světlem cítili pohodlně.
Index barevného podání aneb jak moc je barva podobná světlu z wolframové žárovky
Index barevného podání CRI (Color Rendering Index) se označuje jednotkou Ra. Informuje o tom, jak dobře budeme ve světle žárovky vnímat barvy okolí.
Wolframová žárovka je nastavena na 100 Ra, její světlo je totiž nejpodobnější slunci a na něj jsou naše oči nejlépe přizpůsobeny.
LED žárovky mají Ra rozloženo v poměrně široké škále. Tam, kde potřebujete pracovat a dobře rozlišovat barvy, skutečné odstíny, je nutné volit Ra nad 90. Do chodeb, kudy chcete jen projít, ale nebudete se v nich zdržovat a už vůbec ne pracovat, stačí index Ra okolo 70. V místnostech určených spíše k odpočinku budeme volit Ra mezi 80 a 90, v některých případech lze jít i níže.
Barva vyzařovaného světla (chromatičnost)
Chromatičnost je v podstatě označení barvy světla, které LED žárovka vydává. Čím vyšší chromatičnost, tím jasnější, bělejší, či spíše až modřejší barva. Chromatičnost se udává v jednotkách Kelvin, což jsou zároveň i jednotky k měření teploty.
Tady jde také o teplotu, ovšem o teplotu světla. Vychází se z barvy kovu (či jiného materiálu schopného se ohřát na vysokou teplotu), který se postupně nažhavuje. Při nižším ohřátí má barvu červenou, se vzrůstající teplotou oranžoví, žloutne, bělá, až nakonec dostává modré odstíny. Při vyšších teplotách my pak už barvu záření nevnímáme.
Se světlem LED žárovky je to stejné. Čím je žlutější, tím méně má Kelvinů a naopak, čím je bělejší, tím více Kelvinů bude na obalu uvedeno. Stejně jsou na tom i hvězdy na obloze. Čím běleji svítí, tím je žhavější (a tak i mladší).
Zmatečné je pak slovní označení, neboť se vychází z pocitového rozdělení odstínů na chladné a teplé, které máme nastaveno přesně opačně. Chladná bílá je ta s nejvyšším počtem Kelvinů (ta nejžhavější), kdežto teplá bílá je nažloutlá, s nižším počtem Kelvinů, chladnější.
Nahlédněme ale na rozdělení stupnice Kelvinů podle barvy světla:
- pod 2700 K – nažloutlá barva
- okolo 2700 K – barva wolframové žárovky (teplá bílá)
- 2700 – 3300 K – stále teplá bílá
- 3300 – 4500 K – neutrální bílá
- nad 5 000 K – studená bílá, jinými slovy hodně světlá a ostrá bílá
Z toho jasně plyne, že do odpočinkových zón budeme hledat žárovky s nižšími údaji ohledně Kelvinů, na pracovní místa (nejen profi práci, ale i ke kuchyňské lince, k počítači, do dílny apod.) si vyhlédneme žárovky s vyšší chromatičností. Čím vyšší číslo, tím bělejší odstín, nízké hodnoty vypovídají i žluté, dokonce až nazelenalé barvě.
-
Jak se vyznat v LED žárovkách podle tvaru patice
Tvar patice není nic nového. Na ten jsme si museli dávat pozor i s wolframovými nebo s halogenovými světly. Patic je velké množství (šroubovací, bajonetové, kolíčkové speciální), ale pro LED světla se nejčastěji používají následující:
LED žárovky
- E27
- E14
- G4
- G9
LED bodovky
- GU10
- MR16/GU5,3
Pro LED zářivky
- G13(T8)
- G5(T5)
-
Jak se vyznat v LED žárovkách podle ovládání
LED žárovky se dají rozsvítit a zhasnout – jak jinak. Ale některé disponují i jinými „schopnostmi“. Dokáží svítit různými stupni intenzity anebo umějí měnit barvy vyzařovaného světla. Proto je nutné se zajímat i o to, zda se dá ovládat jejich svítivost a barva, či nikoliv.
Mnoho LED světel se může ovládat dálkově, ale to jsme opět částečně ve světě ucelených svítidel, kam nedáváme žádné žárovky, nýbrž inastalujeme a posléze likvidujeme celé světlo, bez možnosti výměny svítivé části.
