Jak se zbavit vší
-
Jak vypadá veš dětská
Veš dětská se vyskytuje po celém světě, a to i ve vyspělých státech – zejména v dětském kolektivu. Veš je veliká asi 3 milimetry, téměř průhledná a má ploché tělo i hlavu, oči možná ani nepostřehnete. Veš se vlasu drží pomocí srpovitého drápku, proti kterému na holeni vyrůstá palcovitý výrůstek. Obojí pak funguje jako takové „kleštičky“, kterými se veš pevně drží u vlasového kořene. Dokonce tak pevně, že ji nevyženete ani vytřepáváním, obyčejným vyčesáváním, fénováním, mytím, dokonce ani trvalením nebo barvením!
Životní cyklus vši
Dospělec saje krev 4-5 krát denně. Samice se dožijí maximálně měsíce, během kterého kladou vajíčka (hnidy). Samci žijí ještě o něco kratší dobu. Vajíčka (hnidy) veš přilepuje na vlasy. Vajíčko je světle hnědé až béžové 2-3 mm velké a na horním pólu opatřeno jakýmsi víčkem – za 7 až 11 dní v tomto místě praskne a vylíhne se nymfa. Nymfa se třikrát svléká a před každým svlékáním saje krev. Dospívá za 8 dní. Pokud veš nenajde svého hostitele, trvá zhruba 18 hodin, než ztratí schopnost sát krev v důsledku dehydratace.
-
Příznaky napadení vší dětskou
Děti, které mají vši ve vlasech, se často škrábou ve vlasech a drbou se, obzvlášť pak večer v posteli. Nemají totiž žádné jiné podněty a proto se svědění stává o to úpornější. Napadení vší dětskou se odborně označuje jako pedikulóza. Přítomnost vší je sice nepříjemná, nicméně není přenašečem závažných chorob. Místa, která jsou napadená (oblast hlavy – vlasů) nepříjemně svědí. Svědění je způsobeno nejen prolézáním vší mezi vlasy, ale hlavně látkou, která má zabránit srážení krve. Veš ji při bodání vypouštějí do rány. Lze také občas pozorovat lehké zvýšení teplot nebo zvětšení mízních uzlin. Bylo zaznamenáno v extrémních případech i vypadávání vlasů nebo přítomnost alergických reakcí na vší trus, který se dostává do drobných poranění. Ta navíc mohou být zanesena následně infekcí.
-
Prevence proti vším
Jak předejít tomu, aby vaše dítko domů přineslo nevítaného hosta? Pokud se k vám dostane tato nemilá zpráva ze školky nebo školy, v první řadě dětem vždy důsledně prohlédněte vlasy. Dalším preventivním opatřením je tea tree olej. Každí ráno jím potřete dětem místo za ušima. Je totiž velmi aromatický a vši ho nemají rády. Seženete ho v lékárně, někdy i v drogerii. Dalšími dobrými pomocníky jsou třeba rozmarýnový, nimbový nebo levandulový olej.
Upozornění: na tea tree olej se může vyskytnout alergická reakce, proto předem vyzkoušejte reakci nejlépe den předem v loketní jamce.
Jak na to:
- 2 až 3 kapkami tea tree oleje (nebo levandulového) potřete pěšinku a oblast vlasové hranice
- Pokud máte krátké vlasy a zkrátíte je na méně než půl centimetru, máte vpodstatě vyhráno už v tuto chvíli – na takto krátkých vlasech se veš neudrží
- Pokud máte vlasy dlouhé, volte nyní pevné a kompaktní účesy, jako jsou drdoly nebo copy – veš se v nich nemůže pohybovat tak dobře, jako ve volných vlasech
- Olej je možné přidávat i do vlasové vody s alkoholem (hodí se například alpa, někdo doporučuje zase slivovici nebo vodku). Před použitím je nutno vždy pořádně protřepat a po nanesení vmasírovat do vlasové pokožky.
- Tea tree olej můžete v pár kapkách přidat do šamponu i kondicionéru.
-
Jak se zbavit vší
Pokud objevíte vši, vyrazte nejlépe do lékárny. Zcela se vyhněte návštěvě chovatelských potřeb – odblešovací kosmetika může u dětí vyvolat silnou alergickou reakci. Ještě horší je petrolej dřív se sice používal, může ale způsobit nejen vyrážky, dokonce až popálení pokožky, když pronikne do malých ranek po škrábání. Vhodná není ani kosmetika, která se používala dříve – pravděpodobně nebude fungovat, protože se vši staly už rezistentní, tedy dostatečně odolné na to, abyste se jich tímto způsobem nezbavili; v tom horším případě může obsahovat zakázané látky (například carbaryl).
V podstatě všechny přípravky z lékárny fungují na přírodní bázi – tedy obsahují vysoký podíl éterických olejů (tedy například již výše zmíněné tea tree, levandulové, rozmarýnové nebo nimbové oleje). Fungují tak, že zanesou dýchací cesty vší, které se pak udusí, nebo dehydratují a následně hynou.
Zkusit můžete ale i doma vyrobený přípravek.
Jak na to:
- Podle délky vlasů nalijte do hrnečku až 40 mililitrů olivového nebo ricinového oleje
- Přidejte až 40 kapek tea tree oleje
- Směs naneste důkladně na hlavu tak, abyste pokryli úplně všechny vlasy, ale i pokožku hlavy. Pro lepší nanášení se hodí plochý štětec.
- Hlavu zabalte do potravinové fólie a aspoň hodinu nechte působit (klidně ale až tři)
- Sejměte igelit
- Vlasy nejdřív pročešte na hrubo obyčejným hřebenem, pak pramen po prameni pročešte speciálním hustým hřebenem „všiváčkem“. Vyčesávejte nad papírem nebo ve vaně, abyste mohli vetřelce rychle a účinně zlikvidovat (pokud hnida lupne, je živá). Abyste lépe viděli, použijte baterku.
- Vlasy umyjte šamponem (nejlépe přidejte ještě 2 kapky tea tree oleje), máte-li kondicionér, nešetřete množstvím a „nalijte“ ho na vlasy. Do kondicioneru přidejte i do něj tea tree. Lze opět obalit potravinářskou folii a nechat působit přes noc.
- Po vysušení vlasy znovu zkontrolujte
- Můžete použít žehličku na vlasy na co nejvyšší teplotu, je důležité ale žehlit po tenkých pramenech a začínat co nejblíže u hlavy
- Kontrolu provádějte pravidelně a případné hnidy odstraňte. Je potřeba je ale mezi nehty stáhnout z celé délky vlasů nebo rovnou vlas ustřihnout i s hnidami. Dokonce i tehdy, pokud jsou mrtvé.
- Celý postup opakujte nejdřív až za 7 dní – za tuto dobu totiž dorostou další jedinci, takže dřívější opakování nemá příliš efekt. Po první proceduře se jich ale nejspíš nezbavíte. Vši jsou prostě paraziti vytrvalí a úporní.
Dále je nutno vydesinfikovat všechny použité hřebeny. Ložní prádlo měňte denně, ručníky, oblečení i čepice vyperte na 60 – 95°C, v ideálním případě ještě vyžehlete nebo aspoň ošetřete párou ze žehličky. Koberce pečlivě vysajte. Kontrolujte i nadále čistotu čepic, šál a límců! To, co nemůžete příliš prát, jako třeba plyšáky, zabalte do igelitu a nechte tak aspoň týden – vši vyhladoví a zahynou.
-
Druhy vší parazitující na člověku
Veš šatní(Pediculus corporis)žije v záhybech prádla, ze kterého se pak vydává ven, sát lidskou pokožku. Pak se vrací zpět do záhybu. Tato veš však může výt nebezpečná tím, že je přenašečem skvrnitého tyfu.
Veš dětská (Pediculus capitis) se vyskytuje ve vlasech a vousech.
Veš muňka (Phithirus pubis) nebo také “filcka” žije v lidském ochlupení (ohanbí, na prsou nebo podpaží), ale nikdy se nevyskytuje ve vlasech Přenáší se pohlavním stykem či ložním prádlem.
Zatím žádné komentáře