Jak vyrobit rakytníkový olej

Zdeňka Kolářová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak vyrobit rakytníkový olej

    Rakytník řešetlákový

    Rakytníkový olej, který je čím dál populárnější díky svým neocenitelným léčivým schopnostem, si můžete vyrobit i sami doma. Pokud vlastníte dostatečně velkou zahradu, kde můžete rakytníkové keře pěstovat a nebojíte se trochu zdlouhavé nepříjemné práce s výrobou oleje, získáte blahodárný olej vlastní výroby, který vám zaručeně pomůže s mnoha vašimi neduhy.

  2. Jak pěstovat rakytník

    Rakytník vyžaduje slunné stanoviště, stejně jako například maliny. Také lehkou propustnou půdu, ideálně bohatou na vápník. Jelikož se jedná o dvoudomou větrosnubnou rostlinu je důležité mít v blízkosti samčí i samičí rostlinu, ideálně v poměru 1:6. U čtyřletých rostlin lze provést zmlazovací řez.

  3. Jak pomáhá rakytníkový olej

    Rakytníkový olej nebo sirup je znám svými hojivými a léčebnými účinky na lidské zdraví. Vnitřně je velmi je využíván i jako prevence před onemocněním, využívá se se i při únavě, zpomaluje stárnutí, má antioxidační účinky.

    Obsahuje velké množství aminokyselin a vitamínů A, B, C, D, E a K. Vně se užívá při regeneraci pokožky při popáleninách, po drobném poranění nebo jizvy po operaci.

  4. Jak vyrobit rakytníkový olej

    Nejcennější je z rostliny rakytníkový olej, který je lisován za studena, čímž si zachová velké množství aktivních látek.

    Nejprve je potřeba sklidit plody z rostliny, což je bohužel ta nejsložitější část postupu. Vzhledem k velkému množství trnů a částečné lepivosti plodů se jedná o poměrně náročný úkon. Oproti tomu je sklizeň třeba červeného rybízu vyloženě pohádkou.

    Nejsnadnější je vzít si gumové rukavice a na začátku zimy plody stahovat. A kde to nelze, tak plody rovnou rozmačkat a zachytávat šťávu do misky. Další možnost je větvičky z 1/3 keře ostříhat a nechat zmrznout v mrazáku, poté plody samy opadají.

    Plody můžeme odšťavnit a zbylou slupku naložit do kvalitního olivového oleje a nechat stát 4 týdny ve sklenici na teplém tmavém místě. Každý den mírně protřepeme a po odležení jen přecedíme.

    Další možnost, kdy získáme kvalitnější olej, je získanou šťávu dát na studené místo na 24 hodin a poté pouze mastnou vrstvu na povrchu slít do tmavých skleniček.

  5. Jak užívat rakytníkový olej

    Nejlépe užívat 3x denně jednu čajovou lžičku.

  6. Jak skladovat rakytníkový olej

    Olej skladujeme ve sklenicích z tmavého skla a v chladnu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás