Jak vyrobit esenciální olej
-
Co je esenciální olej
Na úvod trocha terminologie, protože není olej jako olej. Základem esenciálních olejů jsou aromatické látky obsažené v některých rostlinách a plodech. Proto také název esenciální, který odkazuje na latinské slovo „essentia“ neboli „bytí“. Co tím máme na mysli?
Z jablek, rybízu či jahod můžeme vyrobit pouze tzv. vonný olej, který se nám snaží uměle zprostředkovat vůni těchto plodů. Vonné látky z nich samotných nezískáme, neobsahují ty správné silice.
V případě esenciálních olejů (nebo též éterických olejů či silic) je tomu naopak – ony samotné jsou tou stěžejní, přírodní vonnou látkou, která pochází přímo z rostliny. Jejich prostřednictvím nám rostliny předávají svou vůni i léčivé schopnosti.
-
Proč a jak používat esenciální olej
Esenciální oleje jsou výborným pomocníkem pro naše tělo i duši, vždy v závislosti na dané rostlině a jejích vlastnostech. Pozitivně ovlivňují naši psychiku a emoce, podporují správnou činnost našich orgánů a svými antiseptickými, antivirovými či repelentními účinky pomáhají i pečovat o kůži a pleť.
Ideálním způsobem využití esenciálních olejů je zejména aromaterapie. Nakapejte je do vonné lampy, přidejte do horké koupele, nebo jimi namažte své spánky.
Formou masti či krému využijte jejich sílu při péči o pleť, nebo při léčbě drobných poranění, která vám oleje pomohou dezinfikovat a léčit.
A nebojte se ani vnitřního užití esenciálních olejů v podobě nejrůznějších čajů, sirupů, limonád či přísad do jídel.
-
Jak vyrobit esenciální olej
Základním rysem esenciálních olejů je jejich vysoká těkavost a nerozpustnost ve vodě, což ovlivňuje proces jejich výroby. Získávají se různými způsoby z květů, listů, plodů, kůry či semen aromatických rostlin.
Nejstarším známým způsobem výroby esenciálního oleje je tzv. enfleuráž, během které se rostliny namáčejí celé do oleje či jiného tuku a to při normální teplotě. Díky tomu začnou postupně uvolňovat své silice, které prostoupí okolní olej či tuk.
Dalším známým způsobem výroby esenciálního oleje je destilace vodní párou, která je dnes patrně nejběžnější a používají se při ní speciální destilátory esenciálních olejů.
Vedle toho je možné oleje získat ještě extrakcí neboli louhováním rozpouštědlem, což způsobí změnu pevného stavu olejů v rostlině ve stav kapalný a jejich následné rozpuštění v okolní tekutině. Pro zjednodušení – jde o stejný postup, jako když si v hrníčku připravujete čaj.
Nejsložitějším, laboratorním a vysoce citlivým způsobem výroby esenciálního oleje je superkritická extrakce oxidem uhličitým, během které se oleje oddělují od namletých rostlin ve speciálním extraktoru. Zde na ně působí stlačený a zahřátý oxid uhličitý, který zkapalní a rozpustí potřebné silice.
-
Jak vyrobit levandulový olej
Nemáte doma laboratoř ani destilátor, a přesto byste rádi získali esenciální olej? Nebojte, s technikou enfleuráže to zvládnete zcela bez problému a ještě ušetříte. Potřebovat budete pouze tmavou, skleněnou nádobu, rostlinný olej (například slunečnicový) a bylinky, jejichž silice chcete využít. Jako vhodný příklad nám dobře poslouží populární levandule.
250 g sušených květů levandule zalijte důkladně olejem tak, aby byly všechny květy pod hladinou. Nádobu uzavřete a nechejte na tmavém, teplém místě louhovat dva týdny. Poté olej dobře sceďte, nesmí v něm zůstat žádná rostlina, a máte hotovo. Večer na vás čeká levandulová koupel.
Stejně můžete zpracovat i další rostliny, eukalyptus, mátu, rýmovník a mnoho, mnoho dalších. Stačí si jen vybrat, která vám bude nejvíce vyhovovat.
Dobrý den vždy je to 250g na 1litr oleje?
OdpovědětNěkde jsem četla že z olivoveho oleje, tak nevím? Jak je to s cerstyma bylinama
OdpovědětJe hodně druhů olejů, který je nejvhodnější. Děkuji.
Odpovědět@franz: Kokosovy Olivovy Mandlovy Avokadovy Z esencialnich oleju je dobre vybrat rozmarynovy, hermankovy, arganovy a/nebo castarovy olej a smichat kazdy v pomeru 1 kapka na 5ml zakladniho oleje. Tea trea essen. olej je zvlaste vhodny na plet Je to rychle a opravdu ucinne pro plet a vlasy.
Odpovědět