Jak uvařit boloňské špagety
-
Jaké suroviny budete na boloňské špagety potřebovat?
Surovin sice boloňská omáčka vyžaduje více, ale výsledek bude stát za to.
Základem je mleté maso, připravte si ho 1 kg. Máte dvě možnosti, buď použijte jenom hovězí maso nebo ho namíchejte s vepřovým masem (na dva díly hovězího dejte jeden díl vepřového).
Ať už se rozhodnete pro variantu jednoho nebo dvou druhů mas, zvolte především maso kvalitní, ideálně od řezníka. Mletá masa ve vaničkách ze supermarketů jsou často nevalné chuti.
Dále si připravte kořenovou zeleninu (1 mrkev, 1 řapíkatý celer, 1 malá cibule), 800 g drcených rajčat, olivový olej, 200 ml bílého vína (může být i červené), bylinky (oregano, bazalka, petržel plocholistá, rozmarýn), pepř, sůl, špagety a parmazán.
-
Jak uvařit boloňskou omáčku?
Nejprve si nakrájíme na malé kostičky cibuli a kořenovou zeleninu (mrkev a celer můžeme místo kostiček nastrouhat nahrubo). Cibulku osmahneme na olivovém oleji ve velkém hrnci se silným dnem. Jakmile cibule zesklovatí, přidáme mrkev a celer.
Po krátkém osmažení přidáme mleté maso, promícháme ho se zeleninou a vše společně restujeme, dokud maso nezhnědne. Dbáme na to, aby se nám na dně směs nepřipalovala. Osolíme a opepříme.
A nyní jeden tip, jakmile máme maso osmahnuté, můžeme přilít ke směsi hrnek plnotučného mléka a nechat jej úplně vyvařit. Mléko zajistí, že omáčka bude následně lahodně jemná a nebude nakyslá. Pokud se ale mléku vyhýbáte, nepřidávejte jej.
Co ale určitě dále do směsi přidejte, je víno. Ideálně se používá víno bílé (např. rulandské šedé), ale pokud jste spíše fanouškem červeného vína, můžete použít i to. Jakmile se víno vyvaří, přidejte drcená rajčata a vhoďte do směsi také nasekané bylinky.
Takhle nechte směs minimálně hodinu dusit. Omáčku vařte na mírném plameni, spíše ji nechte jen probublávat. Jakmile je omáčka téměř hotová, je čas uvařit špagety.
-
Jak uvařit špagety?
Špagety vždy vařte ve velkém hrnci s dostatkem vody (na 100 g těstovin 1 litr). Vodu přiveďte k varu, až potom ji teprve osolte (lžička soli stačí). Do vody nepřidávejte olej, není to vůbec potřeba, naopak by tak ztratily těstoviny svou potřebnou konzistenci.
Vařte špagety tolik minut, kolik uvádí výrobce na obalu a poté je sceďte. Nenechávejte je po scezení dlouho uležet, vařte je až v době, kdy je omáčka hotová a připravená k servírování. Špagety přendejte do pánve, přidejte omáčku a promíchejte.
Můžete pro zjemnění přidat také kousek másla a zamíchat jej do těstovin. Část omáčky si nechte a dejte ji navrch po naservírování na talíř. Nakonec posypte celý pokrm kvalitním parmazánem.
Podorobný návod, jak auvařit špagety, u Skrblíka také najdete.
-
Jak uvařit vegetariánskou boloňskou omáčku na špagety?
Do boloňských špaget zkrátka mleté maso patří, stejně jako do svíčkové omáčky maso hovězí. Nicméně i tak si můžete připravit chutný vegetariánský pokrm, který může boloňské špagety alespoň připomínat.
Místo mletého masa jednoduše použijte sojový granulát, který nejprve vařte 10 minut ve výraznějším zeleninovém vývaru a poté vodu vymačkejte a použijte granulát do omáčky.
Omáčku připravte stejným způsobem, jako je popsáno výše, jen místo mletého masa přidejte připravený sojový granulát. Pokud jste veganem a chcete se vyhnout parmazánu, použijte na posyp veganský sýr (Cheezly, Veganline).
Zatím žádné komentáře