Nicméně najdeme na trhu i samotné LED žárovky, které v sobě mají wi-fi a dokáží se přizpůsobit tomu, co jim jako povel pošlete z telefonu nebo z hlasového asistenta. Pokyny je zatím nutné dávat v angličtině, ale jsou to ty nejzákladnější, které je snadné se naučit i pro ty, kdo tímto jazykem vůbec nevládnou.
Mnohé LED žárovky mají světelné senzory, kam nastavíte, od jaké intenzity světla mají začít svíti a kdy se zase zhasnout. V obchodě je najdete jako žárovky se soumrakovým senzorem.
-
Jak se vyznat v LED žárovkách podle osvětleného úhlu
Úhel, který žárovka osvětluje, je také důležitým parametrem pro její výběr. Jsou na trhu totiž bodové žárovky s velmi úzkým úhlem osvitu, třeba jen 60°. Ty se používají do nástěnných svítidel pro tvorbu rozptýleného světla nebo do dekoračních osvětlení, nad sporáky a kuchyňské linky, apod., odkud má jít koncentrovanější proud světla na konkrétní místo.
Na opačné straně nabídkového spektra jsou pak širokoúhlé žárovky, které svítí všude okolo sebe, tedy do 360°. Ty jsou skvělé do stropních svítidel, na chodby, zkrátka do míst, kde chcete osvítit co nejširší prostor.
U LED žárovek se podle osvětlovaného prostoru (a také podle provedení) vžila některá označení, podle nichž se rychleji zorientujete ohledně úhlu osvícení nebo vhodnosti použití v konkrétních místech:
Žárovka
Kulatá i oválná a vysvítí okolo sebe velký úhel, v podstatě 360°
Svíčka
Podlouhlá a svítí jen do stran, nikoliv pod sebe
Reflektor
Plochý a svítí jen úzkým úhlem, typická bodovka
Trubice
Do zářivek, podobně jako klasické starší modely svítí všude okolo sebe, jen tahle bliká na vyšší frekvenci
Pásek
Už nejde o žárovku, ale ucelené svítidlo, instaluje se rovnou, svítí většinou do cca 200°, tedy o něco málo šíř než je rovina
-
Jak se vyznat v LED žárovkách podle čipu
Použitý čip hraje také poměrně důležitou roli. Běžně se teď prodávají žárovky s provedením SMD, COB a MCOB. Každá z nich má své přednosti.
- SMD (Surface Mounted Diode) je povrchově osazenou diodou. Diody jsou malé, lehké, poměrně daleko od sebe, nejčastěji se využívají v LED páscích, ale i v jiných světlech.
- COB (Chip on Board) vychází z předchozího základu, zde jde však o jednu velkoplošnou diodu, díky níž světlo vychází z jediného a velkého bodu – výrobce koncentruje mnoho LED čipů na malou plochu. Typické jsou COB pro reflektory (čipy dovolují vyšší zahřátí), ale i pro širokoúhlé žárovky.
- MCOB (Multi Chip on Board) označuje umístění čipů na měděné destičce s výkonnějším chlazením, takže sem lze koncentrovat ještě více diod. Typické jsou tyto čipy v extra výkonných reflektorech a také v průmyslovém osvětlení.
- CRO (Crystal Retro Technology) znamená, že se LED lepí přímo na krystalovou průhlednou desku, takže úhel ozáření je pak také 360°, a to při použití méně LEDek.
- COM, COD a další – tady jde o inovace základní technologie COB, které budou nadále rychle přibývat.
-
Jak se vyznat v LED žárovkách podle certifikátu
LED žárovka musí mít své certifikáty, aby byla bezpečná a technologicky použitelná jak v domácnostech, tak v průmyslu. Vyžadovány jsou tu dva základní certifikáty (používané i u jiných zařízení), konkrétně CE a RoHs.
CE certifikát se skládá ze dvou částí:
- LVD (Low woltage directive) – osvědčení o splnění bezpečnostních požadavků
- EMD (Electro magnetic compatibility) – osvědčení, že výrobek nebude vlnovou délkou rušit ostatní spotřebiče ve svém okolí
RoHs je osvědčením o tom, že výrobek neobsahuje nebezpečné látky (rtuť, olovo…) nad danou normu.
Špatnou zprávou je, že falšovat tyto certifikáty je poměrně snadné. I proto se vyplatí kupovat u prověřených prodejců.
-
Proč bychom měli upřednostnit CCD převodník
Co je CCD převodník? Jde o zdroj, který napájí LED čipy konstantním proudem. Co to znamená? Zjednodušeně řečeno tyto převodníky eliminují vliv střídavého proudu, a tím i vznikající pulzaci a blikání světla z LED žárovek.
Že jste si doposud nevšimli, že LEDky blikají? Většina lidí to opravdu nevnímá, ale citlivější lidé vnímají, že ve světle LED žárovek hůře vidí. Je to podobné jako se staršími typy zářivek, i když tady je pulsace v jiném rytmu.
-
Jak vybírat LED žárovku
Výběr LED žárovky je tedy vcelku vědou. Aby vám osvětlení sedlo, je nutné si předem rozmyslet, co od něj vlastně chcete a hlavně kam jej budete dávat.
Chcete, aby světlo svítilo jen v určitém úhlu nebo do celého prostoru? Má být světlo teplé nebo chladné barvy? Chcete tlumené osvětlení nebo vydatný zdroj? Má žárovka mít schopnost měnit barvu a intenzitu světla?
Pak jsou tu otázky ohledně prostoru, kam budete žárovku umisťovat. Měli byste znát zejména:
- rozlohu osvětlované místnosti
- schopnost materiálů v místnosti odrážet světlo (bílý strop vs. strop dřevěný, bílé stěny vs. stěny s tmavší barvou, světlý vs. tmavý nábytek apod.)
- umístění oken (třeba pro pracovní osvětlení během dne).
Pokud nechcete kupovat LED žárovky ve stylu pokus – omyl, je možné využít služeb specializovaných prodejců, kteří vám na základě dodaných informací o prostorách, které chcete vybavit LED světly, vypočtou, co byste měli pořídit. Někdy se touto problematikou zabývají i architekti.
-
Jak se vyznat v LED žárovkách podle označení na obalu
Napsali jsme vám tu toho o LED žárovkách opravdu hodně, abyste našli všechny potřebné informace na jednom místě – zejména pokud hledáte specializované osvětlení nebo se o LED žárovky více zajímáte.
Nicméně pokud jdete vybírat jen běžnou LED žárovku a předem víte, do jaké půjde patice, budou vám stačit základní znalosti, jak rozklíčovat údaje na obalech, které se týkají příkonu, svítivosti, barvy světla.
Výrobci je zapisují do ve třech různých formách, které však nesou ty stejné informace, viz příklad:
- 12 W / 827
- 827
- WW 827
12 W znamená, že žárovka spotřebovává 12 W.
První číslo za lomítkem, v tomto případě osmička, udává index Ra, tedy podobnost se světlem wolframové žárovky, stupnice je tu do deseti (originálně jde o procentní vyjádření, ale zde vyděleno deseti). Osmička znamená, že je světlo relativně podobné přirozenému osvětlení (podrobnosti viz boxík věnující se barvám světla).
Poslední dvě čísla jsou údaji o teplotě světla, ale vyděleny stem. Takže 27 označuje 2700 Kelvinů, pod tím si můžeme představit teplou bílou, relativně přirozenou barvu světla.
A pak je tu ještě údaj WW, což je zkratka od „Warm White“ neboli teplá bílá.
Ostatní údaje a certifikáty z obalů a z povrchů žárovek už jsme rozebrali v předchozích boxících.
V Lidl katalogu najdete mnoho LED žárovek. Například filamentovou, se soumrakovým senzorem nebo stmívatelnou.
Držím v ruce krabičku od ledky žárovky kde je napsáno 575 lm = 80W. Dle vaši tabulky v bodě 3 575lm by mělo nahradit klasickou 50 W žárovku. Kdo má pravdu? Opravdu mi bude žárovka Osram Made in China svítit jako klasická 80 watová žárovka ?
OdpovědětDobrý den, co značí na obalu žárovky A++, A+, A, B,C,D,E ( zaškrtnuto na obalu A+ ) na jiném obalu A,B,C,D,E,F,G ( zaškrtnuto na obalu F ) Děkuji s pozdravem Švehla Mojmír
OdpovědětDobrý den, jde o energetickou třídu žárovky. Do jednotlivých tříd se žárovky řadí podle spotřeby elektrické energie za 1 000 hodin. Označení s A+, A++ značí nejúspornější LEDky. Hezký den Vám přeje Lenka
Odpovědět