Jak ušít obal na knihu
-
Jak ušít obal na knihu – střih
Nejprve si vezměte střihový nebo jiný papír a udělejte si předlohu. Abyste měli představu, jak velký obal ušít, podívejte se, jaké knihy čtete běžně a změřte je. Jestli jste milovníkem paperbackové fantastiky a jinou knížku do ruky prakticky nevezmete, máte jasno. Jestli dáváte přednost románům a správná knížka má podle vás mít pevné desky a přes to vlak nejede, budete potřebovat o něco větší obal. Jestli je pro vás rozhodující tloušťka knížky a nic pod čtyři sta stran nemá cenu začínat číst, máte hned jasno v tom, jak velký obal budete potřebovat.
Změřte si tedy nejprve výšku běžné knížky, kterou čtete. Následně si změřte šířku knihy, kterou vynásobte dvěma a přidejte sílu hřbetu. Teď máte přibližnou velikost vašeho nového obalu.
Na výšku můžete přidat i tři centimetry, abyste měli jistotu, že se kniha do obalu vždy vleze. Do boků pak přidejte dva až čtyři centimetry. Záleží, zda jste vzali do ruky zrovna menší nebo větší knihu, když jste ji měřili. Tím dostanete konkrétní rozměr.
K tomuto rozměru přidejte na každé straně pět centimetrů a máte hotovou předlohu.
-
Jak ušít obal na knihu – výběr látky
Látku vyberte spíš tenčí, abyste do knihy nezavírali zbytečně moc silný obal a neničili si tak předsádku. Výborně se bude hodit tenké bavlněné plátno, které nejprve seperte, aby se přirozeně srazilo. Nemusíte ho házet přímo do pryčky – stačí, když ho na chvíli namočíte v umyvadle, necháte uschnout a opět vyžehlíte, aby se vám z něj dobře šilo.
Na vnější stranu přebalu vyberte barevné plátno, které obal krásně oživí. Dovnitř můžete naopak vybrat tlumenější světlou barvu. Vnitřní část obalu by neměla být příliš tmavá, aby neprosvítala vnější stranou.
Jestli si chcete obal na knížku sami dekorovat, vyberte na vnější stranu jednobarevné plátno. Můžete vybrat i lehce ranější vzhled, který dodá obalu a následně i samotné knize vzhled doby dávno minulé. Na to jak obal dekorovat se podíváme v následujícím kroku.
-
Jak ušít obal na knihu – dekor
Na látku si nejprve obkreslete předlohu a vystřihněte ji s centimetrovým přesahem.
Na přední části si naznačte, v kterých místech jste přidávali na bocích centimetry navíc na přehyby.
Nyní můžete látku pomalovat barvami na textil. Díky tomu, že jste použili plátno, bude možné barvy zažehlit na vysokou teplotu. Přesnější návod se vždy dočtete na obale. Na přebal můžete namalovat nejrůznější historické motivy, jako jsou barevní pávi nebo rytíři na koních. Dodáte tak samotné knize punc něčeho vzácného. Vždyť to není tak dlouho, co stála jedna kniha stejně jako celé menší stádečko telat nebo měla cenu menšího statku.
Krásně se budou vyjímat i nejrůznější nápisy a bordury.
Na přebal můžete přišít také nejrůznější flitry nebo korálky. Krásně poslouží i třásně.
Veškeré plastické prvky by však měly být jen v té části, která nebude přímo založena v knize. To znamená, že byste se měli vyhnout bokům, na kterých jste přidávali několik centimetrů navíc.
Naopak jestli se rozhodnete pro barvy, můžete obal pomalovat z vnější části celý. Pokud si koupíte kvalitnější barvy, třeba od značky Pebeo – po zažehlení a jednom seprání nebudou v nejmenším špinit a nemusíte mít obavy do obalu vložit knihu s bílou předsádkou.
-
Jak ušít obal na knihu
Teď už se pusťme do samotného šití.
Obě části nejprve obšijte entlem. Konce nití jen tak nezastřihávejte, ale prvně je pečlivě zasukujte, protáhněte látkou podél okraje a až pak je zastřihněte. Z okrajů látek zlehka povytáhněte lezoucí nitě a zastřihněte je. Tak, aby se už nemělo co dále párat.
Přední část přebalu zahněte pečlivě kolem dokola a všechny ohyby nastehujte.
Postupně zahýbejte i zadní část a stehujte ji průběžně k přední části. Obě části přebalu na sebe musí perfektně sedět.
Až budete mít vše sestehované, prošijte celý okraj na šicím stroji.
V dalším kroku ohněte centimetry přidané na bocích navíc, sestehujte je a opět prošijte. V místě, kde začíná přehyb, se patkou několikrát vraťte, abyste šev zesílili.
Teď už jen stačí knihu obléci a je připravená na svou první cestu vlakem nebo putování v krosně na školní kolej.
S dalším šitím vám poradí naše články Jak využít zbytky látek a Jak ušít polštář.
Zatím žádné komentáře