Jak uvařit nudle do polévky
-
Jak uvařit nudle do polévky
Kupujeme-li nudle do polévky v obchodě, vždy je vaříme dle návodu na obale. Většinou se nám nestane, že bychom celé množství koupeného balíčku nudlí použili najednou. Nehrozí tudíž, že obal předčasně vyhodíme, a příště nebudeme vědět, jak přesně zakoupené nudle do polévky uvařit.
Zpravidla nudle vaříme v dostatečném množství osolené vody zhruba 1 – 8 minut (samozřejmě v závislosti na použitém druhu nudlí, čteme návod), můžeme nechat 1 minutu odstát, vodu slijeme, některé nudle lze i propláchnout, a přidáme je do již uvařené polévky.
V obchodě totiž můžeme koupit nudle, kterým k uvaření stačí 1 minuta. Dají se ale koupit i nudle, které potřebují k vaření více času. Proto je tak nutné pečlivě si přečíst návod od výrobce.
Variantou je vařit nudle rovnou ve vývaru (polévce). Je ovšem třeba počítat s tím, že vývar už nemusí mít, po uvaření nudlí, původní barvu. Nudle přidáme do vývaru až ke konci jeho varu. Vaříme je, opět v závislosti na druhu nudlí, 2 – 6 minut.
Domácí nudle potřebují ke svému uvaření zhruba 3 – 4 minuty. Připravujeme je buď samostatně v osolené vroucí vodě, nebo je před koncem varu přidáme do vývaru.
-
Jak uvařit domácí nudle – recept
Dalo by se říci, že na výrobu domácích nudlí můžeme použít mouku hladkou, polohrubou i hrubou. Každý, kdo má s výrobou domácích nudlí zkušenosti, jistě má ten svůj zaručený recept. V našem receptu použijeme mouku polohrubou.
Samozřejmostí bude také vejce. Asi na 10 dkg mouky použijeme 1 vejce (20 dkg = 2 vejce). Do těsta lze v případě potřeby přidat i lžíci vody. Solit těsto na domácí nudle není třeba.
První fáze
V první fázi je možné míchat těsto v míse. Nechceme-li si špinit nádobí, hravě to zvládneme i na připravené pracovní ploše.
Připravíme si polohrubou mouku. Uprostřed ní uděláme důlek, do kterého vyklepneme 1 vejce. Příborovým nožem či vidličkou začneme zapracovávat vejce do mouky. Je-li potřeba, přidáme i vodu. Až to nebude tak snadné, zapojíme ruce (připravujeme-li těsto v míse, je právě ideální čas vyklopit suroviny na pracovní plochu). Na pracovní plochu nasypeme lehce polohrubé mouky a důkladně hněteme.
Pokračujeme, dokud se všechny suroviny krásně nespojí. Výsledkem by totiž mělo být úžasně hladké těsto. Z něho vytvarujeme malý bochánek, který necháme odpočívat (klidně 1 hodinu). Aby těsto odpočívalo co nejlépe, je nutné zabalit ho do potravinové fólie, nebo ho přikrýt utěrkou.
Odpočinek, potom válení
Odpočinuté těsto rozdělíme na dvě poloviny (pokud nemáme dostatek místa). Pracovní plochu posypeme trochou mouky a schází-li nám strojek, je nutné obě poloviny těsta na domácí nudle dobře rozválet ručně. Až tak dobře, že pokud bychom se skrze vyválené těsto podívali, viděli bychom např. vzorek na ubruse.
Vytvořené pláty je opět nutné nechat odpočinout. V této fázi spíše proschnout. Je možné je položit na čistou utěrku a společně přehodit přes opěradlo židle na minimálně půl hodiny.
Pustíme se do krájení
Proschnuté těsto pokrájíme na delší pruhy široké 3 – 4 cm. Všechny pruhy naskládáme na sebe a ostrým nožem začneme krájet nudličky přesně takové tloušťky, jaké je chceme mít ve výsledku.
Pokud současně vaříme vývar, je možné potřebnou část nudliček momentálně využít. Zbytek nudliček, které děláme do zásoby, je nutné nechat velmi dobře proschnout (klidně přes noc), aby se při delším skladování nekazily. K tomu lze zvolit např. utěrku, na kterou nudle dobře rozprostřeme. V průběhu sušení občas lehce nudle rukama načechráme.
Nudličky k pozdějšímu použití skladujeme v dobře uzavřené nádobě. Když máme možnost, necháme otevřenou sklenici s čerstvými, ale usušenými nudlemi stát na ústředním topení nebo na podlaze s topením podlahovým. Dokonale se dosuší.
Pak je ještě zavřeme, díky tomu se v nádobě při chladnutí udělá mírný podtlak, takže nudle budou lépe chráněny a vydrží několik měsíců. Jestliže však necháme nudle byť jen malinko nedosušené, zkazíme si tím celou dávku ve sklenici.
se vším souhlasím.
Odpovědět