Jak uvařit sýrovou omáčku
-
Jak uvařit sýrovou omáčku
Přípravu sýrové omáčky zvládne i začátečník, stačí mu k tomu pár ingrediencí a 20 minut času. Na sýrovou omáčku totiž stačí vybraný sýr a smetana (či mléko). Níže v boxících se dočteme recepty na sýrovou omáčku ze surovin, které většinou doma v lednici najdeme při každé příležitosti.
Sýrovou omáčku můžeme uvařit z taveného sýra, z polotvrdého sýra (i poloměkkého a tvrdého), nebo z jejich vzájemné kombinace. Tavený sýr se dá v podstatě použít jakýkoliv. I ten s příchutí. Z polotvrdých sýrů je vhodný čedar či eidam nebo pak poloměkká niva. Mezi tvrdé sýry, ze kterých je vhodné uvařit sýrovou omáčku, patří parmazán.
Podle množství strávníků volíme i množství surovin. Obecně můžeme říci, že kolik ml tekutiny použijeme, zhruba tolik gramů sýru do omáčky přidáme. Zvolíme-li tedy 250 ml smetany, připravíme si 250 g sýru (celkové množství, tedy jak tvrdého, tak i taveného).
K uvaření sýrové omáčky si připravíme námi zvolené sýry, smetanu (ideálně zvolíme tu ke šlehání), hrnec, metličku a dle chuti koření (výborným doplňkem sýrové omáčky je potom čenek).
Všechny sýry vyjma taveného nastrouháme na struhadle. Jestliže zvolíme hrubší stranu struhadla, sýr se bude rozpouštět o chlup déle. Do hrnce nalijeme smetanu, opatrně přivedeme až téměř k bodu varu a přidáme tavený sýr (pokud ho máme k dispozici a v omáčce ho chceme, pokud ne, vložíme sýr natrouhaný). Zamícháme a po chvilce do hrnce přidáme v této chvíli i sýry nastrouhané. Plotnu již můžeme v podstatě vypnout, vařečkou ale mícháme a kontrolujeme úplné rozpuštění vložených sýrů. Případně ochutíme zvoleným kořením. Jenom pozor na sůl, všechny sýry zpravidla obsahují soli dostatek.
Bude-li se nám zdát omáčka příliš hustá, zředíme ji přidáním smetany (mléka). Bude-li naopak příliš řídká, zahustíme ji ještě přidáním trocha sýru, nebo můžeme v malém hrnečku v trošce smetany dobře rozkvedlat lžíci hladké mouky. Vytvořenou směsí potom zahustíme sýrovou omáčku (vzhledem k mouce je sýrovou omáčku nutné ještě chvíli za stálého míchání na mírném plameni povařit).
-
Sýrová omáčka k těstovinám
Sýrovou omáčku k těstovinám uvaříme podle receptu, který si přečteme v prvním boxíku. Stačí nám tak pouze sýr, smetana a pokud chceme přidat, tak i námi zvolené koření. Z bylinek můžeme doporučit bazalku. A rozhodně nic nrzkazíte pepřem.
Vhodný druh těstovin k podání se sýrovou omáčkou je takový, který do sebe omáčku takzvaně natáhne i zevnitř. Jedná se např. o penne (roury). Nejsme-li až takoví požitkáři, uvaříme jakékoliv těstoviny dle naší chuti. Pokud si nejsme jisti jejich přípravou, poradí nám návod Jak uvařit těstoviny.
-
Sýrová omáčka k masu
Pokud budeme vařit sýrovou omáčku k masu, uvaříme samostatně maso i omáčku. Výborné jsou např. steaky lehce zalité sýrovou omáčkou. Budeme-li ovšem podávat sýrovou omáčku s masem, pak uvaříme vše v jednom hrnci (pánvi). Pojďme se podívat, jak na to.
Nejdříve na tuku osmahneme lehce osolené a opepřené maso. Můžeme ho nakrájet na menší kostičky (bude dříve hotové). Až bude maso hotové (zjistíme ochutnáním), zalijeme ho smetanou, zamícháme a po krátké chvíli přidáme sýr (nastrouhaný či tavený). Mícháme, dokud se sýr nerozpustí a nevznikne nám tak sýrová omáčka. Konzistenci doladíme přidáním sýra, nebo naopak smetany.
-
Sýrová omáčka bez smetany
Se smetanou získá sýrová omáčka sice jemnější konzistenci, ale také více kalorií. Pokud se nebráníme mléku, je možné uvařit sýrovou omáčku z másla, sýra a mléka.
Sýr (použijeme třeba nivu) nastrouháme. Na pánvi rozehřejeme dvě až tři lžíce másla, přidáme nastrouhanou nivu (asi 250 g) a zamícháme. Niva se krásně začne rozpouštět. Po chvíli přilijeme mléko (množství dle potřeby, zpočátku přidáme ale méně), zase zamícháme a očima zhodnotíme výslednou konzistenci. Hustší omáčku zředíme trochou mléka, do řidší potom přidáme ještě natrouhaný sýr. Jsme-li následně s omáčkou spokojeni, můžeme servírovat.
Zatím žádné komentáře