Jak uvařit guláš

Marie Stejskalová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak uvařit guláš

    Jak uvařit guláš

    Základem dobrého guláše je vždycky vhodný výběr masa. Pokud chceme klasiku, jednoznačně je potřeba koupit maso hovězí. Nebráníme-li se guláši z vepřového, pak můžeme zvolit tuto variantu. Jednotlivé recepty na hovězí i vepřový guláš se dočteme v boxících níže.

    Pokud pomineme maso, budeme potřebovat na guláš i vhodný hrnec s poklicí a cibuli. Názory na její množství se různí. Někdo nám poví, že kolik masa, tolik cibule. Jinde se zase dočteme, že máme použít poměr 1:2 (jeden díl cibule na dva díly masa).

    S cibulí to v guláši přehánět nemusíme, není tedy nutné používat jí tolik, kolik masa. Na 1 kg masa nám bude 0,5 kg cibule bohatě stačit. Cibuli smažíme na tuku. Ideálně použijeme sádlo, neboť sádlo způsobuje nezaměnitelnou chuť i vůni celého pokrmu.

    Teď už nám stačí připravit si koření – rozhodně budeme potřebovat sladkou papriku, sůl, majoránku a česnek. Dle chuti je možné použít i drcený kmín. A také je nutností horká voda či vývar.

    Do základu guláše můžeme použít i rajčatový protlak. Přidává se 1 – 2 lžíce až po přidání sladké papriky. Není to ale nutností.

    K zahuštění guláše je nejlepší starší chléb, který nastrouháme. Možností je i použití hladké mouky, kterou rozkvedláme v trošce studené vody. Když však mouku před použitím opražíme, pozvedneme guláš ještě o úroveň výše.

  2. Hovězí guláš

    Hovězí guláš se nejčastěji připravuje z hovězí kližky. Název nám může nahánět strach, ale upřímně, pokud budeme kližku vařit minimálně 2 hodiny, nemáme se čeho bát. Časem totiž kližka natolik zkřehne, že bude krásně šťavnatá a měkká.

    Připravíme si všechny suroviny uvedené v prvním boxíku. Cibuli pokrájíme najemno a na mírném plameni ji osmahneme (ze začátku je nutné mít plamen na nejvyšší výkon). V tomto kroku se nevyplatí pospíchat, správné barvy cibule dosáhne za 10 – 15 minut. Je ovšem i nutné dávat pozor, aby se cibule nepřipálila.

    Budeme-li přidávat, tak teď je vhodná chvíle na rajčatový protlak.

    Jakmile je cibule hotová, zvýšíme žár plotny a orestujeme na cibuli maso. To je potřeba nakrájet na stejně velké kostky. Je důležité, aby se všechny kostky masa nejen zatáhly, ale zároveň i rovnoměrně opekly. Malého masového přípeku se bát nemusíme (bonusová chuť navíc).

    Nyní příjde na řadu koření. Než ho začneme přidávat do guláše, připravíme si k ruce horkou vodu či vývar. Na maso s cibulí přidáme sůl, drcený kmín, sladkou papriku a okamžitě zamícháme. Se sladkou paprikou opatrně, velice rychle na rozpáleném tuku zhořkne.

    Proto zamícháme a bleskově zalijeme vodou nebo vývarem. Tekutiny použijeme pouze tolik, aby bylo maso zcela ponořené. Vaříme pod pokličkou již zmíněné minimální 2 hodiny.

    Až je maso měkké, přidáme do guláše česnek. Hovězí guláš zahustíme nastrouhaným chlebem (použijeme starší chéb) a ještě 15 – 20 minut za občasného promíchání povaříme.

    Před koncem varu přidáme majoránku, kterou nejprve promneme v dlaních. Po uvaření guláš ochutnáme a pokud je potřeba, je možné ho lehce přisolit či přidat česnek.

  3. Jak uvařit guláš vepřový

    Vepřový guláš uvaříme takřka totožně, jako je výše zmíněno v receptu na hovězí guláš. Rozdílem bude samozřejmě maso. Na vepřový guláš použijeme vepřovou plec. Ostatní suroviny (z prvního boxíku) zůstanou stejné.

    Nechceme-li guláš zahustit chlebem, můžeme použít hladkou mouku. Při využití mouky je nutné guláš ještě minimálně 10 minut vařit, neboť jedině tak se zbavíme moučné chuti.

    Zhruba 2 lžíce hladké mouky dobře rozkvedláme v malém množství studené vody a přes cedník nalijeme do hrnce s gulášem. Cedník nám pochytá případné hrudky.

  4. Guláš z trouby

    Co se týká náročnosti, je guláš z trouby pokrmem, který zvládnou uvařit i děti. Všechny potřebné suroviny na guláš totiž dáme do vyššího pekáče a vložíme ho do vyhřáté trouby. Jak jednoduché.

    Připravíme si 1 – 1,5 kg masa (hovězí či vepřové), které nakrájíme na kostky. Dále nadrobno pokrájíme 4 velké cibule a nasekáme 5 – 7 stroužků česneku. Z koření si připravíme 4 čajové lžičky sladké papriky, 3 polévkové lžíce bramborového škrobu (zajistí nám zhoustnutí guláše), 1 polévkovou lžíci gulášového koření, 1 čajovou lžičku pálivé papriky a sůl dle chuti. K ruce si přichystáme také 2 kostky bujónu (masox), 1 rajčatový protlak a 0,75 – 1 litr vody.

    Velmi zajímavě chutnají v guláši z trouby i čerstvé papriky (kusů dle chuti), které stačí pouze omýt, očistit od semínek a pokrájet na menší kousky.

    Všechny uvedené suroviny dáme do vyššího pekáče, poprvé a zároveň naposledy zamícháme, přiklopíme víkem (lze místo víka použít třeba alobal) a celý pekáč vložíme do trouby vyhřáté na 250 stupňů Celsia.

    Použijeme-li vepřové maso, guláš bude hotový zhruba za hodinu. V případě masa hovězího pak musíme počítat i s hodinou a půl.

    Jakmile je pekáč jednou v troubě, nemusíme si ho zmiňovaný čas vůbec všímat. Rozhodně gulášem nemícháme, ani neodklápíme víko. Po uplynutí času ochutnáme maso. Bude-li měkké, máme hotovo. Pokud ne, ještě na chvíli vrátíme pekáč do trouby. Guláš z trouby výtečně chutná s knedlíkem nebo chlebem.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma hovězí


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás