Jak vyměnit grafickou kartu

Jiří Podval
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak vyměnit grafickou kartu

    Jak poznat vadnou grafickou kartu?

    Grafická karta je jedním z nejdůležitějších komponentů v počítači. Jak zjistit typ grafické karty jsme popsali v našem předchozím návodu. Protože se jedná o spotřební zboží, může docházet k jejímu poškození a potřebě výměny. K výměně se můžete uchýlit také z důvodu vylepšení vašeho počítače.

    Vadnou grafickou kartu poznáte barevnými pruhy (zpravidla fialové barvy), které se zobrazí na monitoru počítače. Tyto pruhy jsou viditelné ještě před startem operačního systému. Také se může stát, že obraz vypadává a monitor zčerná.

    Pokud se stane, že se díky grafické kartě nezobrazí plocha, můžete vyzkoušet alespoň spuštění počítače v nouzovém režimu. Ten vyvoláte při startu systému stiskem klávesy F8 a ze seznamu následně vyberete nouzový režim nebo VGA režim.

  2. Jak vybrat grafickou kartu?

    Změna grafické karty v případě její nefunkčnosti je snadnější, než pokud se jedná o změnu z důvodu vylepšení počítače. V tomto případě stačí kliknout pravým tlačítkem myši na ikonu Tento počítač, vybrat Vlastnosti a v zobrazeném okně následně naleznete typ grafické karty, kterou máte instalovanou v počítači.

    Grafickou kartu můžete měnit také proto, že chcete svůj stávající počítač vylepšit. Zde je dobré vědět alespoň základní informace o aktuální grafické kartě. Při výběru nové bychom se měli zajímat hlavně o tyto parametry:

    • sběrnice: jednoduše řečeno typ konektoru, kterým je grafická karta připojená do základní desky počítače
    • výstup: správný výstup pro připojení monitoru nebo obrazovky (zpravidla VGA, HDMI)
    • paměť: hodnota operační paměti grafické karty udává její rychlost zobrazování, čím vyšší je hodnota, tím lepší
  3. Jak vyměnit grafickou kartu?

    Samotná výměna grafické karty není nijak složitá a zvládne ji opravdu každý. Při pohledu na počítačovou skříň se podíváte, kde je grafická karta namontovaná (poznáte to podle připojení monitoru).

    1. pro výměnu grafické karty budete muset rozdělat počítačovou skříň, abyste se dostali ke komponentům, je důležité počítač odpojit od elektrické sítě
    2. zpravidla je potřeba odšroubovat všechny šrouby, které najdete a boky a vršek skříně sundat (pokud sundat nejdou, zkuste bočnice nejdříve mírně posunout dozadu), u některých typů skříní může jít sundat pouze jedna část
    3. po sundání oplechování uvidíte základní desku s připojeným dalším hardwarem
    4. grafická karta je zasunuta do sběrnice a velmi často je také přišroubována k zadnímu dílu počítačové skříně, šroubek odstraňte a kartu vysuňte ze sběrnice (u některých typů skříní se můžete místo šroubku pro uchycení grafické karty setkat s plastovou úchytkou)
    5. vezměte novou grafickou kartu a připojte jí do základní desky
    6. nyní stačí jen složit počítačovou skříň, připojit všechny kabely od klávesnice, myši, monitoru apod. a připojit počítač do elektrické zásuvky
  4. Jak zprovoznit novou grafickou kartu?

    Pokud proběhlo připojení grafické karty bez problémů, měl by se počítač zapnout do alespoň základního grafického zobrazení. Každý hardware v počítači má svůj ovladač, díky kterému je umožněno používání součástí na plný výkon.

    U některých grafických karet dojde ke stažení ovladačů automaticky po připojení k internetu. V případě, že ke stažení ovladačů nedošlo, doporučujeme použít CD, které dostanete k nákupu, případně navštívit webové stránky výrobce a stáhnout si ovladač přímo pro typ vaší grafické karty.

    Po úspěšném stažení ovladačů již můžete svojí novou grafickou kartu využívat na plný výkon.

    Pokud se chcete s počítačem seznámit i po jiné stránce, můžete si přečíst, jak zjistit frekvenci RAM.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyměnit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás