Jak vyrobit medovinu

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak vyrobit medovinu

    Jak vyrobit medovinu

    Výroba medoviny není nijak extrémně složitá, ale vyžaduje velkou trpělivost. V den, kdy zakládáte na medovinu, se musíte smířit s tím, že ji budete pít opravdu až za dlouhou dobu, kterou budete počítat na měsíce, podobně jako u vína.

    Výroba medoviny má několik etap, kdy nejprve připravíme zákvas pro medovinu, pak jej smícháme s celým objemem směsi vody a medu, ze které medovina později bude, ochutíme, necháme projít prvním a druhým kvašením. A pak už se můžeme těšit z lahodného nápoje.

  2. Jak vyrobit zákvas pro medovinu

    Zákvas na medovinu se vyrábí podobně jako například burčák. Jen stačí opravdu trocha medu (na dávku z  deseti kilo medu stačí cca 40 g medu pro zákvas) a trocha vody (cca 350 ml), ve kterých se kvašení rozjede, a které se pak přenese do celého objemu vyráběné medoviny.

    Zákvas tedy vyrobíme smícháním medu a vody, které spolu svaříme a necháme vychladnout. Včelaři doporučují použít smaltovaný, nikoliv nerezový hrnec. Jakmile je směs vychladlá, můžeme do ní přidat kvasinky – stačí ty na výrobu vína, není nutno shánět čistou kulturu kvasinek ke kvašení medoviny.

    Zamícháme do vody s medem a necháme přikryté policí zakvasit při teplotě okolo 20 – 25 stupňů. Než se zákvas vytvoří, bude to trvat dva až tři dny, podle okolní teploty. Jakmile bude zákvas v plném kvasu (bude bublinkovat), použijeme k zakvašení medoviny (nebo medového ovocného vína).

  3. Jak nechat prokvasit medovinu

    Podle toho, jak sladkou medovinu chcete mít, tolik medu musíte rozpustit ve vodě. Poměr na středně sladkou medovinu je 10 kg medu na 18 – 20 litrů vody, násobky se dopočítáte k množství, které si budete chtít vyrobit.

    Med se rozpouští ve vodě během varu, který trvá maximálně hodinu a během kterého sbíráme z hladiny pěnu. Pak se roztok ponechá vychladnout, abychom připravený zákvas nezabili nalitím do horkého prostředí – nepřežije v teplotách nad 40 stupňů.

    Jakmile je svařený med s vodou vychladlý, rozlijeme jej do připravených pečlivě vymytých nádob, skvěle se hodí plastové nebo skleněné demižony. Na litr roztoku přidáme 0,3 g středního fosforečnanu amonného a pak předem připravený zákvas – ten rozdělíme v poměru podle toho, jak máme rozdělen celkový objem roztoku na medovinu.

    Objem nádoby nesmí být o moc větší než objem chystané medoviny – maximálně o cirka jednu pětinu. Příliš mnoho vzduchu by vedlo k nesprávnému kvašení. Medovinu můžeme i dochutit, na což se podíváme v následujícím boxíku.

    předtím ještě dodejme, že nádoby s roztokem, fosforečnanem, příchutěmi a zákvasem zavřeme kvasnými zátkami, aby mohl unikat přebytečný plyn, ale by se dovnitř nedostával zbytečně kyslík. Necháme kvasit v teple při pokojové teplotě.

  4. Jak dochutit medovinu

    Dochucení medoviny záleží čistě na požadavcích vaší chuti. Aby byla i trochu nahořklá, přidává se černý čaj, chmelové šištičky nebo pelyněk. Žádané jsou rozinky, hřebíček, skořice, citron či třeba zázvor, pomerančová kůra.

    Z koření je obvyklé dávat několik zrnek koriandru, kousek muškátového oříšku, někdy i pepře, které předtím vložíme do plátěného sáčku. Kombinace chutí závisí čistě na vašich preferencích, takže je vhodné si dávku rozdělit na více nádob a zapisovat si použité kombinace, abyste si časem našli tu nejlepší.

  5. Jak dlouho skladovat medovinu

    Medovina po prvním bouřlivějším kvašení musí projít ještě druhým kvašením. Že je první kvašení u konce, poznáme podle toho, že už se netvoří bublinky, nápoj neperlí, nebublá kvasná zátka.

    Abychom k druhému kvašení kvasinky přinutili, je nutné medovinu scedit (od kalu) a přelít do nových (nebo těch samých, ale vypláchnutých) nádob. Přeléváním obohatíme roztok o kyslík, díky kterému se kvasinky nadechnou k dalšímu životu.

    Během přelévání medovinu ochutnáme (jen malinko srkneme, nedokvašená medovina mívá laxativní účinky) a zhodnotíme, zda současné dochucení stačí nebo zda přiostřit.

    Druhé kvašení už musí probíhat v chladu, nejlépe ve sklepě, na chodbě, ve špajzu apod. Teplota je nejvhodnější mezi 10 – 15 stupni. Pokud takové místo k dispozici nemáte, nevadí. Jen nebude medovina tolik hlaďoučká na chuti, bude mít větší říz.

    Nezapomínáme ani teď na kvasnou zátku. Kvasinky sice kyslík potřebovaly, ovšem pouze ve velmi omezeném množství. Jakmile proběhne druhé kvašení a zátka už nebude téměř bublat, je možné začít medovinu konzumovat i bez rizika průjmu.

    Dokvašenou medovinu slijeme do lahví, které klasicky zazátkujeme. Vyzrálá medovina vydrží i několikaleté skladování v temnu a chladnějších podmínkách.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás