Jak uspat miminko

Michaela Paukertová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak uspat miminko

    Jak uspat miminko v kočárku

    Uspat miminko v kočárku je jedna z nejlepších variant. Pokud vaše miminko v kočárku hezky usne, je to dobé nejen pro něj, ale i pro vás. Pro vás to znamená zdravý pohyb a miminko je v kočárku na čerstvém vzduchu.

    Jediné, na co si musíte dát pozor je, aby bylo v zimních měsících miminko teple oblečené. Naopak v letních měsících by se zase nemělo přehřát. Také jej chraňte před případným hmyzem, použijte moskytiéru, klidně i nějakou větší.

    Nejoblíbenější je pro miminka jízda po nerovném povrchu, například po trávě, či kamenech, přičemž miminko tzv. „udrncáte“. Pokud jedete po zcela rovném povrchu, s kočárkem sami drncejte nahoru a dolu, případně i do stran.

    Pokud by ani toto nezabralo, vezměte si kočárek domu a jezděte s ním sem a tam přes dřevěný práh u dveří.

  2. Jak uspat neklidné miminko

    Nepatří vaše miminko mezi andílky, kteří s ulehnutím do postýlky ve vteřině usnou? Křičí, je neklidné a vy nevíte proč?

    Nastavte rituály před spaním. Večeře, koupel, pohádka nebo ukolébavka a spát. Každý večer dělejte to samé a buďte důslední. Miminka jsou přizpůsobivá a ať dříve, nebo později si na váš režim zvyknou.

    Buďte si jisti, že je miminko dostatečně nasyceno a je odříhnuté.
    Bolesti bříška mohou také občas miminko odrazovat od usnutí. Chvilku miminko noste v na rukách v poloze „na tygříka“ a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

    Večernímu usínání pochopitelně také napomáhá únava miminka. Pokud večer nechce usnout, zkuste vynechat denní spánek po obědě. S miminkem provádějte různé aktivity, hrajte si, unaví se.

    Možná jste také již někdy zaslechli termín „Estvillova metoda“. Pokud se rozhodnete ji vyzkoušet, je zapotřebí mít opravdu pevné nervy.

    Nastavte si přesný čas, kdy bude miminko večeřet, koupat se a usínat. Postýlka by měla být každý večer vybavena naprosto stejnými předměty – dudlík, peřinka, látková plena, plyšová hračka apod.

    Neklidné miminko uložte do postýlky, popřejte mu dobrou noc a odejděte.

    Pokud nastane pláč, do pokoje se hned nevracejte. Vyčkejte jednu minutu a až poté vstupte. Nezdržujte se však dlouho, nevytahujte miminko z postýlky, nepovídejte si s ním. Pouze mu dejte najevo, že jste jej neopustili a opět odejděte.

    Pokud je třeba proces opakovat, prodlužujte intervaly svých návštěv. Během týdne by se Vaše miminko mělo naučit hezky usínat samostatně.

    Zde jsou příkladné intervaly pro vaše návštěvy pokoje:

    První den

    první čekání – 1 minuta, druhé čekání – 3 minuty, další čekání – 5 minut

    Druhý den

    první čekání – 2 minuty, druhé čekání – 5 minut, další čekání – 8 minut

    Třetí den

    první čekání – 3 minuty, druhé čekání – 7 minut, další čekání – 11 minut

    Čtvrtý den

    první čekání – 4 minuty, druhé čekání – 9 minut, další čekání – 14 minut

    Pátý den

    první čekání – 5 minut, druhé čekání – 11 minut, další čekání – 17 minut

    Další dny

    první čekání – 6 minut, druhé čekání – 13 minut, další čekání – 20 minut

    Je prokázáno, že tato metoda funguje u 96 % dětí. Není však doporučováno používat ji v případě opravdu hodně malého novorozence.

  3. Jak uspat novorozeně

    Pokud máte zcela „čerstvé“ miminko, které nechce v noci spát, je těžké u něj rozpoznat důvod. Může být hladové, mohou ho trápit bolesti bříška, nebo se mu prostě jen spát nechce.

    Velice důležité však je nastavit pevný režim, že v noci se prostě spí. V opačném případě vás čeká několik opravdu krušných měsíců.

    Zkuste uspat novorozeně tak, že jej pevně svážete do zavinovačky. Ta v něm navodí pocit, který mělo 9 měsíců u vás. Využijte dudlík, který novorozeně uklidní, případně si pořiďte plyšovou hračku, která hraje ukolébavky, či hrací kolotoč nad postýlku.

