Jak si vymalovat pokoj

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak si vymalovat pokoj

    Jak vybrat vhodnou barvu

    Nejprve bude potřeba vybrat vhodnou barvu. Před tím, než začnete připravovat pokoj k tomu, abyste ho mohli vymalovat, zkuste se zamyslet nad tím, k čemu bude pokoj vlastně sloužit, kolik v něm budete trávit času a kdy. Jestli to bude pokoj pro vás nebo pro vaši dceru či syna, nebo jestli u sebe budete mít starou babičku, která bude v pokoji trávit hodně času.

    Obecně je dobré volit světlejší barvy, které místnost opticky nezmenší a pokud se rozhodnete přece jen pro tmavší sytější odstín, zkuste popřemýšlet, že byste jím vymalovali třeba jen část jedné zdi. Tmavé barvy se hodí také do místností jako je předsíň nebo chodba, kde netrávíme přímo čas a kde nám bude barva pouze dělat radost, ale nebude nám ztěžovat delší pobyt.

    Do dětského pokoje se budou naopak hodit veselé pastelové barvy. Tím spíš, pokud máte děti ještě malé. Nechte děti, aby si barvy sami vybrali nebo jim naopak udělejte překvapení. Holčičkám můžete vybrat pastelové růžové a meruňkové odstíny a chlapečkům naopak modré a zelenkavé barvy.

    I budete chtít na zeď ještě něco namalovat, zkuste si nejprve rozmyslet motiv a až podle něj vybrat podkladovou barvu. K tomu se dostaneme na závěr článku.

  2. Jak připravit místnost před vymalováním

    Abyste mohli pokoj nově vymalovat, bude nejprve potřeba odstranit staré nánosy malby. Tím spíš, jestli jsou na zdech tmavé odstíny a vy budete chtít pokoj vymalovat světle. Starou výmalbu můžete na zdech nechat jen v případě, že je ve slabé vrstvě a jedná se o bílý nebo velice světlý odstín.

    Starou výmalbu odstraňte také v případě, že se barva na některých místech sama loupe nebo je výrazně flekatá, případně se nadouvá do bublin.

    Před tím, než stěnu začnete seškrabovat, použijte houbičku namočenou do vody a část stěny, kterou budete seškrabovat jako první, navlhčete. K samotnému seškrabování použijte malířskou špachtli.

    Ze zdi také velice pečlivě odstraňte všechny pavučiny a jakoukoli špínu. Omeťte prach.

    Ještě před tím, než začnete malovat, zkontrolujte všechny části zdí, jestli v nich nejsou praskliny a pokud ano., vyplňte je vhodným tmelem nebo je zasádrujte. Větší prohlubně zapravte omítkou. A6 je materiál suchý, zahlaďte ho opatrně jemným smirkovým papírem.

    Ze zdí je nutné odstranit také mastné skvrny. K tomu vám poslouží ocet namíchaný s vodou, který přelijte do rozprašovače. Skvrny na zdi jím poprašte, počkejte pár minut a setřete vlhkým hadříkem.

    Odstraňte také veškeré plísně. Seškrábejte je a následně poprašte octem stejně jako mastnotu.

    Připravenou stěnu bude nutné také oblepit pomocí malířské pásky. Oblepte jí veškeré vypínače, zásuvky, futra a prahy. Jestli-že se chystáte vymalovat jednu stěnu dvěma nebo více barvami, použijte pásku také na oddělení těchto ploch.

  3. Jak si vymalovat pokoj

    Ještě než začnete malovat samotnou barvou, bude potřeba zdi penetrovat. Tím povrch stěn sjednotíte a vyrovnáte drobné prohlubně. Penetrace také zaručí, že barvy lépe splynou s podkladem.

    Penetrace napomůže také proti pozdějšímu loupání se barvy.

    Samotnou barvu nanášejte od nejmenších detailů. To znamená, že prvně namalujte plochy kolem vypínačů a zásuvek. Objeďte štětcem futra a prahy a nikde nic nevynechejte. Pečlivě naneste barvu také kolem parapetů, abyste pod nimi žádný kousek nevynechali.

    Přes pásku nikdy nepřetahujte příliš velké množství barvy, abyste zabránili riziku, že se páska rozmočí a barva se dostane pod ni.

    Na výmalbu samotných ploch použijte váleček.

    Naneste nejprve jednu vrstvu barvy a až uschne, můžete na ni nanést další vrstvu. Množství vrstev se odvíjí od toho, jak krycí jste zvolili barvu.

    Až bude poslední vrstva barvy suchá, můžete odstranit opatrně pásku. Pásku vždy táhněte směrem od natřené plochy k ploše, kterou jste nenatírali. Tím zamezíte stržení barvy.

  4. Jak dekorovat pokoj

    Jak už jsme si řekli na začátku, pokoj můžete také dekorovat nejrůznějšími způsoby. Nejčastějším způsobme je nanesení podkladové barvy podle předchozích kroků a následné doplnění o konkrétní motivy.

    Do dětského pokoje se budou hodit nejrůznější motivy zvířátek z kreslených pohádek nebo z večerníčků. Pokoj můžete celý vymalovat jako les nebo na zdi namalovat rybky a udělat z něj tak podmořskou hladinu.

    Jestli-že s ejedná třeba o obývací pokoj, zvolte decentnější dekor. Třeba květiny nebo motýly.

    Na vymalované zdi můžete také nalepit samolepky určené přímo na stěny. Jejich výhodou je oproti barvě to, že je lze snadno odstranit a nebudete muset celé zdi škrábat.

    Na zeď můžete také otisknout dětské ruce nebo použít fixy a napsat krásné motivy.

    S další péčí o váš domov vám poradí naše články Jak využít zavařovací skleniceJak využít dřevěné palety.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma bydlení


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás