Jak upéct jelita
-
Z čeho se vyrábí jelito?
Jelito je vyrobeno především z vepřového masa, krve a krup. Uvařené kroupy jsou zality krví, kterou do sebe vsáknou. Ke kroupám se přidají uvařené a rozemleté vepřové laloky, plíce a bůček (použít se mohou i hlava, játra nebo kůže). Dále se přidávají také škvarky, rozpuštěné sádlo, osmažená cibulka a česnek. Směs se nakonec okoření solí a pepřem, kmínem, novým kořením a majoránkou.
Každý řezník volí do jitrnice trochu jiné ingredience, záleží na možnostech a především chuti. Směsí se následně plní vepřová střívka. Takto připravená jelita se uvaří ve vodě a nechají vychladnout.
-
Jaký je rozdíl mezi jelitem a jitrnicí?
Rozdíl mezi jelitem a jitrnicí je patrný už na první pohled, můžete je rozeznat podle barvy, jelita mají tmavě hnědou barvu, kdežto jitrnice šedou. Je to způsobeno tím, že v jelitech je krev, která vařením zhnědne, v jitrnici však krev není. Dále v jitrnici také schází oproti jelitu kroupy.
Společným jmenovatelem jsou však stejné části masa, ze kterých se oba druhy vyrábí (laloky, bůček, vnitřnosti, kůže atd.). Používá se také stejné koření (sůl, pepř, nové koření, majoránka, česnek). Jitrnice se stejně jako jelita připravují ve vepřových střívkách a následně se vaří ve vodě.
-
Jak připravit jelito?
Jelita zakoupíte u řezníka, ale seženete je také v supermarketech (obecně najdete ale kvalitnější jelita právě u řezníků). Úplně nejlepší variantou je přinést si jelita přímo ze zabijačky, to se ovšem nemusí každému poštěstit.
Na pečená jelita si připravíme pekáček, sádlo a vidličku. Pekáček si vymažeme sádlem a jelita propícháme jemně vidličkou. Propíchnutí vidličkou zajistí, aby vám jelito v troubě neprasklo. Jelita vložíme do pekáčku a podlijeme trochou vody.
-
Jak upéct jelito?
Troubu si rozehřejeme na 150°C. Jelita už se nemusí příliš péct, jelikož jsou uvařená a tudíž tepelně opracovaná. V troubě je tedy spíš pouze ohříváme, proto postačí nižší teplota.
Jakmile máme troubu rozehřátou, vložíme do ní pekáček s jelity. Při této teplotě jelita ohříváme cca 30 minut. Následně zvýšíme teplotu na 200°C a krátce jelita zapečeme, abychom získali dobrou kůrčičku. Při této teplotě pečeme zhruba 5 minut. Během celého pečení si můžeme připravit přílohu.
-
Jakou přílohu k jelitu zvolit?
Přílohu k jelitu každý preferuje jinou, záleží na regionu i každé rodině. Nejjednodušší příloha je obyčejný chleba, pokud byste si chtěli připravit domácí chleba, pomůže vám náš návod Jak upéct dokonalý chleba. Pokud se vám do pečení nechce, zvolte kupovanou klasiku.
Pokud máte chuť na kyselejší přílohu, vyzkoušejte k jelitu připravit zelí. Stačí koupit kysané zelí, které podusíte společně s cibulkou. S vařením zelí vám pomůže Skrblíkův návod Jak uvařit zelí.
K zelí se budou výborně hodit vařené brambory. Brambory nakrájejte na menší dílky a vařte v osolené vodě. Pokud si nejste postupem jistí, držte se rad našeho návodu Jak uvařit brambory.
Jelito podávejte se zelím a bramborem jako hlavní chod. Dobrou chuť.
Zatím žádné komentáře