  4. Jak uspat miminko v náručí

    Jedná se o velice ošemetnou situaci, která vám může na několik měsíců zkomplikovat váš denní režim, avšak některá miminka potřebu cítit vaši přítomnost potřebují a neobejdou se bez ní.

    Většinou miminko zabere v průběhu kojení. Ale co když se hned po něm probere, zrovna když jej ukládáte do postýlky? Pokuste se uspat miminko v náručí.

    Choďte s ním po pokoji a tichým hlasem mu vyprávějte, či zpívejte ukolébavku. Můžete s ním i mírně pohupovat.

    Držte jej v pozici „klubíčka“, aby mělo pocit zavinutí. Z této pozice jej pak také lépe položíte do postýlky.

    V každém případě byste se měli pokusit usínání v náručí zvolna omezovat a naučit vaše miminko usnout samostatně.

  5. Jak uspat miminko bez kojení

    Odstavování miminka se může stát jedním z prvních nejtěžších období. O samotném kojení se více dozvíte ve článku Jak dlouho kojit. Miminko, které je zvyklé na kojení, je těžké najednou přeučit na lahev. Odstavování tedy provádějte postupně a pomalu po pár dnech jedno kojení zaměňujte za pití z lahve.

    Jako poslední si ponechte kojení na noc, které miminko nejvíce uklidňuje. Jednou však přijde den, kdy budete muset vynechat i toto večerní kojení. Jak tedy poté uspat miminko bez kojení?

    V každém případě si musíte být jisti, že se miminko plně nasytilo z lahve. Pokud však odmítá usnout samotné, vezměte si ho k sobě do postele a uspěte jej v náručí, či objetí. Stejně jako kojení je třeba i vaši přítomnost při usínání omezovat postupně.

    Miminku pobrukujte ukolébavku, či nějakou monotónní melodii, aby cítilo, že jste mu na blízku.

    Pokud jej již napůl spící přendáváte do své vlastní postýlku, zůstaňte mu i tak na blízku, dokud zcela neusne. I tak to může být náročné a miminko může plakat.

    Proces odstavování může být dlouhodobější a vyžadovat pevné nervy, ale i tak se situace bude potupně zlepšovat, až jednou zcela vymizí.

  6. Jak uspat miminko bez dudlíku

    Správně si vytipujte, kdy nastal čas přestat používat dudlík. U většiny dětí toto období nastane mezi prvním a druhým rokem.

    A je to dobře, jelikož nadměrné dumlání dudlíku u starších dětí již může zapříčinit křivé zuby nebo posunutou čelist v budoucnu. Jak ale uspat miminko bez dudlíku?

    Dudlík není věcí, kterou miminko k usnutí fyzicky potřebuje. Jedná se zde o spíše o psychickou potřebu. Proto se pokuste situaci nějakým způsobem vyřešit vy.

    Větším dětem je možné zkusit vysvětlit, že je dudlík již nepotřebuje a „darujte“ jej mladšímu kamarádovi. Případně jej odevzdejte Mikulášovi nebo omylem ztraťte.

    Pár dní se po něm bude před spaním ještě ptát, a tak vždy nastalou situaci zopakujte.
    Hlavní je v tomto případně důslednost, nesmíte povolit. Můžete si být jisti, že za několik dní si zvykne bez dudlíku usínat.

    U menších dětí můžete zkusit dudlík propíchnout, čímž ztratí svůj efekt a miminko jej samo přestane vyžadovat.

  7. Jak uspat miminko ve vedru

    V horkých letních večerech se ve vedru těžko usíná nám, natož našim nejmenším.
    Před spaním miminku zkuste připravit vlažnější koupel, která celý organismus miminka ochladí.

    Samozřejmě miminko ničím nepřikrývejte, nejlépe jej nechejte spát pouze v pleně. Pokud je zvyklé spát přikryté, použijte pouze tenké prostěradlo.

    Na postýlku ze všech stran pověste namočené látkové pleny, které vzduch v postýlce ochladí. Otevřete okna, aby vzduch proudil. Nenechávejte však postýlku přímo pod oknem, pro jistotu.

    Pokud máte doma stropní ventilátor, či větrák, zapněte jej. Pokud nebude miminku šumění vadit, tím lépe.

    V případě, že máte doma klimatizaci, je možné vzduch v pokoji ochladit, avšak pouze předtím než do něj miminko uložíte ke spánku. Poté byste měli klimatizaci pro jistotu vypnout, abyste předešli možnému nastydnutí. Tomu napomůže i když mu budete dlouhodobě posilovat imunitu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dítě


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás