Jak sehnat byt v Praze

Veronika Jelínková
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak sehnat byt v Praze

    Kde hledat byt v Praze?

    Byty hledejte na internetu. Každý den se na sítích objevuje mnoho nabídek na bydlení. Na webu sdílejí inzeráty realitní kanceláře i soukromé osoby.

    Vytipujte si pár stránek, na kterých se inzerují zajímavé nabídky a na tyto weby choďte pravidelně. Nejlépe každý den.

    Nepodceňujte ani sociální sítě. Jen na Facebooku se můžete přidat hned k několika různým skupinám, které pomáhají lidem najít bydlení v Praze. Skupiny podporují hledání bytů a domů ke koupi i pronájmu. Samostatné bydlení i spolubydlení.

    Rozhoďte sítě po známých. Poptejte se kamarádů. Možná budete mít štěstí a zrovna najdete někoho, kdo se právě stěhuje, nebo ví o volném bytě ve svém okolí.

  2. Jak bydlet levně v Praze

    Bydlet levně se poslední roky zdá jako tvrdý oříšek. Poptávka převyšuje nabídku několikanásobně. Standardně byste měli dávat na bydlení maximálně 40 % ze svého čistého příjmu. V Praze bydlíte aktuálně i za 60 %.

    Na ceně koupě či pronájmu závisí mnoho faktorů.

    Velikost bytu

    Rozmyslete si, jak velký byt potřebujete. Každý metr navíc Vás může přijít na velké peníze.

    Počet bydlících

    Jestliže vás bude bydlet v bytě více, náklady si rozdělíte. Přesto je třeba předem vědět, kolik maximálně chce každý z vás platit.

    Dopravní dostupnost

    Bydlení u metra je vždy dražší, než u zastávky autobusu. Proto je dobré vědět, kam budete jezdit do práce, nebo na nákupy. Pro MHD budete určitě potřebovat Lítačku. Automobil poskytuje v tomto ohledu jistou výhodu.

    Lokalita

    Pokud hledáte bydlení v centru dění, připravte si peněženky. Obecně se cena zvyšuje s blížením se do centra Prahy. Zvažte tak lokality dále od centra, ale s dobrou dostupností MHD.

  3. Jak sehnat byt v Praze

    Chcete-li získat levné bydlení v Praze, bude to stát čas, energii a trpělivost.

    Byty na trhu mizí neuvěřitelnou rychlostí. Kontrolujte stránky realitních kanceláří a Facebook každý den, lépe několikrát denně.

    Na inzeráty reagujte hned (nejlépe telefonicky) a schůzku si plánujte ten samý den. Také se osvědčilo s sebou nosit hotovost ve výši požadované kauce. Pokud se vám byt líbí, kauci je možné složit hned. Bohužel, velké rozmýšlení vás může o byt připravit.

    Pronajímatelé hledají poctivé nájemníky. Při hledání pronájmu pomůže, když máte stabilní zaměstnání a bezdlužnost.

  4. S realitkou nebo bez realitky

    Není tajemstvím, že realitní kanceláře si berou za svou práci provizi. Ta se může vyšplhat až na výši tří měsíčních nájmů. Navíc v mnoha bytech požadují majitelé kauci. Nastěhovaní do bytu vás pak stojí mnoho peněz a pro některé je to až nereálné.

    Velmi populární je nyní koupě a prodej bytů nebo jejich pronájem bez využití služeb realitních kanceláří. V takovém případě hledáte byty bez asistence makléřů. Nehrozí tak vysoké proplacení provize z vaší kapsy.

    Ať už pronajímáte byt s realitním makléřem, nebo soukromníkem, vždy čtěte smlouvy. Nenechte na sebe tlačit a v klidu prostudujte podmínky pronájmu.

  5. Jak poznat dobré bydlení

    Už při příchodů k samotnému domu zkoumejte okolí. Jaká zastávka je v okolí? Je tam pěkné prostředí, nebo veřejná zeleň? Je možnost někde v okolí koupit snídani, nebo kávu?

    Při vstupu do domu si můžete udělat obrázek. Jestli je hlavní chodba uklizená a tichá, pravděpodobně funguje systém úklidu a pořádku. Vidět můžete i stav stěn, výtahu, schránek. Dá se usoudit, zda se majitel o nemovitosti stará.

    Při prohlídce bytu koukejte i na detaily. Zásuvky, světla, topení, okna a jiné. Nebojte se na cokoli zeptat.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma bydlení


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás